
FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
Prvým konkrétnym prejavom odvahy novej vlády sú jej programové tézy. Stojí v nich, že vláda zníži daňové a odvodové zaťaženie, urýchli dôchodkovú a naštartuje ostatné reformy, okreše vládne výdavky. S dnešným vicepremiérom a budúcim ministrom financií IVANOM MIKLOŠOM sme hovorili o odhodlaní dodržať programové tézy a aj o postupe, akým sa budú napĺňať.
Máte smelé reformné plány. Ako sa pripravujete zvládať odpor tých skupín vnútri štátnej správy, ktorým reformy nebudú pochuti?
„Kapacita a vôľa štátnej správy bude jeden z najväčších problémov pri presadzovaní vecí, ktoré odzneli v programových tézach. Čeliť sa tomu dá, len keď je naozaj vôľa a presvedčenie u tých najdôležitejších, ktorými sú šéfovia rezortov. Myslím si, že táto podmienka bude splnená. Druhý predpoklad bude, aby sme dokázali ľudí dostatočne motivovať a prípadne vymeniť, ak na rezortoch nebudú takí, ktorí budú ochotní a schopní programové ciele napĺňať. Na to bude nevyhnutné zmeniť zákon o štátnej službe, čo sa už pripravuje. Bude v ňom väčší vplyv ministra nad pracovníkmi rezortu najmä z hľadiska schopností napĺňať programové ciele vlády. Potom budeme mať ambíciu v čo najkratšom čase, hoci nie hneď, pripraviť komplexnejšiu zmenu zákona o štátnej službe tak, aby umožňovala väčší tlak na výkonnosť a väčšiu diferenciáciu v odmeňovaní. To bude kľúčové.“
A čo odpor verejnosti a zamestnancov rôznych sfér, ktorý by mohol získať radikálnu podobu štrajkov?
„Pokračujeme v tripartite, máme zákon, ktorý je nadštandardný a dáva silnú pozíciu sociálnym partnerom. Predpokladám, že tam sa budú riešiť problémy. Nikto nevie garantovať, či sa bude, alebo nebude dať vyhnúť aj ostrejším formám, ktoré sme doteraz nezažili. Samozrejme, budeme robiť všetko preto, aby sme sa im vyhli, ale nie za cenu odkladania alebo odstupovania od reforiem.
Začiatok nepopulárnych opatrení zrejme nie je ďaleko. Kedy prídu, akú budú mať podobu a ako dopadnú na ľudí?
„Prvé opatrenia sa už rozpracovávajú v návrhu štátneho rozpočtu. Budeme vychádzať z návrhu, ktorý je pripravený na ministerstve (financií). Nechceli sme strácať čas, a tak napriek tomu, že som ešte na ministerstvo nenastúpil, sme na tom už začali pracovať. Sú tam, samozrejme, aj veci, na ktoré sa pýtate - teda úprava regulovaných cien, ktorá už nie je v kompetencii vlády, ale regulačných úradov. Dá sa predpokladať, že tam dôjde k nárastom. Bude tam aj daňová harmonizácia, najmä pokiaľ ide o daň z pridanej hodnoty, kde sú zatiaľ viaceré možnosti. Tieto opatrenia, spolu s úpravou spotrebných daní povedú k zníženiu domáceho dopytu a aj zníženiu rastu reálnych miezd a konečnej spotreby domácností.“
Programové tézy obsahujú zámer znížiť dane. Ako to bude prebiehať a akú máte predstavu o cieľovom stave?
„V tézach sa zároveň píše, že hlavný dôraz sa má klásť na znižovanie odvodového zaťaženia. Pokiaľ ide o dane, tak je to téza, ktorá by sa mala v štvorročnom horizonte naplniť, a to najmä v znižovaní dane z príjmov fyzických osôb a v znižovaní progresivity tejto dane. Ale opakujem, že dôraz kladieme na znižovanie odvodov a celkového daňového a odvodového zaťaženia. To však neznamená, že v prvom roku nemôže dôjsť k jeho zvýšeniu, najmä cez spotrebné dane a DPH.“
Aj rovná daň má v tézach svoje miesto, ale len ako téma na diskusiu. Čo musí predchádzať jej zavedeniu?
„Predovšetkým seriózna diskusia, ktorá doteraz chýbala, postavená na modeloch a prepočtoch a potom reformy v oblastiach, ktoré sú známe a neustále diskutované - sociálny systém, školstvo, zdravotníctvo, dôchodky a podobne. Teda reformy, ktoré by zamedzili tomu, aby nepripravené a reformami nepodložené zavedenie rovnej dane neznamenalo kolaps verejných financií.“
Ako bude vyzerať znižovanie odvodov? Bude sa týkať zamestnancov aj zamestnávateľov?
„Nemôžem to ešte špecifikovať, ale presun ťažiska od zamestnávateľov by zrejme mal byť líniou. To by vytvorilo predpoklady pre vyššiu zamestnanosť.“
Môžu aj zamestnanci očakávať nižšie povinné odvody?
„Na to dnes nevie nikto odpovedať, pretože to súvisí s reformami.“
Nová koalícia chce ísť v dôchodkovej reforme ďalej a rýchlejšie, než navrhoval minister Magvaši. Viete, o koľko viac bude stáť a kde nájdete peniaze?
„Áno, vyžiada si viac peňazí, pretože v tézach je urýchlená realizácia dôchodkovej reformy s výrazným posilnením kapitalizačného piliera. To znamená potrebu oveľa väčšieho množstva zdrojov, tých 65 miliárd je nedostatočný objem. Zdroje sú v privatizácii zostávajúcich podielov štátu napríklad v energetike. Horná hranica sa zatiaľ ťažko odhaduje. Dá sa to vysvetliť na príklade návrhu, ktorý do parlamentu predložil pán Tatár a jeho kolegovia. Vyzeral veľmi fajn a veľmi reformne, ale čudným mlčaním sa prešlo, že ak by bol realizovaný, tak by znamenal ročný výpadok v dnešnom systéme dôchodkového zabezpečenia vo výške 53 miliárd korún. Každý rok! Ten návrh sa vôbec nezaoberal otázkou, ako to riešiť. Na tomto vidieť, o aký objem peňazí ide. Dnes môžeme povedať, že ak by sme sprivatizovali všetko, čo sa dá, tak by sme mohli všetky tieto peniaze použiť na náklady prechodu na fondový systém a aj tak by sme skončili len na kombinovanom modeli so silným, ale nie úplným kapitalizačným pilierom.
Budete teda presadzovať aj doprivatizáciu tých podnikov, kde už čiastočný podiel získali investori?
„Áno. SDKÚ to má v programe a navrhovali sme to aj do programových téz koalície.“
Cieľom koalície je aj znížiť deficit bežného účtu. Ako?
„Nedá sa riešiť priamo, ale bude nižší už v budúcom roku, tým, že znížime dopyt opatreniami, ktoré som spomínal a aj tým, že sa urýchli reštrukturalizácia ekonomiky a zlepšovanie podnikateľského prostredia. Ale dosiahne sa to aj tým, že predpokladaný vstup ďalších investorov bude znamenať posilnenie exportnej výkonnosti ekonomiky a aj postupné zlepšovanie jej štruktúry so zvyšovaním váhy sofistikovanej produkcie s vyššou mierou pridanej hodnoty. Ten proces je dnes už viditeľný v Českej republike alebo v Maďarsku. My vlastne ideme tým istým smerom, len s istým časovým oneskorením, daným zvláštnosťami vývoja v posledných desiatich rokoch. Ale je dôležité vedieť, že deficit bežného účtu okolo štyroch až šiestich percent je pre transformujúcu sa ekonomiku prirodzený a zvládnuteľný.
Ako bude vyzerať boj proti korupcii a kto nahradí vás ako jeho gestora?
„Týmto sme sa ešte nezaoberali pri koaličných rozhovoroch a deľbe kompetencií. Myslím si, že je dôležité, aby činnosť v tejto oblasti pokračovala, pretože sa pripravilo v minulom období dosť veľa systémových aj legislatívnych zmien, aj keď nie vždy boli reflektované v médiách. Ešte veľa práce je pred nami, a preto by bolo dobré, keby program boja proti korupcii pokračoval.
Ako budete postupovať, aby ste dosiahli hlavný rozpočtový motív - znížiť do konca funkčného obdobia schodok na tri percentá podľa prísnejšieho európskeho metra?
„Trojpercentný deficit sa nepodarí v budúcom roku určite, pretože ešte neboli uskutočnené výdavkové reformy. Ale už v budúcom roku by to malo byť menej, lebo budeme mať niektoré vyššie príjmy, ktoré nebudú dlhodobé. Môj odhad je taký, že v prvom roku znížime deficit, hoci nie výrazne, najmä väčšími príjmami a v ďalších rokoch by sa už mal prejaviť efekt nižších výdavkov, ale kvantifikovať to teraz nedokážem.“
Aký bude deficit na budúci rok?
„Okolo piatich percent, ale už v prísnejšej metodike blízkej metodike EÚ.“
Kto a ako bude pokračovať v predaji hotela Forum?
„Zrejme Úrad vlády. Predpokladám že bude nový vedúci, kto to bude, to netuším. Sú dve možnosti - buď to predať, tak ako sa navrhovalo, alebo sa súdiť. Prípadne nový vedúci môže navrhnúť iný spôsob.
JURAJ JAVORSKÝ