V Iráne stále zadržiavajú dvoch slovenských paraglajdistov.
Boli ste niekedy pri vyjednávaní o zadržaných Slovákoch? Aký je postup?
„Bol som. Keď ide o osudy ľudí, treba vyjednávať s každým vrátane teroristov. Samozrejme, nemožno rokovať tak, aby sme dávali kredit organizáciám, ktoré zadržiavajú našich ľudí. Ale dodržiavať korektnosť je nevyhnutné a postup, aký zvolilo ministerstvo zahraničných vecí voči Iráncom, bol profesionálny.“
O aké prípady išlo?
„Angažoval som sa v prípadoch, ktoré mali skôr humanitárny charakter. V diplomatickej činnosti som rokoval vo veľmi zložitom prípade únosu 64 českých a slovenských chemikov v Angole, ktorých uniesla protivládna organizácia UNITA.“
Pri paraglajdistoch išlo o legálny zákrok legálneho štátu. V čom je prípad iný?
„Treba využívať politické aj osobné kontakty štátnikov na oslobodenie našich ľudí. Pokiaľ mám informácie, tak v tomto prípade slovenská diplomacia využívala aj takéto postupy. Viem, že pre médiá je to nevďačné, ale platí zásada, čím menej sa o tom diskutuje, tým účinnejšie môžu byť výsledky rokovaní.“
Robert Fico povedal, že prepustenie neznamenalo pre Slovensko žiadne finančné náklady. Čo sme mohli Iránu ponúknuť?
„Myslím si, že premiér hovorí pravdu, v takýchto prípadoch často nejde o peniaze. Presvedčil som sa o tom aj v angolskom prípade, kde únoscom išlo o politické body v medzinárodnej situácii. Irán má vo svete zložité postavenie pre jadrový program a tu sa dá zaplatiť určitá cena v tom, že Slovensko síce bude dodržiavať všetky postoje Európskej únie, ale nebude sa aktívne angažovať a vystupovať na medzinárodných fórach proti Iránu búrlivými, plamennými prejavmi.“
Môže byť protislužbou zhovievavosť Slovenska pri hlasovaniach vo Valnom zhromaždení OSN?
„Ak pôjde o hlasovanie, že Irán by mal vpustiť inšpektorov medzinárodnej atómovej agentúry, asi ťažko vybočíme z jednotného postupu Únie. Ak by však išlo o menej dôležité otázky, možno premýšľať aj o takomto postupe.“
Mohol hrať úlohu aj náš postoj proti Sýrii?
„Tieto postoje príslušné štáty starostlivo vyhodnocujú. Náš postoj mohol hrať rolu, ale nie v zmysle, že by Irán od nás očakával tvrdé protiamerické postoje, ale skôr zachovanie neutrálnejšieho stanoviska. Je možné, že Slovensko nebude také aktívne vo vystupovaní voči Sýrii.“
Premiér povedal, že na prepustení sa podieľala SIS. Participujú tajné služby bežne na takýchto akciách?
„Prekvapilo ma to. Toto je špecifický prípad, keď boli naši občania obvinení z fotografovania zakázaných objektov, takže možno preto bola potrebná spolupráca s SIS. Ale nie je to zvyčajné.“
Čo musíme spraviť na prepustenie zvyšných dvoch Slovákov?
„Tento krok bol od Iránu veľmi premyslený. Podľa mňa už nebude treba vyvíjať ďalšie dramatické kroky, ich prepustenie je už iba otázkou času. Pri prepustení prvej skupiny sme sa dozvedeli, že Iránci k nim pristupovali korektne, čo je pre nich pozitívna publicita a prečo by ju nemali dvakrát?“
Môže prepustenie komplikovať, že jeden z nich je vyštudovaný jadrový fyzik?
„Prirodzene, Iránci si určite veľmi starostlivo zanalyzovali ich kvalifikáciu a životopisy a je celkom reálne, že to chcú ešte podrobnejšie preskúmať.“

Beata
Balogová
