Štátu stále hrozí, že stratí desiatky miliónov.
BRATISLAVA. O lukratívnej zmluve pre hokejový Slovan rozhodovali v Tipose manažéri blízki vládnemu Smeru.
Šéf štátnej lotériovej firmy Ladislav Kriška bol vo vedení Tiposu už za prvej vlády Roberta Fica ako nominant vtedajšieho ministra financií Jána Počiatka.
Vlani sa do Tiposu dostal cez konkurz, kde bolo ďalších 28 ľudí, no posledné slovo mal pri výbere minister Peter Kažimír zo Smeru.
Aj Kažimírov hovorca
S Kriškom prišli do Tiposu cez konkurz aj ďalší manažéri, ktorí tam boli už za prvej Ficovej vlády – Ján Barczi a Ivan Litvaj.
Do dozornej rady Kažimír opäť posadil Vladimíra Štrica, ktorý bol aj asistentom poslanca Smeru Dušana Muňka. Od júna je v dozornej rade Kažimírov hovorca a poradca Radko Kuruc.
Kriška, Barczi aj Litvaj viedli lotériu v roku 2008, keď podpísala nevýhodnú mimosúdnu dohodu s cyperskou schránkou firmou Lemikon a na jej účet poslala 16 miliónov eur. Či hlasovali za podpis dohody, vlani nechceli povedať.
Počiatek začal riešiť spor s Lemikonom až potom, keď médiá upozornili na mimosúdnu dohodu. Ficova vláda narýchlo menila pravidlá pre súdy, aby spor s Lemikonom mohol zvrátiť vtedajší generálny prokurátor Dobroslav Trnka.
Ďalej k téme:
- Slovan zarobí na lotérii, štátny Tipos mu pošle milión eur
- Nejde o obojstranne výhodný obchod, píše Konštantín Čikovský
Na súd sa čaká dva roky
Trnkovo dovolanie však Najvyšší súd zamietol. Jeho predseda Štefan Harabin predtým vymenil troch z piatich členov senátu.
Ústavní sudcovia označili tieto zmeny za nezákonné a dodali, že Harabinovi sudcovia posúdili spor povrchne a ignorovali viaceré dôkazy v prospech Tiposu.
Štátna lotéria mala podľa rozsudku, ktorý ústavní sudcovia zrušili, poslať na Cyprus 76 miliónov eur.
Ani po dvoch rokoch sa Najvyšší súd zatiaľ nechystá spor opäť posúdiť. Štátna lotéria nepovedala, či chystá sťažnosť na prieťahy.

Beata
Balogová
