Pravidlá, ktoré platia na celoštátnej úrovni, v regiónoch neuznávajú.
BRATISLAVA. Lea Grečková zarobí ako poslankyňa parlamentu, zástupkyňa primátora Spišskej Novej Vsi a poslankyňa košickej župy za Smer 48 630 eur ročne, vlastní byt, pozemky, auto a jej úspory presahujú 35-násobok minimálnej mzdy. Údaje môže každý nájsť v jej majetkovom priznaní na stránke Košického samosprávneho kraja.
Milan Panáček podal majetkové priznanie 28. marca 2012. Len to zistí záujemca, ak sa podobné údaje pokúsi zistiť o poslancovi parlamentu, župy a starostovi obce Dohňany zo Smeru na stránke trenčianskej župy.
Na rôzny prístup samosprávnych krajov k ústavnému zákonu o konflikte záujmov upozornil poslanec SDKÚ Miroslav Beblavý, ktorý má túto problematiku na starosti v parlamente.
Národnej rade majetkové pomery priznávajú poslanci parlamentu a vysokopostavení štátni úradníci a sudcovia.
Zákon nie je pre všetkých
Čo priznáva verejný funkcionár
- aké verejné funkcie zastáva,
- aké zamestnanie alebo podnikanie vykonáva,
- aké príjmy dosiahol z výkonu verejných funkcií,
- aké príjmy dosiahol zo zamestnania a iných činností počas výkonu funkcie,
- vlastníctvo nehnuteľností, a hnuteľného majetku nad 35-násobok minimálnej mzdy,
- či má úspory a záväzky nad 35-násobok minimálnej mzdy.
„Deväť rokov po schválení zákona sa akotak uplatňuje na celoštátnej úrovni, kde to médiá a verejnosť sledujú, na úrovni rektorov či samosprávnych krajov však jeho dodržiavanie záleží iba na ochote zainteresovaných,“ upozorňuje Beblavý.
Župani a župní poslanci majú priznania zverejňovať na stránkach samosprávnych krajov. Z ôsmich zverejňujú priznania podľa zákona iba Košický a Nitriansky kraj, päť žúp to robí čiastočne. Trenčianska župa nezverejňuje okrem dátumu podania priznania nič.
Predseda komisie na ochranu verejného záujmu v zastupiteľstve trenčianskej župy Richard Makýš zo Smeru hovorí, že v priznaniach sú aj „osobné veci, ktoré sme sa rozhodli nezverejňovať“.
Hovorí, že „iba nadviazali na prax z minulosti“ a ak si niekto majetkové priznania vyžiadal, poslali mu ich. Dva mesiace pred novými voľbami už podľa neho nemá zmysel veci meniť.
Beblavý nesúhlasí. „Ľudia, ktorí majú verejnú moc, by mali zverejňovať informácie, ako sa vyvíja ich majetok, aby verejnosť mohla skontrolovať, ako vykonávajú mandát a či sa podozrivo neobohatili počas funkcie.“
Chýbajú pokuty
Ostatným župám robí problém najmä zverejňovať príjmy, ktoré regionálni poslanci počas výkonu funkcie získali zo zamestnania či z podnikania. Hoci to zákon jasne vyžaduje, župy sa vyhovárajú na zvyklosti či vlastné pravidlá.
„Zverejňujeme výšku príjmu z výkonu funkcie, čo sa týka Žilinského samosprávneho kraja. Výšku príjmu z výkonu inej funkcie zverejňuje príslušná inštitúcia,“ odpovedala hovorkyňa žilinskej župy Hana Danová.
„Obsah zverejňovania schválili poslanci na začiatku volebného obdobia. Podľa našich informácií aj iné kraje zverejňujú len príjem z výkonu funkcie,“ odpovedala aj Veronika Fitzeková z prešovskej župy. Pripustila, že prax môžu prehodnotiť.
Právnik Transparency International Slovensko Pavel Nechala vraví, že rozsah zverejňovaných informácií v majetkových priznaniach určuje zákon a krajskí politici si ho nemôžu svojvoľne zužovať. „Tento prístup hovorí, že výkon niektorých funkcií na úrovni samosprávy je nedostatočný a chýbajú mechanizmy, ktoré by ich nútili k náprave.“
Do zákona by sa preto podľa neho mali zapracovať aj sankcie za jeho porušovanie.

Beata
Balogová
