Bol to veľký pokrok, povedal o geste cirkvi predseda židovskej obce.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom SME
BRATISLAVA. Najvyšší predstavitelia katolíckej cirkvi sa po prvý raz zúčastnili na pietnej spomienke na holokaust, ktorá sa koná každoročne 9. septembra.
Židia si v tento deň pripomínajú prijatie množstva zákazov, ktorými ich pred 72 rokmi vojnový slovenský štát prakticky vylúčil zo spoločnosti. Do histórie sa zapísali ako Židovský kódex.
Katolícku cirkev na spomienke reprezentoval bratislavský arcibiskup a predseda Konferencie biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský.
Cirkev: Katolíci nesú vinu
Zvolenský v prejave povedal, že obdobie slovenského štátu je bolestnou časťou dejín katolíckej cirkvi.
V súvislosti s deportáciami Židov do koncentračných táborov priznal, že zo Slovenska boli odvlečení vlastní obyvatelia aj za prispenia vládnych predstaviteľov.
„Pre cirkev, a teda aj pre cirkev na Slovensku je dôležité prehlbovať aj vedomie previnení, ktorými sa v minulosti synovia a dcéry cirkvi vzdialili od ducha Ježiša Krista a svojimi skutkami vydali negatívne svedectvo a spôsobili pohoršenie,“ vyhlásil Zvolenský.
Pred Tisom utiekol
Na čele slovenského štátu stál katolícky kňaz Jozef Tiso. Zvolenský konkrétne jeho meno nespomenul.
S denníkom SME sa nechcel rozprávať o tom, či by okrem všeobecnej ľútosti mohol zhodnotiť konkrétnu úlohu Jozefa Tisa. Hlavné posolstvo vraj povedal už v prejave.
„Je primerané pre dnešný deň pri tomto vyjadrení zostať.“ Pred ďalšími otázkami arcibiskup rýchlo odkráčal preč.
Židovská obec: Sme radi aj za to
Predseda Ústredného zväzu Židovských náboženských obcí Igor Rintel bol so Zvolenského prejavom spokojný.
„Zdá sa mi to ako veľmi veľa v porovnaní s tým, čo bolo doteraz,“ tvrdí Rintel. „Verím, že je to prvý krok k zblíženiu katolíkov a Židov na Slovensku.“
Na pietnej spomienke sa zúčastnil aj premiér Robert Fico a ďalší politici Smeru. Predstavitelia židovskej obce Fica pochválili. Ešte ako poslanec totiž presadil, že spomienka na holokaust bude pamätným dňom.
„Medzi poslancami každej politickej strany od roku 1989 boli takí, ktorí sa vyjadrovali vyslovene antisemitsky,“ reagoval Rintel na otázku o ospravedlňovaní Tisa niektorými poslancami Smeru.
„Musím povedať, že dnes ani jedna súčasná parlamentná strana nemá antisemitské vyjadrenia.“
Je 9. september vhodný deň pre pamiatku na obete holokaustu?
Odpovedá Fedor Blaščák

Beata
Balogová
