BRATISLAVA. Od začiatku času bolo vždy tajomstvom, ako zomrieť. Tridsaťštyriročný zasväcovaný uprene hľadel na ľudskú lebku, ktorú držal v dlaniach. Lebka bola dutá ako miska, plná krvavočerveného vína.
Týmito vetami sa začína román amerického spisovateľa Dana Browna o tajomných slobodomurároch Stratený symbol, ktorý je najpožičiavanejším titulom v bratislavskej mestskej knižnici.
Vkus návštevníkov knižníc sa od zákazníkov kníhkupectiev veľmi nelíši. V roku 2010, keď slovenský preklad románu vyšiel, trhal rekordy aj v predajniach sietí Martinus či Panta Rhei.
Bodujú anjeli
TOP 5
Mestská knižnica v Bratislave
Dan Brown: Stratený symbol
Dominik Dán: Mucholapka
Eva Bacigalová: Čistá nuda
Ivana Ivančáková: Veľké baby neplačú
Eva Urbaníková: Vzťahová níž
Okrem Browna sa v slovenských knižniciach darí aj ďalšiemu autorovi detektívnych bestsellerov Nórovi Jo Nesbovi.
„Na popredných miestach je však aj veľa slovenských autorov. Najväčší záujem je o ženské romány, najmä evitovky, či o knihy od Dominika Dána,“ hovorí Helena Mlejová z bratislavskej mestskej knižnice.
V Kysuckej knižnici v Čadci sa momentálne najviac darí pokračovaniu anjelskej trilógie mladej austrálskej spisovateľky Alexandry Adornettovej Zore a ženskému románu Stretnúť šťastie od americkej spisovateľky Sandry Brownovej.
Aj na Kysuciach sa medzi najžiadanejších autorov prepracovali slovenskí autori Táňa Keleová-Vasilková, Dominik Dán, Petra Nagyová-Džerengová a Eva Urbaníková.
Ďalej k téme:
Kde chodí do knižnice najviac ľudí (mapa) Knihovníčka: Rodičia by mali viesť deti k čítaniu
Hamlet medzi upírmi
V posledných rokoch sa obmenili aj autori, ktorí sú najžiadanejšími medzi deťmi a mládežou.
„Dievčence čítajú najmä upírske ságy, napríklad od Stephenie Meyerovej, chlapci si najčastejšie požičiavajú Harryho Pottera, Kroniky Narnie a dobrodružné knihy od Rakúšana Thomasa Brezinu,“ hovorí Lýdia Adolfová, knihovníčka z mestečka Dudince.
Rovnakým autorom sa darí aj medzi bratislavskou mládežou, do top desať sa medzi nich dokázali dostať iba dve diela z klasickej povinnej literatúry – Hamlet od Williama Shakespeara a Na západe nič nové od Ericha Mariu Remarqua.

Beata
Balogová
