BRATISLAVA. Polícia viac ako dva a pol mesiaca držala vo väzbe mentálne retardovaného muža.
Bol to práve tridsaťdvaročný Ernest R., kto 16. júna s ďalším obyvateľom osady Budulovská v Moldave nad Bodvou napadol policajnú hliadku a hádzal po nej kamene.
Ernesta obvinili z útoku na verejného činiteľa, ďalšieho zadržaného Róma Leonarda po dvoch dňoch policajti poslali domov. Dva dni potom, ako robili Ernest a Leonard výtržnosti, polícia vtrhla do osady a tĺkla ľudí.
Prečo strávil duševne chorý muž taký dlhý čas vo väzbe, aj keď mal odbornými posudkami diagnostikovanú retardáciu, nie je jasné. Polícia od stredy na otázky SME neodpovedala, sudkyňa Lenka Saloková, ktorá rozhodla o jeho väzbe, je na dovolenke.
Policajti v Moldave nad Bodvou už v deň zadržania vedeli, že Ernest trpí retardáciou. Upozornili ich na to manželia Šuchovci, ktorí za ním prišli na obvodné oddelenie.
„Povedali nám, že oboch zadržaných odvezú do nemocnice,“ spomína Vladimír Šucha, bývalý riaditeľ pre kultúru, médiá a komunikáciu v Európskej komisii. Rómov z osady Budulovská pozná osobne, tamojšie amatérske Divadlo z chatrče pozýval na vystúpenia do Bruselu.
Postupom polície sa bude zaoberať kontrola ministerstva vnútra. „Inšpekcia doteraz o tomto prípade nevedela,“ priznal hovorca rezortu Ivan Netík.
Ernestov advokát Stanislav Jakubčík si myslí, že náznaky retardácie sú u jeho klienta zjavné.
„Mal svetlé chvíle, ale pri otázkach, kedy hádzal kamene, mixoval dátumy a nevedel, či to bolo v januári, v marci, alebo v júni.“ Sudkyňa si podľa neho mohla dvoma - troma otázkami overiť duševný stav obžalovaného.
Polícia aj súd mlčia
Ernest a lekári
v evidencii u psychiatra bol od roku 1996 , prvýkrát ho hospitalizovali v roku 1999 na klinike v Prešove, koncom roka 2001 bol dva týždne hospitalizovaný v Bardejove, zbil tam sestričku, v septembri 2002 ho preložili do DSS v Stropkove, ale pre agresivitu ho prepustili, v apríli 2003 ho znovu hospitalizovali na klinike v Bardejove, v roku 2010 dostal podmienku za útok na policajta. v januári 2012 sám žiadal hospitalizáciu, z ambulancie ho odviezla mestská polícia.
Sudkyňa Saloková z Okresného súdu Košice - okolie na Ernesta uvalila väzbu tri dni po incidente 19. júna. Podľa spisu bol agresívny a pokúsil sa o útek.
O posúdenie jeho psychického stavu požiadali až 8. júla. Psychiatri mu v znaleckom posudku diagnostikovali stredne ťažkú mentálnu retardáciu s poruchami správania.
„Obvinený v čase spáchania trestného činu nebol schopný rozpoznať nebezpečenstvo a protiprávnosť svojho konania a nebol schopný svoje konanie ovládať,“ píše sa v správe psychiatrov.
Napriek tejto diagnóze ho držali za mrežami až do utorka uplynulého týždňa, teda ešte ďalších sedem týždňov. Vo väzbe dovedna strávil desať týždňov.
„Okamžite, ako mal vyšetrovateľ v rukách posudok, mal požiadať prokurátora o zastavenie konania,“ hnevá sa Jakubčík. Z vyšetrovacieho spisu nie je jasné, kedy posudok polícia dostala.
„Zákon používa pri týchto prípadoch slovo 'ihneď',“ tvrdí advokát. Vyšetrovateľ podľa právnika odišiel na dovolenku.
„Keby som sa o tom nerozprával s dozorujúcim prokurátorom, Ernest by bol stále vo väzbe.“
Za pravdu mu dáva aj ministerstvo spravodlivosti. „Ak znalci dospejú k záveru, že osoba nemohla rozpoznať protiprávnosť činu alebo ovládať svoje konanie, je to dôvod, aby orgány činné v trestnom konaní alebo súd rozhodli o zastavení trestného stíhania,“ napísala Jana Zlatohlávková, hovorkyňa rezortu.
Stredne ťažkú retardáciu Ernestovi diagnostikovali ešte v roku 1999, odvtedy ho šesťkrát hospitalizovali pre agresívne správanie.
„Bol som na psychiatrii veľakrát, aj v nemocnici, s hlavou, mám chorobu, že som na hlavu chorý,“ citujú odborníci v posudku Ernestove slová.
Podľa znaleckého posudku ho v roku 2010 odporučila jeho obvodná lekárka na vyšetrenie do Košíc.
Skúsenosť hovorí, že inšpekcia nevysvetliteľné konanie svojich kolegov z rezortu často dodatočne posvätí, píše Tomáš Gális
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Kam s ním?
Na košickej klinike mu psychiatrička predpísala tabletky a poznačila, že „pacient nemá na lieky peniaze“. Odvtedy nebol na kontrole u odborného lekára.
V tom istom roku ho odsúdili na trojročnú podmienku za útok na policajta. Vzťahovala sa na neho amnestia prezidenta z januára tohto roka, a tak dostal milosť.
Psychológ Robert Mathé si myslí, že v momente správneho diagnostikovania choroby mali trestné stíhanie zastaviť.
„Ak ide o takúto duševnú zaostalosť, títo ľudia nemusia rozpoznať nebezpečenstvo, ktoré vyplýva z ich skutkov, a nie sú za ne plne zodpovední,“ myslí si odborník z oblasti psychológie Robert Máthé.
„Problém je, čo teraz s ním. Zatvorením do väzby nič neriešia, psychiatrické liečenie nepomôže, tak ho iba izolovať, ak je skutočne nebezpečný pre spoločnosť,“ zamýšľa sa psychológ Máthé.

Beata
Balogová
