ŠARIŠSKÉ MICHAĽANY. Základná škola v Šarišských Michaľanoch, ktorej súd vlani zakázal segregovať rómskych žiakov, ich chce postupne začleňovať do zmiešaných tried. V novom školskom roku sa bude snažiť aj efektívnejšie vyučovať a rozšíri dopravu žiakov z osady v Ostrovanoch.
Škola má 416 žiakov, dve tretiny tvoria rómske deti z osady. Súd vyčítal bývalému vedeniu, že vytváralo čisto rómske triedy a nariadil ich zrušiť.
„Dá sa to len postupne,“ tvrdí nový riaditeľ školy Jaroslav Valaštiak. „Od začiatku tohto školského roku sme začlenili do zmiešaných tried ďalších dvanásť šikovných rómskych žiakov, od môjho nástupu je ich tridsať.“
Prišli špecialisti
K dvom ranným spojom z osady, ktoré boli preplnené, pribudol tretí, posledný školský autobus bude odchádzať neskôr popoludní, aby sa žiaci z krúžkov či doučovania dostali bezpečne domov. Dopravcovi bude platiť škola, rodičia peniaze nedostanú.
V škole pribudli špeciálny pedagóg a psychológ, doučovaniu a voľnočasovým aktivitám sa venujú dobrovoľníci, študenti Prešovskej fakulty.
„Verím, že spolupráca s občianskym združením Edu Roma i s ministerstvom školstva prinesie dobré výsledky. Boli by sme radi, keby všetky zmeny viedli k vytvoreniu modelu inkluzívneho vzdelávania na Slovensku, ktorý by sa dal uplatniť aj na iných školách s rómskymi deťmi,“ hovorí Valaštiak.
„Škola má ešte stále veľké rezervy, ale je na dobrej ceste. Napríklad deti v popoludňajšej zmene nemajú pre nedostatočnú kapacitu kuchyne teplú stravu,“ hovorí Vlado Rafael z Edu Roma. Skúsenosti chce združenie uplatniť napríklad v škole v Plaveckom Štvrtku, kde sú výlučne rómske deti.
Riaditelia sú dvaja
Škola v Šarišských Michaľanoch má dvoch riaditeľov. Starosta Vincent Leššo (SDKÚ) vlani podľa súdov protiprávne odvolal riaditeľku Máriu Cvancigerovú. Jej výpoveď je neplatná, mala by sa vrátiť na pôvodné miesto.
Cvancigerová do konca septembra čerpá dovolenku. „Nariadil mi ju starosta. Zatiaľ sa nevyjadril, ako chce situáciu riešiť.“ Žiadala o náhradu ušlej mzdy za deväť mesiacov. „Dostala som zápornú odpoveď.“
Leššo si uvedomuje, že proti rozhodnutiu súdu sa nedá odvolať, napriek tomu čaká na právnu analýzu rozsudku. Ako chce riešiť spornú situáciu, nepovedal. Nesúhlasí so sumou, ktorú riaditeľka žiada. „Počkám si na vyjadrenie odborníkov.“
Valaštiak situáciu nekomentuje. „Nie je to spor nás dvoch, ani môj problém.“
Ministerstvo súhlasí, že nezákonne odvolaná riaditeľka má právo pokračovať vo výkone funkcie.
„Na druhej strane zastávame názor, že odvolať súčasného riaditeľa je možné tiež len na základe ustanovení školského zákona,“ povedal hovorca Michal Kaliňák. Náklady by mala niesť obec ako zriaďovateľ.

Beata
Balogová
