Keď Kosovo Slovensku vydávalo Bakiho Sadikiho, malo tri podmienky. Nový proces medzi nimi nebol.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom SME
BRATISLAVA. Ministerstvo spravodlivosti poprelo, že by vydanie Bakiho Sadikiho vlani kosovská strana podmienila tým, že mu Slovensko zaručí nový proces, ako to teraz tvrdí prešovský súd.
Na údajnú výhradu Kosova sa minulý týždeň odvolal Krajský súd v Prešove, keď zrušil Sadikimu pôvodný 22-ročný trest za obchodovanie s drogami a nariadil obnoviť konanie v jeho veci.
„Nie je pravda, že dožiadaná strana vydala odsúdeného s výhradou práva na nový proces,“ oznámila v pondelok v rozpore so stanoviskom súdu hovorkyňa ministerstva Jana Zlatohlávková. Takúto ani podobnú záruku sme podľa nej Kosovu neposkytli.
Je to prvý raz, čo minister Tomáš Borec priamo vstúpil do nejakej súdnej kauzy.
Problém podľa zistení SME mohol vzniknúť pri preklade a interpretácii rozhodnutia Kosova o vydaní Sadikiho z decembra minulého roka.
Slovenské ministerstvo totiž potvrdilo, že kosovskú stranu v rámci rokovaní informovalo, že podľa príslušného zákona má u nás osoba „možnosť žiadať obnovenie procesu“. Ale nie, že naň má automaticky právo.
Kosovo napokon podmienilo vydanie Sadikiho troma požiadavkami. Musí byť dodržaná zásada špeciality, teda že nebude stíhaný za inú trestnú činnosť. Druhou bolo, že nesmie dostať vyšší trest.
Napokon si Kosovo uplatnilo výhradu, že bez jeho súhlasu nevydáme Sadikiho tretej krajine.
Politickú zodpovednosť za to, čo sa deje v kauze Sadiki, má jednoznačne Smer, píše Lukáš Fila
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne.
Spis neukážu
Súd naopak tvrdí, že kosovská strana si „vymenila“ pre odsúdeného záruku práva na nový proces. Predmetné rozhodnutie Kosova, z ktorého súd vychádzal, odmietol redakcii poskytnúť.
„Keďže súd túto výhradu nedojednal, nie je v jeho kompetencii poskytovať znenie tejto výhrady,“ povedal hovorca Michal Drimák.
Oficiálne rozhodnutie Kosova v pondelok odmietlo zverejniť aj ministerstvo.
Tvrdí, že v súčasnosti posudzuje možnosti ďalšieho právneho postupu v tejto veci. Musí však čakať na uznesenie prešovského súdu, ktoré zatiaľ nebolo expedované.
Po jeho preštudovaní môže ministerstvo rozhodnúť, či podá mimoriadnu sťažnosť, o ktorej by rozhodoval Najvyšší súd.
Dôležité je práve to, ako bola výhrada druhého štátu formulovaná, hovorí Lucia Kurilovská z Právnickej fakulty UK, ktorá je poradkyňou Boreca.
Vo všeobecnosti podľa nej platí, že ak si dožiadaný štát uplatní výhradu, musí byť akceptovaná. Aj pri rokovaniach s Kosovom, ktoré Slovensko oficiálne neuznáva.
Gašpar nekomentuje
Policajný prezident Tibor Gašpar, ktorý vydanie Sadikiho vlani označil za „prípad slovenskej policajnej histórie“, kauzu nekomentuje.
„Polícii neprináleží komentovať rozhodnutie súdov, môže ho len akceptovať.“
Ak má ministerstvo spravodlivosti v prípade Bakiho Sadikiho pravdu, zostávajú dve vysvetlenia postupu senátu prešovského súdu, píše Roman Pataj
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne.

Beata
Balogová
