BRATISLAVA. Slovenské knižnice prišli za posledných desať rokov o každého štvrtého čitateľa.
Kým vlani využilo aspoň raz služby niektorej z 1891 verejných knižníc 470-tisíc ľudí, v roku 2002 to bolo ešte 644-tisíc. Zánikom alebo zlúčením odvtedy ubudlo osemsto knižníc.
Verejné knižnice dnes navštevuje 8,7 percenta obyvateľov krajiny. Ministerstvo kultúry tvrdí, že ide stále o veľmi „slušné“ číslo.
Predsedníčka Spolku slovenských knihovníkov Silvia Stasselová upozorňuje, že knižnice nemajú peniaze a nedokážu dostatočne využiť skúsenosti zo zahraničia, kde knižnice čoraz viac pôsobia ako komunitné centrá a ľudí sa snažia prilákať aj besedami, koncertmi, výstavami či kurzmi.
Kliknite na značku a získate údaje o knižnici:
Percentuálny podiel užívateľov knižníc medzi obyvateľmi mesta je len orientačný, keďže knižnice navštevujú aj čitatelia z okolia.
Štát je spokojný „V zahraničí sa mestá a obce pretekajú v tom, ktoré z nich má krajšiu a modernejšiu budovu knižnice, kde si nájdu atraktívnu ponuku všetci, od predškolákov až po seniorov,“ hovorí Stasselová.
„Na Slovensku si mnohí zriaďovatelia nedostatočne plnia svoju povinnosť starať sa o knižnicu vo svojej pôsobnosti,“ kritizuje.
Naše ministerstvo kultúry sa ďalšieho výraznejšieho úbytku čitateľov neobáva, keďže sieť knižníc je „stabilizovaná“ a modernizuje sa.
„Rastie počet používateľov elektronických služieb a informácií prostredníctvom webu a rastie aj záujem o podujatia knižníc, ktoré môžu navštevovať aj návštevníci, ktorí nie sú registrovanými používateľmi,“ povedal hovorca ministerstva kultúry Jozef Bednár.
Verejné knižnice u nás zriaďujú štát, kraje, mestá aj obce. Finančne ich podporuje aj ministerstvo kultúry cez granty, tento rok pre knižnice vyčlenilo sumu 550-tisíc eur.
Neubúdajú všade Úbytok čitateľov nie je vo všetkých regiónoch rovnako rýchly. Podľa údajov z vlaňajšej ročenky Štatistického úradu prišli o najväčší podiel čitateľov knižnice v Trenčianskom kraji, kde ich od roku 2007 prestal navštevovať takmer každý piaty čitateľ.
Najvernejších čitateľov majú knižnice v Trnavskom kraji, kde ich za päť rokov ubudlo len čosi viac ako percento. Najväčší podiel čitateľov, vyše 11 percent z obyvateľstva, si však udržiava Žilinský kraj.
Pokles užívateľov knižníc zaznamenala aj väčšina miest. Medzi rokmi 2001 a 2011 neprišlo o čitateľov iba 21 zo 138 miest. Najväčší dôvod na radosť majú knihovníci v Malackách, kde za desať rokov získali až 56 percent nových čitateľov.
Aspoň raz za rok využili služby knižnice:
{"dataSourceUrl":"//docs.google.com/spreadsheet/tq?key=0Au8kMZ_S_soudHJMY3RBeFlZMTNWNUUwNlBRSEJnSXc&transpose=0&headers=1&range=A1%3AF9&gid=0&pub=1","options":{"titleTextStyle":{"bold":true,"color":"#000","fontSize":16},"animation":{"duration":0},"theme":"maximized","width":820,"hAxis":{"useFormatFromData":true,"minValue":null,"viewWindowMode":null,"viewWindow":null,"maxValue":null},"vAxes":[{"useFormatFromData":true,"title":null,"minValue":null,"logScale":false,"viewWindow":{"min":null,"max":null},"maxValue":null},{"useFormatFromData":true,"minValue":null,"logScale":false,"viewWindow":{"min":null,"max":null},"maxValue":null}],"booleanRole":"certainty","title":"Akt\u00edvni pou\u017e\u00edvatelia kni\u017en\u00edc pod\u013ea krajov (v %)","height":300,"domainAxis":{"direction":1},"legend":"in","focusTarget":"category","isStacked":false},"state":{},"view":{},"isDefaultVisualization":true,"chartType":"ColumnChart","chartName":"Graf 1"}
Dospelí do školy „Knižnica bola v minulosti v rôznych provizórnych priestoroch a stále sa sťahovala, v posledných rokoch sme však získali vlastné moderné priestory, vytvorili samostatné detské oddelenie, študovňu, internetovú miestnosť či čitáreň na terase,“ hovorí knihovníčka z Malaciek Mária Vinceková.
Najviac čitateľov na počet obyvateľov mala v roku 2011 Čadca. Do miestnej knižnice chodilo 9700 čitateľov, čo je takmer 39 percent obyvateľov mesta. Knižnica však profituje z toho, že ju navštevuje veľa ľudí z okolitých obcí.
V nasledujúcich štatistikách sa navyše zrejme prepadne, keďže prechádzala rozsiahlou rekonštrukciou a dočasne sídlila v suterénnych priestoroch.
„Mnohé knihy sme mali v skladoch, takže ľudia až tak nechodili, teraz sa však začínajú trúsiť naspäť,“ vraví riaditeľka čadčianskej knižnice Blanka Králiková.
O drvivú väčšinu čitateľov za posledných desať rokov prišli verejné knižnice v Trenčianskych Tepliciach, Čiernej nad Tisou a Tlmačoch.
Ani jedného čitateľa nevykazuje Štatistický úrad v mestečku Dudince, ktoré v roku 2009 o verejnú knižnicu prišlo.
„Spojili sme sa so školskou knižnicou, ale stále nás navštevuje 133 dospelých,“ hovorí miestna knihovníčka Lýdia Adolfová.
{"dataSourceUrl":"//docs.google.com/spreadsheet/tq?key=0Au8kMZ_S_soudFA2UUNDeWlPSklDVHJZaHM5djdDRHc&transpose=0&headers=0&range=A2%3AB10&gid=0&pub=1","options":{"titleTextStyle":{"bold":true,"color":"#000","fontSize":16},"vAxes":[{"useFormatFromData":true,"title":"","minValue":null,"viewWindowMode":null,"viewWindow":null,"maxValue":null},{"useFormatFromData":true}],"booleanRole":"certainty","title":"Na Slovensku nechod\u00ed do kni\u017en\u00edc 52,31 percent det\u00ed. Takto odpovedaj\u00fa, pre\u010do (zvoli\u0165 mohli z viacer\u00fdch mo\u017enost\u00ed):","height":300,"animation":{"duration":0},"legend":"none","width":820,"focusTarget":"category","hAxis":{"useFormatFromData":false,"title":"Prieskum Slovenskej asoci\u00e1cie kni\u017en\u00edc z rokov 2010 a\u017e 2011 na vzorke 12 393 \u017eiakov Z\u0160 a S\u0160","formatOptions":{"source":"inline","suffix":"%"},"minValue":null,"format":"0.##'%'","viewWindow":{"min":null,"max":null},"maxValue":null},"isStacked":false},"state":{},"view":{},"isDefaultVisualization":true,"chartType":"BarChart","chartName":"Graf 1"}

Beata
Balogová
