V okrese Kežmarok vyrastú v priebehu tohto školského roka tri modulové základné školy. Prvá svoje brány otvorí koncom septembra v Podhoranoch.
KEŽMAROK. Okrem modulových základných škôl v Podhoranoch, Krížovej Vsi a Stráňach pod Tatrami pribudne nová škola i v Jarovniciach (okres Sabinov) a Kecerovciach (okres Košice).
V okrese chýba až 71 tried
Do konca septembra chcú dokončiť takúto školu v Podhoranoch neďaleko miestnej rómskej osady, ďalšie dve majú dokončiť v Krížovej Novej Vsi a v Stráňach pod Tatrami na prelome októbra a novembra.
S pilotným projektom prišiel na ministerstvo školstva kežmarský Obvodný úrad (ObÚ). V okrese totiž už dlhšie pretrváva problém s umiestňovaním detí z rómskych osád do tried základných škôl. Doposiaľ ich zvážali do škôl v Kežmarku, Spišskej Belej a iných obcí, čo si každoročne vyžiadalo náklady 40 až 50-tisíc eur.
„U nás vznikol problém, keď mesto Spišská Belá vypovedalo dohodu o spoločnom školskom obvode pre obce Podhorany a Krížová Ves,“ dôvodil prednosta ObÚ Kežmarok Ján Ferenčák.
Vo všetkých troch prípadoch ide o obce s majoritným zastúpením rómskeho obyvateľstva. V okrese Kežmarok má podľa Ferenčáka akútny problém s nedostatkom tried až päť obcí, chýba tu 71 tried.
Okrem spomínaných troch sú to aj Jurské a Rakúsy.
Na modulovú školu prispeje štát
Školy so základným zázemím s ôsmimi až desiatimi triedami by mali vyriešiť akútny problém s nedostatkom priestorov. Modulové školy budú z kovovej konštrukcie, ktorá umožní následne rozšírenie.
„Projektovú dokumentáciu, postavenie základov a technickej infraštruktúry hradia obce a ministerstvo školstva v spolupráci s ministerstvom financií hradí čiastku 800-tisíc eur,“ uviedol hovorca rezortu školstva Michal Kaliňák.
Táto dotácia sa týka 3 základných škôl v okrese Kežmarok a jednej v okrese Sabinov.
Do projektu sa dodatočne zaradila aj ZŠ v Kecerovciach, na ktorú bolo pridelených 200 000 eur.
Výstavba týchto štyroch škôl bola naplánovaná k začiatku školského roka 2013/2014. „Vzhľadom na technické problémy a krátky čas realizácie je termín odovzdania objektov mierne posunutý,“ avizuje Kaliňák sklz oproti plánom.
Problém so školami má niekoľko príčin
Podľa ministerstva školstva sa školy začali budovať z rôznych dôvodov. Buď existujúce školy v obciach nemajú vhodné priestory a všetky možné riešenia využitia školských a ďalších priestorov na území obce už boli vyčerpané.
Ďalšou príčinou je nedostatok finančných prostriedkov z vlastných zdrojov, aby sa mohli dobudovať chýbajúce učebne a sociálne zariadenia.
„Rovnako dotknuté samosprávy nemajú možnosť uzavrieť dohodu o spoločnom školskom obvode s inou obcou, pretože aj tie zápasia s nedostatkom vhodných priestorov, keďže v týchto obciach je vysoké zastúpenie rómskych žiakov,“ ozrejmil Kaliňák tretí faktor vedúci k výstavbe modulových škôl.
Projekt bude pokračovať
Teraz už záleží len od dodávateľa stavby, ako rýchlo sa mu podarí školy postaviť.
„V septembri budeme môcť minimálne jednu školu otvoriť,“ doplnil Ferenčák s tým, že toto je len prvá etapa projektu.
Vo výstavbe modulových škôl sa podľa jeho slov musí pokračovať, pretože rovnaký problém tu bude o tri či štyri roky.
Ďalšie by mali vyrásť v Rakúsoch a v Jurskom, kde je situácia rovnako kritická.
„Tým, že sa postavia tieto modulové školy, sa ročne štátu ušetria prostriedky, takže ich výstavba nebude v podstate stáť nič a tie školy tu budú slúžiť ďalších 20 alebo 30 rokov,“ podčiarkol Ferenčák.
V ďalšej etape projektu by sa dalo podľa neho uvažovať o dobudovaní ihrísk pri týchto školských zariadeniach.
To by však už bolo v réžii obecných samospráv.

Beata
Balogová
