Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. „Segregáciu neakceptujem. Moje dieťa by malo dostať vzdelanie na rovnakej úrovni ako nerómske deti,“ hovorí rómska matka z Levoče, ktorej dieťa v Základnej škole na Francisciho ulici zaradili do čisto rómskej triedy.
Jej vyjadrenie priniesla správa Amnesty International o segregácii v slovenských školách. Dokument v stredu organizácia predstavila na tlačovej besede.
Mimovládna organizácia sa zamerala na základné školy v Šarišských Michaľanoch a v Levoči. V druhej menovanej podľa správy segregácia stále trvá.
Sedem rómskych tried„Nech sa syn akokoľvek snaží, neviem dosiahnuť, aby ho presunuli z rómskej triedy,“ cituje Amnesty ďalšiu rómsku matku. Ani jedna nechce zverejniť svoje meno. Denníku SME sa s vodkyňou odporu proti segregácii na škole nepodarilo spojiť.
Ammnesty
Zo správy
volá sa Nesplnené sľuby,
až 43 percent Rómov navštevovalo etnicky segregované triedy, tvrdí prieskum OSN,
napriek prijatým zákonom segregácia v školách trvá,
úrady segregáciu slabo sledujú a školy netrestajú,
vláda finančne nepodporuje školy, ktoré segregáciu odstraňujú.
Vytvárať čisto rómske triedy začala škola v septembri 2011. Vtedy takmer všetkých rómskych prvákov, okrem troch, umiestnili do oddelených tried.
Minulý školský rok bolo v škole sedem rómskych tried, potvrdila aj Štátna školská inšpekcia. Z 215 rómskych detí v nich bolo 96.
Vtedajší riaditeľ školy Amnesty povedal, že ide o špecializované triedy, prispôsobené potrebám rómskych žiakov.
Jeden z rodičov povedal, že im škola oznámila, že do normálnej triedy ich deti presunú, keď sa naučia po slovensky a budú mať dostatočnú hygienu. Hoci opatrenie malo byť dočasné, segregácia v škole podľa Amnesty stále trvá.
Starosta: Kazia nám menoNemáme čisto rómske triedy, tvrdí primátor Levoče Miroslav Vilkovský (Smer), ktorý je zriaďovateľom školy. Amnesty podľa neho klame.
Ak mimovládku nezažaluje štát, urobí tak vraj on, pretože „Amnesty International poškodzuje dobré meno nášho školstva a mesta Levoča.“
Amnesty kritizuje aj Štátnu školskú inšpekciu, že prehliada segregáciu nielen v tejto škole. Jej predstaviteľ v stredu nedvíhal telefón ani neodpovedal na SMS.
„Je čas, aby Európska komisia zaujala silnejší postoj a prejavila vyššiu aktivitu voči krajinám, ako je Slovensko, kde vláda nie je schopná ukončiť rozsiahlu a systémovú segregáciu,“ vraví Jezerca Tigani z londýnskej centrály Amnesty.
„Nesúhlasíme s účelovým a nepodloženým tvrdením Amnesty International o rozsiahlej a systémovej segregácii v školách,“ reagoval Michal Kaliňák, hovorca ministerstva školstva.
Európska komisia podľa Ingrid Ludvikovej z jej zastúpenia u nás vie, že Slovensko vylučuje rómske deti z verejného školského systému tým, že niektoré zaraďuje do kategórie mentálne zaostalejších.
„Komisia na problematiku situácie Rómov v oblasti vzdelávania a zamestnanosti upozornila aj v tohtoročných špecifických odporúčaniach pre Slovensko.“
Amnesty International

Beata
Balogová
