BRATISLAVA. Chyby súdov stoja daňových poplatníkov takmer milión eur ročne, ukázala analýza Transparency International Slovensko, ktorú zverejnila na svojom blogu.
Najväčšiu časť tejto sumy tvoria pokuty za prieťahy. TIS zostavila rebríček súdov, ktoré dostali počas posledných štyroch rokov za prieťahy v konaniach od Ústavného súdu najviac pokút.
Vedú okresné súdy
Analýza
Čo zistili
- ani jediný cent za posledné štyri roky nemusel za prieťahy platiť Okresný súd vo Vranove nad Topľou,
- za posledné štyri roky našli 12 zverejnených disciplinárnych konaní za prieťahy,
- najtvrdší trest dostal sudca Stanislav Dutka za pochybenia v kauze Mello - prišiel o polovicu platu za celý rok.
„V pokutách za prieťahy dominujú najmä okresné súdy,“ píše v analýze Samuel Spáč z TIS.
Pokuty dostávajú častejšie súdy, ktoré riešia viac prípadov a sú zaťaženejšie. Analýza nepotvrdila možnosť, že by pokuty dostávali častejšie súdy, kde sú sudcovia viac zaťažení. Z grafu TIS vyplýva, že počet sankcii nezávisí od počtu veci, ktoré musia sudcovia riešit.
Ústavný súd udeľuje súdom pokutu za prieťahy, ak vznikne chyba na ich strane.
Najviac prieťahov zistili na Okresnom súde Bratislava I, ale aj na Okresných súdoch v Čadci a Piešťanoch. Situáciu v Bratislave vysvetľuje správa zaťaženosťou súdu, o okresných súdoch v Čadci a Piešťanoch hovorí, že vyčnievajú z radu.
„Existuje vysvetlenie na otázku, prečo nás súd v Čadci stál takmer štvrť milióna eur a piešťanský viac než 125-tisíc? Oba patria v objeme vecí prichádzajúcich na súd k priemeru,“ píše Spáč.
V počte prípadov na počet sudcov sú však piešťanskí tretí najpreťaženejší na Slovensku, čo by mohlo podľa TIS situáciu sčasti vysvetľovať.
Stanovisko vedenia súdov sa nám do uzávierky získať nepodarilo.
„Ministerstvo spravodlivosti aj Súdna rada by mali zamerať pozornosť na tieto súdy, pretože tam môže zlyhávať vedenie, ale aj jednotliví sudcovia,“ myslí si Spáč.
„Pokiaľ ide o prípadné vyvodzovanie zodpovednosti voči predsedom súdu, na všetkých troch spomenutých súdoch v správe TIS, teda v Bratislave I, Piešťanoch a Čadci, sa relatívne nedávno uskutočnili výberové konania na miesto predsedu súdu,“ hovorí Jana Zlatohlávková z ministerstva.
Správa TIS vidí ako jedno z riešení pri pochybeniach aj disciplinárne konania proti sudcom. Sankcie za prieťahy sú podľa nej zriedkavé. „Od roku 2009 sme zverejnených našli len 12,“ píše TIS.
Minister spravodlivosti Tomáš Borec podal za prieťahy doteraz šesť disciplinárnych návrhov.
„Podáva ich, ak ide o subjektívne zavinené prieťahy. Objektívne problémy zohľadňuje ministerstvo spravodlivosti na jednotlivých súdoch pri určovaní počtu voľných miest,“ hovorí Jana Zlatohlávková.
Viac krokov k efektivite
Zrýchliť súdne konania chce ministerstvo aj novým Občianskym súdnym poriadkom, ktorý by mal byť hotový koncom budúceho roka.
„Nové pravidlá môžu pomôcť, ale uplatňujú ich vždy ľudia,“ hovorí bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Súdy podľa nej nie sú rovnomerne materiálne a personálne vybavené a nie všetky využívajú súdny manažment. „Podľa vyťaženosti sudcov a súdov treba prideľovať zdroje,“ hovorí.
Pomôcť može podľa sudkyne Kataríny Javorčíkovej aj elektronizácia justície či lepší administratívny servis.
Pozitívnym príkladom v správe TIS je Okresný súd vo Vranove nad Topľou, ktorý patrí medzi desať súdov s najväčšou zaťaženosťou sudcov. Za pochybenia pri zdĺhavých konaniach nemusel zaplatiť za posledné štyri roky ani cent.

Beata
Balogová
