SME

ČAPLOVIČ: Vytvorenie maďarskej univerzity je zbytočné

BRATISLAVA 11. októbra (SITA) - Vytvorenie maďarskej univerzity, ku ktorej sa v prvom roku vládnutia zaviazala formujúca sa stredo-pravá koalícia, je v súčasnom stave prístupových rokovaní do Európskej únie (EÚ) zbytočné a nerealizovateľné. Ako zdôraznil

pre agentúru SITA podpredseda Smeru Dušan Čaplovič, vzdelávanie študentov maďarskej národnosti na Slovensku je zabezpečené štandardným spôsobom a univerzity budované na etnickom princípe sú anachronizmom aj EÚ. V súvislosti s ďalšou programovou tézou dotýkajúcou sa národnostných menšín, podľa ktorej sa budú nové vládne strany snažiť zabezpečiť možnosť výberu vyučovania v materinskom jazyku aj pre rusínsku a rómsku menšinu, Čaplovič uviedol, že si nevie predstaviť realizáciu tohto bodu, keďže tieto jazyky nie sú kodifikované. V prvom rade treba zabezpečiť výchovu v dorozumievacom jazyku na území Slovenska - teda v slovenčine a potrebná je aj výučba v komunikačných jazykoch EÚ, predovšetkým v angličtine.
Zrušenie prijímacích pohovorov tak na stredné ako aj vysoké školy podľa Čaploviča ešte neodstráni v tejto oblasti korupciu. Okrem toho nie sú vytvorené ani priestorové ani personálne kapacity na takéto riešenie v priebehu najbližších štyroch-piatich rokov. Čaplovič upozornil, že na niektoré školy je potrebné robiť aj talentové skúšky prípadne psychologické testy zisťujúce schopnosti uchádzačov. Smer na druhej strane víta zavedenie štátnej maturitnej skúšky, ktorá vytvorí spoločné štandardy. V súvislosti so spoplatnením vysokoškolského štúdia Čaplovič zdôraznil, že sú v prvej fáze za spoplatnenie externého štúdia a v ďalšej za vytvorenie podporného pôžičkového systému a systému sociálnych štipendií, ktoré by znamenali postupné spoplatnenie oboch foriem štúdia.
V súvislosti s uvažovaným zlúčením ministerstiev kultúry a školstva Čaplovič dodal, že on je za tzv. fínsky model. Znamenalo by to zachovanie samostatných rozpočtových kapitol pre oba rezorty a spoločný integrovaný úrad. V oblasti verejnoprávnych médií je Smer za komplexné vyriešenie ich problémov. Z programových téz však nie je jasné akým spôsobom chce riešiť tieto problémy nová vládna koalícia. Zámer zakotviť do zákona o STV a SRo vytvorenie samostatnej redakcie pre maďarské vysielanie pokladá Čaplovič za absurdný. Zriadenie odborných redakčných útvarov nemá čo hľadať v zákone. A ak áno a je tu zámer posilniť národnostné vysielanie, tak prečo sa to má týkať len jednej národnostnej menšiny, zdôraznil. Takýto postup nesvedčí o profesionálnom, apolitickom a systémovom prístupe k riešeniu problémov vo verejnoprávnych médiách, zdôraznil Čaplovič.

kh;sy
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  2. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  4. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  5. Plátené tašky a opakované použitie
  6. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor
  7. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  8. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy
  1. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  3. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Podpora projektov, ktoré učia ľudí postaviť sa za seba
  6. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Detox pre vaše auto. Prejaví sa v spotrebe aj vo výkone
  1. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 8 192
  2. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 4 899
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 4 463
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 173
  5. Iónske alebo Dodekanské ostrovy? Grécke leto má stovky tvárí 3 726
  6. Plátené tašky a opakované použitie 2 684
  7. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna 2 240
  8. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným 2 114
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Edmonton Oilers - Florida Panthers: ONLINE prenos z 1. zápasu finále play-off NHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos z 1. zápasu finále play-off NHL: Edmonton Oilers - Florida Panthers.


Novak Djokovič

Srb triumfoval v štyroch setoch.


TASR
Cristiano Ronaldo v zápase Nemecko - Portugalsko (semifinále Ligy národov)

Portugalci sa stali prvými finalistami Ligy národov.


a 1 ďalší
Fermin Lopez v drese Španielska

Španieli zverejnili záverečnú nomináciu na slovenský šampionát.


Sportnet, TASR
SkryťZatvoriť reklamu