Minister Martin Glváč plánuje rozšíriť komisiu, ktorá má riešiť budúcnosť letectva, aj o opozičných politikov.
BRATISLAVA. Poslanec a bývalý minister obrany Ľubomír Galko (SaS) si nevie predstaviť, že by sa zúčastňoval na rokovaniach skupiny, ktorá má riešiť budúcnosť nadzvukového armádneho letectva.
O odbornej komisii hovoril minister obrany Martin Glváč.
Skupina zatiaľ pôsobí interne na ministerstve obrany, plánujú ju rozšíriť o externých odborníkov, zástupcov ďalších rezortov a opozičných politikov.
Ministerstvo zatiaľ nepovedalo, koho presne do tímu pozve.
Odpútavajú pozornosť, hovorí
„Už netreba žiadne komisie, ani žiadne stratégie, ale treba konať, pretože minister Glváč má k dispozícii celé Strategické hodnotenie obrany aj Bielu knihu, kde sú všetky možnosti popísané,“ povedal Galko s tým, že už treba len niektorú z možností vybrať a zrealizovať.
Glváč podľa Galka predvádza divadielko, ktoré má slúžiť na odpútanie pozornosti od kauzy údajného tunelovania Vojenskej spravodajskej služby v minulosti.
„Ja tam vidím nejakú prípravu nejakého veľkého kšeftu, či už nákupu nových lietadiel, alebo prenájmu nových lietadiel, alebo nejaké masívne fiktívne opravy niečoho, čo opravovať netreba. Čo by zabezpečilo to, že smeráckym oligarchom, smeráckym finančným skupinám a samotným smerákom potečú nejaké provízie,“ povedal Galko.
Sú za medzinárodnú spoluprácu
Galko si myslí, že z dlhodobého pohľadu by Slovensko časom malo pristúpiť k zdieľaniu Spoločného neba, teda spoločnej ochrany vzdušného priestoru nielen s Českou republikou, ale celou Visegrádskou štvorkou, ako aj Chorvátskom.
„V budúcnosti by mohlo byť reálne, mať spoločné letectvo. Ale to nie je otázka najbližších rokov,“ povedal Galko.
Medzinárodnú spoluprácu by si vedel predstaviť aj Martin Fedor z SDKÚ.
„Nehovorím o nejakom nadnárodnom bojovom prvku, ale o tom, že ak má byť prevádzkovanie týchto lietadiel efektívne pre Slovenskú republiku, musíme viac kooperovať s okolitými krajinami,“ vysvetlil.
Fedor by bol rád, keby Slovensko naďalej malo nadzvukové letectvo, ale aby sme so štátmi v našej blízkosti spolupracovali v oblastiach logistiky, servisu, výcviku pilotov a všetkých ostatných oblastiach, ktoré sú s prevádzkou lietadiel spojené.
Glváč: Stíhačky MiG-29 sú vyrabované
Minister Glváč kritizuje predchádzajúce vedenie rezortu za to, že trpelo kanibalizovanie stíhačiek. Podľa jeho slov sa niektoré stíhačky rozoberali a ich diely sa použili na opravu ostatných.
Glváč hovorí, že takýmto "rabovaním" povytrhávali zo stíhačiek za bývalého vedenia súčiastky za niekoľko miliónov eur, čím sa znížila prevádzkyschopnosť lietadiel.
Budúcnosť nadzvukového letectva podľa Glváča bude riešiť odborná skupina, do ktorej plánujú zapojiť aj opozičných politikov.