Ani politikom Smeru sa nepozdáva, že honorárni konzuli dostali modré značky.
BRATISLAVA. Špeciálne poznávacie značky pre autá honorárnych konzulov, ktorých vydávanie obnovil šéf diplomacie Miroslav Lajčák, narazili na poslancov Smeru.
Člen parlamentného zahraničného výboru a predseda výboru pre európske záležitosti Ľuboš Blaha zo Smeru nechápe, prečo by mali mať značky, vďaka ktorým sa vyhýbajú napríklad plateniu pokút za nesprávne parkovanie či prekročenie rýchlosti.
V praxi ich policajti ani nezastavia, keď na vozidle extra značku zbadajú.
„Nevidím dôvod na to, aby honorárni konzuli neplatili pokuty za vysokú rýchlosť ani aby mali akékoľvek špeciálne privilégiá,“ hovorí Blaha.
Na Slovensku pôsobí 55 honorárnych konzulov, väčšinou sú nimi známi podnikatelia a ľudia zo šoubiznisu, napríklad Seychely zastupuje herec Andy Hryc, Fínsko architekt Karol Kállay, Thajsko majiteľ Incheby Alexander Rozin.
Platím ja, mali by aj oni
Honorárni konzuli
- na Slovensku ich je 55,
- ministerstvo vnútra im vydalo extra značky pre 49 áut,
- polícia ich preto netrestá za dopravné priestupky.
Aj poslankyňa Smeru Darina Gabániová vraví, že extra značky sú neopodstatnenou výhodou.
„Keď ako poslankyňa prekročím rýchlosť, tiež platím pokutu. Prečo by oni mali byť zvýhodňovaní?“ pýta sa členka zahraničného výboru.
Poslanci si vlani zrušili imunitu po takmer dvadsiatich rokoch. Dovtedy tiež nepykali za rýchlu jazdu či šoférovanie pod vplyvom alkoholu, stačilo policajtom ukázať poslanecký preukaz.
„Bezpečnosť cestnej premávky musí byť srdcu blízka každému. Predpisy môžu porušiť iba tí, čo majú húkačky, policajti či hasiči,“ pridáva Gabániová.
Na zahraničnom výbore však tému neotvorí. „Ja iný prístup nezmôžem.“
Minister Lajčák, ktorý bol v pondelok vo Švédsku, odkázal, že nevidí dôvod komentovať vyjadrenia poslancov parlamentu.
Čítajte aj
Jasný prejav papalášizmu
Špeciálne značky sa zrušili, keď diplomaciu viedol Mikuláš Dzurinda z SDKÚ.
Po tom, ako Lajčák rozhodol, že ich honorárni konzuli opäť dostanú, ministerstvo vnútra pod vedením Roberta Kaliňáka zo Smeru oznámilo, že na honorárnych konzulov nemajú slovenské úrady žiadny dosah. Nemôžu ich ani súdiť, ak by spáchali trestný čin.
Podľa Viedenského dohovoru, ktorý určuje pravidlá pre diplomatov, však na takýto prístup nemajú nárok.
„Honorárni konzuli nie sú diplomati. Akékoľvek privilégiá sú hlboko nesystémové a prejavom papalášizmu,“ reagoval predseda zahraničného výboru František Šebej z Mosta-Hídu.
Zákony podľa neho musia platiť pre všetkých.
„Nesmie sa brať ohľad na to, že honorárni konzuli patria k podnikateľskej a finančnej oligarchii. Nevidím najmenší dôvod na akékoľvek výhody.“
Autor: Mária Benedikovičová

Beata
Balogová
