Tri a pol mesiaca Iránu nestačilo, aby overil nevinu všetkých zadržaných. Väzenie prežili bez následkov.
BRATISLAVA. „Sme radi, že sme doma, že sme sa zvítali s rodinami a pevne veríme, že naši kamaráti prídu čoskoro domov.“ Také boli prvé slová Ladislava Friga po návrate na Slovensko.
Šesť z ôsmich slovenských paraglajdistov, ktorí strávili tri a pol mesiaca v iránskom zajatí, prepustili v nedeľu na slobodu.
Na Slovensko ich priviezol vládny špeciál, ich prepustenie na tlačovej konferencii oznámil premiér Robert Fico. O podrobnostiach ďalšej väzby zostávajúcich dvoch Slovákov sa nehovorilo.
Premiér aj minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák tvrdia, že naša diplomacia má plán, ako ich dostať domov.
Vinili ich zo špionáže
Skupinu pod vedením Kežmarčana Dalibora Krupku zatkli iránski policajti ešte v polovici mája, počas napätých príprav tamojších prezidentských volieb a sprísnených bezpečnostných opatrení.
Ôsmich Slovákov a jedného Iránca zatkli neďaleko tretieho najväčšieho mesta krajiny Isfahán, pri ktorom sa nachádzajú zariadenia na spracovanie a obohacovanie uránu.
Iránsky režim ich obvinil zo špionáže, dôkazom mala byť technika, ktorú mali pri sebe, aj fotografie zakázaných priestorov. Robili ich počas letu na padákových klzákoch.
„Priniesli do Iránu nedovolené zariadenie po kusoch a používali ho nelegálne,“ potvrdil začiatkom júla iránsky generálny prokurátor Gholám Hosejn Mohsení Ežeí.
Slováci mali so sebou vysielačky, satelitné telefóny a navigačné prístroje, ktoré patria k bežnej výbave paraglajdistov.
Frigo povedal, že fotografovali z väčšej výšky ako 2300 metrov, čo podľa ich informácií malo byť povolené, a na dvojpásmovej vysielačke nepoužívali pásmo, ktoré je v Iráne zakázané. Podmienky vo väzení označil za dobré.
Foto: SME - Vladimír Šimiček
Fico chváli SIS
Do Iránu vycestovali v dvoch skupinách začiatkom mája. Na výpravu sa dlhodobo pripravovali, vopred o nej informovali na sociálnych sieťach.
Z miesta posielali aj správy a fotografie. V Iráne chceli, podobne ako v iných krajinách, nakrútiť aj dobrodružný dokument.
Naša diplomacia začala tentoraz vyjednávať o ich prepustení už 22. mája, konzul v Teheráne dvakrát navštívil zadržaných paraglajdistov aj vo väznici v Isfaháne.
Na prepustení Slovákov sa podieľal špeciálny tím zložený zo zástupcov ministerstva zahraničných vecí a Slovenskej informačnej služby.
„Som veľmi rád, že SIS nenapĺňa médiá škandálmi, ako to bolo kedysi, ale vynikajúcimi výsledkami,“ povedal premiér Robert Fico.
V prípade študenta Mateja Valucha, ktorého iránsky režim zatkol vlani v auguste pre údajnú špionáž pre americkú spravodajskú službu CIA, sa naše úrady o jeho zadržaní dozvedeli až v januári.
Z väzenia ho Iránci prepustili takmer po polroku, začiatkom februára.
Ministerstvo by malo hovoriť o tom, že lietať nad krajinou s paranoidným vedením nie je najlepší nápad, píše Tomáš Gális
Čítajte stĺpček (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz

Beata
Balogová
