m kongrese už nebude obhajovať funkciu šéfa ODS.
Sergej Kozlík z HZDS o tom nechcel hovoriť: „Je to predčasné. V HZDS sme zatiaľ nepreberali otázku voľby prezidenta. Je to vzdialenejšia budúcnosť. Ťažko porovnávať situáciu medzi HZDS a ODS. Sú tam isté podobné znaky, ale predsa len aj značné rozdiely.“
Nová tvár HZDS Diana Dubovská tvrdí: „Tieto osudové veci sú nádherné, ale veľmi záleží, o koho ide. Pán Klaus je niekto iný ako pán Mečiar. Osudy týchto dvoch ľudí by som nespájala, aj keď si boli možno v minulosti podobní.“
Slovenskí politológovia pripúšťajú podobnosti oboch politikov, vidia však aj zásadné rozdiely. Odlišnosť vidí niekdajší poradca expremiéra Mečiara, politológ Rastislav Tóth v tom, že HZDS dosiahlo medzi voličstvom silnejšie pozície než ODS v Česku, ale má väčší problém „pretaviť“ svoje postavenie do pozície na politickej scéne. „HZDS dvakrát za sebou vyhralo voľby a dvakrát za sebou sa ocitlo v opozícii - to je medzinárodný unikát,“ hovorí Tóth.
Terajší spor o predsedu HZDS pokladá už len za oneskorené pokusy o nápravu pozícií hnutia. „Optimálne obdobie už ubehlo. Na jar mali ideálnu príležitosť vytvoriť inštitút čestného predsedu pre zakladateľa,“ povedal Tóth.
„Paralelu môžeme vidieť v tom, že Klaus aj Mečiar sú do istej miery odmietaní na domácej scéne a ani ich renomé v zahraničí nie je dobré. I únava z ich pôsobenia prišla v rovnakom okamihu,“ povedal Michal Vašečka z Inštitútu pre verejné otázky. Upozornil, že „(Mečiar) má renomé také zlé, že si ho možno ani nezaslúži. Václav Klaus napriek svojim výrokom rozhodne nemá povesť nedemokratického politika“.
(čtk, sp)