BRATISLAVA. Ministerstvo vnútra zmenilo názor na honorárnych konzulov. Minulý týždeň tvrdilo, že hoci ide o slovenských občanov, ktorí zastupujú záujmy iných štátov len popri svojej práci, majú diplomatické výsady. V prípade dopravných priestupkov ich teda nepokutovali.
Konzuli
Môžu mať ZZ
- Ľudovít Černák,
- Branislav Hronec,
- Andrej Hryc,
- Tomáš Chrenek,
- Zoroslav Kollár,
- Michal Lazar,
- Václav Mika,
- Alexander Rozin,
- Vladimír Soták,
- Miroslav Výboh.
Dnes už ministerstvo uznáva, že k čestným konzulom sa treba stavať inak ako k profesionálnym diplomatom.
„Vzhľadom na dosiaľ publikované informácie o výsadách honorárnych konzulov bude potrebné túto tému detailne prerokovať s rezortom diplomacie a naše postupy si vyjasniť,“ napísalo ministerstvo vnútra v odpovedi na otázku, či policajti majú presný návod, ako pristupovať k rôznym typom diplomatov.
Postoj ministerstva zahraničia je pritom jasný. Honorárny konzul so slovenským občianstvom a trvalým pobytom u nás sa podľa nich „nemôže dovolávať vyňatia z jurisdikcie súdnych a správnych orgánov Slovenskej republiky, ak nevykonával úradný úkon pri výkone jeho funkcií“. Jeho imunita je teda len minimálna.
Vďaka ministrovi zahraničia Miroslavovi Lajčákovi môžu honorárni konzuli od minulého roka opäť používať na autách modrožlté poznávacie značky začínajúce sa písmenami ZZ. Túto výsadu im odňal jeho predchodca Mikuláš Dzurinda z SDKÚ.
Poznávacie značky vyzerajú rovnako ako na autá zahraničných konzulárnych pracovníkov a od diplomatických áut sa líšia len počiatočnými písmenami. Diplomati s imunitou majú na začiatku „EE“.
Niektorí honorárni konzuli tiež tvrdia, že majú priestupkovú imunitu, hoci im ju žiadna medzinárodná zmluva ani slovenský zákon nedáva. Ministerstvo vnútra vydalo zvláštne značky 49 autám honorárnych konzulov.
Čítajte aj

Beata
Balogová
