BRATISLAVA. Sestry, ktoré mesiace bojovali za vyššie platy, sa úspechu nedočkali. O zákone, ktorý im ich zvýšil, v júni Ústavný súd rozhodol, že nie je v súlade s ústavou. Odvtedy je ticho.
„Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek vyjadruje sklamanie z prístupu ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej (Smer) pri riešení vzniknutej situácie,“ vraví jeho šéfka Monika Kavecká.
Ministerka podľa nej už vyše mesiaca nereaguje na žiadosť o stretnutie, ktoré jej sestry poslali na začiatku augusta.
Odôvodnenie na ceste
„Kým ministerstvu zdravotníctva nebude doručené rozhodnutie a opis z Ústavného súdu, nemôžeme sa nikde posunúť, pretože pre nás je dôležité to, na základe čoho Ústavný súd rozhodol,“ povedala hovorkyňa ministerstva Zuzana Čižmáriková.
Ministerstvo zatiaľ podľa nej nevie, v čom je chybný existujúci zákon a nemôže pripraviť nový.
Ústavný súd podľa jeho hovorkyne Anny Pančurovej už účastníkom konania v stredu odôvodnenie rozhodnutia poslal. Zatiaľ nie je prístupné verejnosti. Stane sa tak až potom, čo účastníci konania potvrdia prevzatie odôvodnenia.
Legislatívni bezdomovci
„Tento štát sa k nám správa, akoby sme boli odpad,“ hovorí o nečinnosti ministerstva Kavecká. „Sme legislatívni bezdomovci.“
Odborárska predáčka pripomína, že za zákon o vyšších platoch vyzbierali v petícii bezkonkurenčných 243-tisíc podpisov. V novodobej histórii Slovenska sa to nepodarilo nikomu, tvrdí.
Sestrám podľa nej nepomohla ani slušná forma domáhania sa svojich požiadaviek, práve naopak. Kavecká však nespresnila, ako chcú na tento stav reagovať. „Ak dáme niekedy v živote výpovede, tak nás dotlačí len vláda, pretože to už bude neúnosná situácia.“
O prípadných akciách sestry podľa predáčky rozhodnú do konca roka.
Najmenej 640 eur
Zákon o vyšších mzdách sestier prijal parlament 1. februára 2012, niekoľko týždňov pred predčasnými voľbami.
Hlasovalo zaň všetkých 141 prítomných poslancov. Prinajmenšom mali sestry dostávať 640, a najviac 928 eur v hrubom.
Rozhodovanie Ústavného súdu podnietila Slovenská lekárska komora, keď sa pre zákon obrátila na Generálnu prokuratúru. Vtedy komore šéfoval Milan Dragula, ktorý je dnes poradcom premiéra Roberta Fica (Smer).

Beata
Balogová
