Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Opozícia nebude na mimoriadnej schôdzi parlamentu spovedať ministra obrany Martina Glváča zo Smeru, prečo pre podozrenia z tunelovania Vojenskej spravodajskej služby nepostavil žiadneho jej dôstojníka mimo služby.
Poslanec Mosta-Hídu Zsolt Simon v utorok stiahol svoj podpis pod návrhom na vyslovenie nedôvery ministrovi.
Pod návrhom je teda len 29 podpisov a na zvolanie schôdze treba o jeden viac. Odvolávať Glváča chcú poslanci SaS, Novy a OĽaNO, z Ľudovej platformy sa pred ani po Simonovom rozhodnutí nepridal nikto.
„Nevidím reálne, aby sme opätovne viedli diskusiu na tú istú tému, ktorá tu bola,“ vysvetľoval Simon. Podľa poslanca sa kradne aj inde, nielen na ministerstve obrany.
Parlament už jednu schôdzu k podozreniam z rozkrádania služby mal v júni, hovorí predseda výboru na kontrolu Vojenského spravodajstva Martin Fedor z SDKÚ. „Už vtedy som povedal, že za stav vo Vojenskom spravodajstve prevzala zodpovednosť Bezpečnostná rada štátu a jej šéf Robert Fico osobne.“
Fedor hovorí, že nemá nové informácie, ktoré by ho presvedčili, že by mal návrh na odvolanie ministra podpísať.
Vidia nové prehrešky
Navrhovateľ schôdze, bývalý minister obrany Ľubomír Galko z SaS vraví, že sa nové skutočnosti jednoznačne objavili.
„Najdôležitejšou je, že od schôdze bolo začaté trestné stíhanie vo veci. To znamená, že polícia dospela k názoru, že trestný čin tunelovania sa naozaj stal, hoci neobvinila konkrétne osoby.“
Fakty
Glváčove kauzy
- podozrenie z tunelovania VSS,
- nákup plynových masiek,
- utajený nákup dvoch dopravných lietadiel,
- prípad výrubu stromov.
Glváč podľa Galka napriek tomu nepostavil mimo služby bývalých šéfov vojenských tajných Juraja Šeba a Ľubomíra Skuhru. Šebo je stále vojenským pridelencom v Číne, Skuhra riadi spojené Vojenské spravodajstvo.
Galko hovorí, že sa objavil aj prípad sporného nákupu plynových masiek pre armádu či podozrenia zo šikanovania bývalej spravodajskej dôstojníčky Kataríny Svrčekovej.
Poslancov Ľudovej platformy však už jednotlivo nebude prehovárať.
Podpisový hárok nechá v poslaneckom klube a ak sa niekto bude chcieť pridať, môže.
Sledujú novinárov
Podobný názor má aj predseda Novy Daniel Lipšic. Dôvodov na odvolanie je podľa neho ešte viac než v júni.
„Napríklad, akým spôsobom sa uberá celé vyšetrovanie. Novinári, ktorí o tom píšu, sú sledovaní, vyšetruje sa v zásade len to, odkiaľ materiály unikli a zatiaľ sa nevyšetruje obsah materiálov,“ vraví bývalý minister vnútra.
Zrejme narážal na výsluch novinárky Hospodárskych novín Martiny Tvardzíkovej Ruttkayovej.
Na čudné počínanie polície sa sťažoval aj novinár Tom Nicholson, ktorý tiež o kauze píše.
Lipšic hovoril aj o podozrivom výrube stromov na ministerstve.
Podľa informácií SME sa vyšetrovanie podozrení z tunelovania služby už rozbehlo. Nie je však jasné, či si vyšetrovatelia vypýtali všetky materiály z Vojenského spravodajstva.
Vyšetrovanie je utajené, a tak polícia ani špeciálna prokuratúra o prípade podrobnejšie neinformujú.

Beata
Balogová
