BRATISLAVA. Košická polícia preverí kroky vyšetrovateľa Stanislava Švekuša v prípade mentálne retardovaného Ernesta R. z Moldavy nad Bodvou. Tridsaťdvaročného Róma polícia zadržala 16. júna v osade Budulovská.
Znalecký posudok do spisu priložili až 30. júla, teda sedemnásť dní po jeho vypracovaní a mesiac a pol po zadržaní.
V dokumente sa píše, že Róm nebol schopný rozpoznať dôsledky trestného činu a zároveň nie je nebezpečný pre spoločnosť.
Vyšetrovateľ mal okamžite požiadať o stiahnutie trestného stíhania na Ernesta, no vo väzbe ho držali do 27. augusta, teda ďalší mesiac.
„Ani doručením znaleckého posudku nemusí prísť k automatickému prepusteniu. Samozrejme, takéto rozhodovanie musí byť neodkladné,“ informovala Jana Mésarová, hovorkyňa košických policajtov.
Zasiahli až na protest
Polícia hovorí, že vyšetrovateľ mohol posudok preskúmať alebo požiadať o doplnenie.
Vo vyšetrovacom spise žiadna výhrada k posudku nebola, hovorí Ernestov advokát Stanislav Jakubčík.
„Vyšetrovateľ odišiel na dovolenku. Ak by som sa nerozprával s prokurátorom, stále by bol vo väzbe.“
Pribúda dôkazov, že podozrenia voči policajtom sa poriadne nevyšetrujú, píše Lukáš Fila
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Agresora poslali na ulicu
Aj prokurátora musel advokát presviedčať. „Tiež mi povedal, že ide na dovolenku a čo teraz s ním má robiť? Nakoniec mi sľúbil, že po víkende sa tým začnú zaoberať,“ tvrdí Jakubčík.
Otázne je, prečo znalci v posudku poslali na slobodu človeka, ktorý bol šesťkrát hospitalizovaný na psychiatrii, je agresívny a bol už odsúdený za útok na policajta.
Postup polície, ktorá vedela o Ernestovej retardácii, preverí aj kontrola ministerstva vnútra. Jeho útok na hliadku domáci považujú za príčinu, prečo o dva dni neskôr policajti vtrhli do osady a tĺkli Rómov. Prípad preverovala ministerská kontrola, pochybenie na rozdiel od ombudsmanky nenašla.

Beata
Balogová
