BRATISLAVA. Minister školstva Dušan Čaplovič nerozumie mimovládnej organizácii Amnesty International, ktorá poukázala na segregáciu rómskych detí v slovenských školách.
"Ja nerozumiem tým Amnesty International, že tu chodia na Slovensko a nevšímajú si vo vlastných krajinách, aké majú konkrétne problémy," vyhlásil v diskusnej relácii STV O päť minút 12.
Podľa Čaploviča je päť až šesť Rómov v triede v poriadku. Iná situácia podľa neho nastáva, ak v triede narastá agresivita a vplyv učiteľa už nestačí, aby deťom, ktoré sú vyspelejšie, venoval dôkladnú pozornosť.
Od rodičov čaká viac zodpovednosti
Amnesty International len vyberie konkrétny príklad, na základe ktorého potom univerzalizuje pre celé Slovensko, tvrdí.
Dieťa v Jasove napríklad podľa Čaploviča ide do školy, potom sa však zasa musí vrátiť do iného prostredia.
Podľa ministra sa tiež v súvislosti so segregáciou nedá vytrhnúť len vzdelávanie.
"Kľúčová je kvalita zriaďovateľa konkrétnej školy, pedagogický zbor, riaditeľ a najkľúčovejšie je komplexné riešenie rómskeho problému. Dieťa ide pravidelne do základnej školy, pekne oblečené, čisté, učí sa tam, no potom sa vracia znovu do iného prostredia, to sú vážne problémy. A to súvisí aj s otázkou internátnych škôl," podotkol.
Rodičia tiež podľa musia začať chápať zodpovednosť za svoje deti.
Exminister Fronc segregáciu nevidí
Segregáciu na základe etnicity sme na Slovensku podľa exministra školstva a poslanca za KDH Martina Fronca nikdy nemali.
"Čo sa týka segregácie, keby to bolo na základe toho, že toto je Rusín a ten nepôjde so slovenskými deťmi, alebo že toto je Róm, tak by to nebolo v poriadku. Ale ak je to na základe toho, že dieťa má špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby, tak to je veľký rozdiel," konštatoval Fronc.
Podľa Fronca tiež treba mať na pamäti záväzné uznesenie Rady Európy, podľa ktorého má rodič právo na výber školy pre svoje dieťa.
"Rodičia môžu povedať, že nechcú, aby ich deti zaostávali, ak tam prídu deti, ktoré jednoducho nemajú základné sociálne návyky, ktoré treba učiť iné, je prirodzené, že rodičia sa dožadujú," myslí si Fronc.
Mentálne zaostalé deti podľa neho potrebujú inú starostlivosť a prístup. "Veľmi pozorne by som to riešil a nielen dával vyhlásenie o segregácii. Ja si myslím, že v tomto smere slovenská spoločnosť až tak nastavená nie je," ukončil v STV.
Nesplnené sľuby: Neschopnosť ukončiť segregáciu rómskych detí na Slovensku - Amnesty International