SME

Sadiki sa môže dostať na slobodu, súd mu zrušil trest

Súdy dali Bakimu Sadikimu šancu, aby sa dostal z väzenia. Podľa nich nebol na úteku, iba vycestoval.

Z Kosova priviezli Sadikiho v putách.Z Kosova priviezli Sadikiho v putách. (Zdroj: ARCHÍV SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Baki Sadiki podľa súdov nebol na úteku, iba vycestoval. Trest za drogy teda neplatí. Z výkonu trestu ho presunuli do vyšetrovacej väzby, čo je sen veľkých zločincov.

BRATISLAVA. Albánec Baki Sadiki, ktorý je známym predsedu Najvyššieho súdu Štefana Harabina, dosiahol zrušenie svojho 22-­ročného trestu za obchodovanie s drogami.

Krajský súd v Prešove na neverejnom zasadnutí v utorok rozhodol, že jeho kauzu treba znovu otvoriť, aby sa mohol brániť, keďže v čase vynesenia verdiktu bol v zahraničí.

SkryťVypnúť reklamu

Prešovské súdy neuznali, že Sadiki sa skrýval pred spravodlivosťou, hoci bol naňho vydaný medzinárodný zatykač a viedli proti nemu konanie ako proti ušlému.

Z výkonu trestu ho teraz premiestnili do vyšetrovacej väzby, odkiaľ môže opakovane žiadať o prepustenie na slobodu.

Viacerí zločinci sa z väzby dostali len pre procesné chyby sudcov, ktorí o nej rozhodovali.

Len aby neušiel

Profil

Kto je Sadiki

  • v roku 1994 Interpol rozbil Sadikiho drogový gang,
  • obžalobu na neho v roku 1997 podali aj na súde v Prešove,
  • podľa nej Sadiki hovoril o likvidácii ľudí, ktorí by svedčili proti nemu,
  • v roku 2008 Sadikiho stíhanie zastavili, lebo dvaja kľúčoví svedkovia zomreli.

Vo veci najskôr rozhodoval okresný súd pod vedením Petra Šuťaka. Teraz schválenie žiadosti o obnovenie procesu potvrdil senát krajského súdu vedený Emilom Dubňanským.

SkryťVypnúť reklamu

„Zároveň obžalovaného vzal do väzby pre dôvodnú obavu, že ujde alebo sa bude skrývať,“ povedal hovorca súdu Michal Drimák.

Súdy uverili Sadikimu, že sa neskrýval, len o procese nevedel, lebo bol v zahraničí. Prokuratúra s tým nesúhlasila, odvolala sa, ale neuspela.

Keď v júni 2011 Šuťak uznal Sadikiho v neprítomnosti za vinného, skonštatoval, že zo spisu bolo jednoznačne preukázané, že obžalovaný vedel, že je proti nemu vedené konanie.

„Mal sa dostaviť na pojednávanie a obhájiť svoju nevinu,“ tvrdil sudca.

Posledné rozhodnutie krajského súdu je právoplatné a nie je možné sa proti nemu odvolať.

Prokuratúra v reakcii oznámila, že nebude podávať mimoriadny opravný prostriedok, o ktorom by musel rozhodovať Najvyšší súd.

O obnove procesu sa prokurátor dozvedel z médií. „Dosiaľ nám nebolo doručené písomné vyhotovenie rozhodnutia,“ povedala hovorkyňa Andrea Predajňová.

SkryťVypnúť reklamu

Borec preveruje

Minister spravodlivosti Tomáš Borec povedal, že postup súdov preverí. „Počkáme si na vyhotovenie uznesenia, pretože ešte nie je vyhotovené a známy je len výrok.“

Nebezpeční drogoví díleri podľa Boreca patria do väzenia. „V tomto momente je dôležité, že menovaný zostáva vo väzbe a že sa bude pokračovať v konaní na podklade pôvodnej obžaloby.“

Bývalý minister spravodlivosti Daniel Lipšic z Novy hovorí, že nikto nepochybuje, že sa Sadiki skrýval, okrem niekoľkých sudcov. „Je ťažko uveriteľné, že by išiel do Kosova, aby spoznával prírodné krásy alebo miestnu kuchyňu.“

Slovenskú spravodlivosť podľa Lipšica symbolizujú nedávne Harabinove bozky s premiérom Robertom Ficom.

Sadikiho polícia zadržala v Kosove vlani v októbri. Vypátral ho tam Interpol v akcii Infrared. Minister vnútra Robert Kaliňák zo Smeru vtedy povedal, že Sadiki bol jedným z topzločincov na slovenskom zozname Interpolu.

SkryťVypnúť reklamu

Na Slovensko ho eskortovali v decembri, potom z väzenia požiadal o obnovu procesu.

Usvedčili ho kumpáni

Už v minulosti sa Baki Sadiki trestu za drogy vyhol. Teraz dostal ďalšiu šancu.

BRATISLAVA. Za obchod s drogami vymeral súd Bakimu Sadikimu 22-­ročný trest v júni 2011. Krajský súd ho o tri mesiace potvrdil.

Z organizovania drogového obchodu Sadikiho usvedčovali komplici Juraj Jambrich a Ján Cibuľa, ktorí sa na súde priznali a dostali po 15 rokov väzenia.

Trojica podľa súdu v rokoch 2007 a 2008 zabezpečovala distribúciu heroínu na Slovensko a do ďalších krajín. Drogy privážali balkánskou cestou z Turecka v športovej obuvi.

V septembri 2008 zadržali v Poprade Cibuľu s ďalšími dvoma ľuďmi. V aute mali 11,7 kilogramu heroínu, pokúšali sa ho predať policajnému agentovi. Sadiki už bol preč. Teraz bude dôležité, či Jambrich a Cibuľa zotrvajú na svojich usvedčujúcich výpovediach.

SkryťVypnúť reklamu

Pre drogy vyšetrovali Sadikiho už aj predtým. V roku 2008 stíhanie zastavili pre nedostatok dôkazov.

Matúš Burčík

Harabin: Na súd nevolám

Šéf Najvyššieho súdu Štefan Harabin stále nechce povedať, aký mal vzťah s Bakim Sadikim.

BRATISLAVA. V známom prepise údajného telefonátu z roku 1994 si Štefan Harabin s Bakim Sadikim tykajú. Dohovárajú sa na stretnutí u Sadikiho v Poprade. Harabin hovorí, že práve nie je vhodný čas. „Príď, ja som doma, ty kedykoľvek môžeš prísť,“ nástojí Sadiki.

Rozhovor datovaný k 17. septembru 1994 obaja popreli. Šéf Najvyššieho súdu prepis viackrát označil za podvrh. Pozná vraj iba Sadikiho manželku. Preto sa aj v tom čase nechal vylúčiť z rozhodovania v staršej Sadikiho kauze.

Dobroslav Trnka ako generálny prokurátor v minulosti potvrdil, že prepis bol súčasťou spisu. Nahrávku chcela prokuratúra použiť ako súčasť námietky zaujatosti, ak by sa Harabin sám nevylúčil z rozhodovania.

SkryťVypnúť reklamu

Za Trnkovo vyjadrenie pre verejnosť Harabin od Generálnej prokuratúry vlani vysúdil odškodné 150-­tisíc eur. Rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné.

Harabin ani vo štvrtok nechcel povedať, aký bol v tom čase jeho vzťah so Sadikim. Zopakoval len, že v súčasnosti žiadny vzťah neexistuje.

Odmietol, že by teraz na súde v Prešove v Sadikiho kauze zasahoval, prípadne niekomu telefonoval. „Štefan Harabin nikdy nezasahoval, nezasahuje a ani nebude zasahovať do žiadnych súdnych sporov,“ odpovedala kancelária predsedu Najvyššieho súdu.

O Harabinovom tlaku na rozhodovanie sudcov hovoril jeho kritik Peter Paluda v augustovom rozhovore pre sme.sk. Okrem iného tvrdil, že Harabin vo viacerých prípadoch ovplyvňoval sudcov, ako má vyzerať konkrétne rozhodnutie.

SkryťVypnúť reklamu

„Presne tak. V trestných aj netrestných veciach. A keď niekde narazil, nasledovalo buď disciplinárne konanie, alebo iné tresty. Napríklad dotyčnému nedal odmeny, preradil ho do iného kolégia, dal mu menšiu kanceláriu, nepúšťal ho na služobné cesty, neumožnil mu vzdelávať sa.“

Matúš Burčík

Utečenci

Ivan Lexa

Bývalého šéfa SIS Ivana Lexu zadržali v júli 2002 v Juhoafrickej republike. Po prevoze na Slovensko ho prepustili. Všetky stíhania proti Lexovi boli zastavené.

Vladimír Fruni

Bývalých šéfov Horizontu Slovakia Vladimíra Fruniho a Mariána Šebeščáka zatkli v marci 2002 v Chorvátsku. Oboch odsúdili. Ich komplic František Matik zmizol.

Karol Mello

Muža obvineného z mafiánskych vrážd zadržali v októbri 2006 v Poľsku. Po prevoze na Slovensko ho pustili pre procesné chyby. Teraz žije v Belizé a nič mu nemôžu.

SkryťVypnúť reklamu

Viliam Mišenka

Ďalšieho aktéra mafiánskych káuz zatkli v januári vo Venezuele. Po prevoze na Slovensko skončil vo väzbe. Viaceré jeho obvinenia však boli zrušené.

Mikuláš Černák

Údajný šéf banskobystrického podsvetia si odpykáva doživotie. Keď ho však v roku 2002 podmienečne prepustili, stratil sa. Zatkli ho v apríli 2003 v Prahe.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 818
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 767
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 698
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 389
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 279
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 746
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 289
  8. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 015
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu