(24. 9.)
Sklamanie Petra Weissa z hlbokej krízy SDĽ, SDSS a SOP s „procesom formovania sa štandardnej sociálnodemokratickej ľavice“ je opodstatnené. Spomenuté strany skutočne majú starú komunistickú hodnotovú úroveň, akokoľvek sa hlásili k snahám eurospoločenstva. Ale aj Fico má podivné postoje: je jednoznačne za vstup do NATO i Európskej únie, no má podmienky bez kvalifikovaných konzultácií s elitou budúcich partnerov. Navyše tón Ficovho vystupovania je totožný s Mečiarovým.
Ale prečo vlastne Weissovo sklamanie? S Čechmi sme sa rozišli len z vôle najvyšších politikov, poľské a maďarské premeny od komunizmu východných noriem k eurocivilizácii si práve slovenská ľavica vôbec nevšímala. Nad stratami z vlastnej viny niet čo plakať.
Normálna ľavica na Slovensku je v nedohľadne. V súčasnej je priveľa protirečivosti a mizerná zodpovednosť. Proeurópskym úsiliam by vrcholne prekážala.
MILAN MACEK, Prakovce
Nútene nasadení Česi nedostali odškodné
Rozdelením Československa zostalo na Slovensku 86 členov Zväzu nútene nasadených - Čechov a Moravanov, majúcich slovenské občianstvo. Niektorí sa dožili 80 rokov. Stále veria, že sa dočkajú odškodnenia ešte za svojho života, obzvlášť keď od čias núteného nasadenia uplynulo šesťdesiat rokov. To, že odškodnenie nebolo doposiaľ vyplatené členom SNN bývajúcim na Slovensku a že sa doposiaľ neurčil ani termín, kedy sa tak stane, možno pripísať na vrub nemeckému Fondu budúcnosti, ktorý nezohľadnil takú okolnosť ako rozdelenie Československa.
Členovia SNN, ktorí zostali v Slovenskej republike, sú vlastne starousadlíci, bývalí československí občania a nie emigranti, medzi ktorých nás zahrnuli. Pridelili nás do agendy Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) v Ženeve. V ČR už odškodné bolo vyplácané. IOM neinformuje ani nekorešponduje s jednotlivcami a je na našej ústrednej organizácii v Prahe, aby zistila stav vecí a štádium vybavených žiadostí.
PRAVOSLAV KRATOCHVÍL, Nitra
Nie je Malíková ďalšou Matou Hari?
Anna Malíková za niečo vyše roka úplne paralyzovala a rozbila celý blok národných síl, na 100 percent odviedla svoju deštrukčnú prácu. Dokázala to robiť takto úspešne predovšetkým vďaka svojej fixnej idei velikášstva a absencii politickej prezieravosti. Ísť takouto cestou, ktorá nespája ale rozdeľuje, ktorá nebuduje, ale ničí, ktorá nedáva nádej a istotu, ale ponúka iba klamné ilúzie, nevedie k víťazstvu, ale k celkovej izolácii, potupe a ťažkým stratám. A nakoniec k definitívnej prehre národných síl a záujmov slovenského národa.
Alebo pán Bugár … nie je predsedníčka SNS Anna Malíková ďalšou parlamentnou Matou Hari v parlamente, ktorá za peniaze z Budapešti odviedla na Slovensko pred voľbami - a aj vo voľbách - túto excelentnú deštrukčnú prácu a tým vám úplne vyčistila politický priestor od národných síl?
MIROSLAV VOJTECH, Banská Bystrica
Čo partner, to možný konflikt
Niektorí politici už po sčítaní hlasov veštili, že budúca pravicová vláda nebude vládnuť štyri roky a čakajú nás predčasné voľby. Sú to úvahy politickej malosti a nenaplnených ambícií. Ale aj výstraha pre strany budúcej koalície, aby sa správali inak, ako v poslednom roku vládnutia. Utešovať sa, že tam nebude konfliktný partner SDĽ, by bolo naivné.
Ono to funguje tak, že čo partner, to možný konflikt. Slovensko je dlhodobo odkázané na takýto záprah. A ten sa dosť ťažko ovláda. Občas sa vzpriečil aj dovtedy uznávanému kočišovi, lebo aj trpaslíci chceli väčší kus z privatizačného koláča. Národná hrdosť a robotnícka česť im v tej chvíli nezišla ani na um.
JOZEF ŠKVARENINA, Nedanovce
Príspevky do tejto rubriky posielajte na adresu Námestie SNP 30, 814 64 Bratislava, alebo listy@sme.sk . Niektoré listy je nutné redakčne upraviť a skrátiť. Ďakujeme za pochopenie.