BRATISLAVA. Základnú dávku v hmotnej núdzi by mohli od začiatku budúceho roka dostávať len tie plnoleté sociálne odkázané osoby, ktoré mesačne odpracujú v rámci malých obecných služieb alebo dobrovoľníckych prác aspoň 32 hodín.
Predpokladá to návrh nového zákona o pomoci v hmotnej núdzi, ktorí poslanci Národnej rady SR vo štvrtok posunuli do druhého čítania.
Základným predpokladom tejto podmienky však bude, že mu takúto činnosť obec ponúkne.
„Slovensko nie je tak bohatá krajina, aby rozdávala peniaze práceschopným ľuďom zadarmo,“ cituje tlačové prehlásenie hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Petra Polláka, splnomocnenca vlády pre Rómov.
Zodpovednosť za vykonávanie týchto prác sa presúva z obce na príslušný Úrad práce. „Je to závažná zmena a nechceme spôsobiť, že nepripravenosť obcí spôsobí odpor voči našej reforme. V prvej fáze dávame priestor obciam, ktoré sa budú chcieť prihlásiť do tohto programu dobrovoľne. Oproti ostatným obciam získajú tieto obce viac peňazí na potrebné práce či nákup techniky,“ hovorí Pollák.
Ak ani jeden z rodičov nevyužije ponuku obce a nebude pracovať, rodina nedostane aktivačné príspevky, ani základnú dávku v hmotnej núdzi na rodičov. Rodina by však mala naďalej nárok na príspevok na bývanie a na dávky na deti.
„Pred necelým rokom sme predstavili 10 pilierov rómskej reformy s názvom „Správna cesta“ a sľúbili sme, že spravíme všetko pre to, aby sme vyriešili najzávažnejšiu otázku tejto spoločnosti. Svoje sľuby plníme a dnes je v parlamente návrh zákona o hmotnej núdzi, ktorý napĺňa tri kľúčové piliere,“ vyhlásil Pollák.
Prečítajte si tiež:
Pollák predloží prvé zákony, chce zmeny v ústave
Zrážky zo sociálnych dávok
Pri štvorčlennej rodine, kde ani jeden z rodičov nepracuje, by suma sociálnych dávok klesla zo 156 eur na 36 eur. Základná dávka v hmotnej núdzi pre jednotlivca sa má od začiatku budúceho roka zvýšiť o 1,1 eura na 61,6 eura. Pre jednotlivca s najviac štyrmi deťmi má ísť o nárast o 2,1 eura na 117,2 eura.
Dvojica bez detí by si mala pri základnej dávke v hmotnej núdzi prilepšiť o 1,9 eura, keďže nová suma dávky by mala predstavovať 107,1 eura. Dvojici s najviac štyrmi deťmi by mala základná dávka stúpnuť o 2,8 eura na 160,4 eura.
Jednotlivec s viac ako štyrmi deťmi by mal dostať dávku v sume 171,2 eura, čo je nárast o 3 eurá a dvojica s viac ako štyrmi deťmi by mala od začiatku budúceho roka dostať základnú dávku 216,1 eura, teda vyššiu o 3,8 eura. Rezort práce navrhuje zaviesť osobitný príspevok v sume 63,07 eura pre dlhodobo nezamestnaných, ktorí pred nástupom do zamestnania poberali pomoc v hmotnej núdzi a začali pracovať.
Podmienkou bude, aby ich príjem z práce bol najmenej vo výške minimálnej mzdy a najviac vo výške trojnásobku minimálnej mzdy a domácnosti, ktorej je zamestnaná osoba členom, sa prestane poskytovať pomoc v hmotnej núdzi.
Príspevok sa má pri splnení podmienok poskytovať najviac šesť mesiacov. Nový zákon o pomoci v hmotnej núdzi zachováva 17,2-eurový príspevok pre deti, ktoré si plnia povinnú školskú dochádzku. Zákon má okrem toho umožniť zrážky zo sociálnych dávok na zaplatenie pokuty za priestupky na úseku verejného poriadku, poškodzovania majetku, alkoholizmu či zdravotnej starostlivosti. Pracujúci ľudia s nízkymi príjmami by mali mať nárok na aktivačný príspevok.
Prečítajte si tiež:
Exekúcie dávok zrejme narazia na ústavu
Trest za neposlušnosť v škole
Ministerstvo chce týmto opatrením motivovať ľudí v hmotnej núdzi k uplatneniu sa na trhu práce a zmierniť riziko chudoby pracujúcich ľudí.
Opatrenie má úradu práce umožniť kontrolu účelnosti poskytovanej pomoci v hmotnej núdzi. Novým zákonom sa má zrušiť poskytovanie príspevku na zdravotnú starostlivosť, ktorý v súčasnosti dosahuje 2 eurá mesačne na každú osobu v hmotnej núdzi.
Ministerstvo práce však ustúpilo od svojho pôvodného zámeru zrušiť príplatok k dávke v hmotnej núdzi pre tehotné ženy od štvrtého mesiaca tehotenstva a pre rodičov detí do jedného roku v sume 13,5 eura mesačne.
Kým pôvodný návrh zákona o pomoci v hmotnej núdzi s týmto typom príplatku už nepočítal, rezort práce po pripomienkovom konaní terajší príplatok zadefinoval ako jeden z typov ochranného príspevku.
„ Sú to riešenia, ktoré naprávajú najväčšie krivdy, ktoré súčasný systém zasieval medzi pracujúcich a sociálne odkázaných občanov. Toto je tvrdšia časť reformy, ktorá spraví poriadok, “ dodal poslanec hnutia Igor Matovič.
Chcú stopnúť priestupkovú imunitu
Každý občan osobne zodpovedný za svoje činy. „Keď niekto pácha priestupky, musí si byť vedomý, že pokutu zaplatí zo svojich príjmov, tak ako každý iný občan tejto krajiny. Odkázanosť na štátne dávky nemôže byť dôvodom na odpustenie pokuty,“ vyhlásil Pollák.
Sociálne odkázaní rodičia budú musieť dohliadnuť na to, aby ich deti dodržiavajú školský poriadok a mali riadnu dochádzku. V opačnom prípade príspevok za dochádzku detí do školy nedostanú.
„Ľudia nebudú mať koláče bez práce. Ak deti sociálne odkázaných rodičov budú ubližovať svojim spolužiakom a učiteľom, príspevok za dochádzku do školy ich rodičia nedostanú,“ vyhlásil Pollák.

Beata
Balogová
