Honorárny konzul Španielska nabúral s 2,5 promile alkoholu v krvi. Vyšetrovanie ukončili návrhom na podanie obžaloby.
BRATISLAVA. Hoci ministerstvo vnútra tvrdí, že 55 honorárnych konzulov zahraničných krajín u nás je „vyňatých z jurisdikcie súdnych a správnych orgánov“ Slovenska, v praxi ich najväčšie prehrešky vyšetruje.
Daniel Lučkanič, ktorý je honorárnym konzulom Španielska, v júni minulého roku nabúral v Košiciach svojím jaguárom do autobusu mestskej dopravy.
V krvi mal podľa polície až 2,5 promile alkoholu. Pri nehode sa ľahko zranil len on.
„Vyšetrovanie prípadu bolo ukončené v marci návrhom na podanie obžaloby,“ napísala o nehode košická krajská policajná hovorkyňa Jana Mésarová.
Lučkaničovi sa v utorok o jeho prípade nechcelo príliš hovoriť. Tvrdil, že k nemu polícia pristupovala ako ku každému inému občanovi, a pýtal sa, či nemáme iné témy.
Imunitu nemajú
Niektorí čestní konzuli, napríklad podnikateľ a čestný konzul Filipín Pavol Konštiak, hovoria, že sa k nim policajti správajú ako k ľuďom s diplomatickou imunitou. V skutočnosti ju však nemajú.
Ministerstvo zahraničia tvrdí, že polícia s ním vyšetrovanie priestupkov nekonzultuje.
„Ak má ministerstvo vnútra prípadné otázky, môže sa obrátiť na ministerstvo zahraničia alebo na príslušné veľvyslanectvo.“
Minister Miroslav Lajčák vrátil čestným konzulom poznávacie značky podobné diplomatickým.
Ako je to vo svete?
V cudzine je prístup k honorárnym konzulom rôzny. Náš konzul v Zürichu Michal Čierny vraví, že špeciálne značky nemá a ak neurobí priestupok priamo pri výkone konzulárnej činnosti, pokutu vždy zaplatí.
Slovenský konzul v austrálskom Brisbane Michal Horvath vraví, že je iba na rozhodnutí policajta, či pokutu čestnému konzulovi dá, alebo nie.
Honorárny konzul v americkom Texase Martin Valko tiež odpísal, že čestným konzulom pokuty nedávajú, len ak preukážu, že priestupok spáchali pri výkone služby.
Naopak náš čestný konzul v ruskom Rostove na Done hovorí, že jeho auto so zvláštnou značkou zastavujú len sporadicky a pri kontrole ani neukazuje doklady. „Podľa značky je jasné, že som honorárny konzul.“
Honorárni konzuli v Argentíne zvláštne značky nemajú, náš zástupca Eduardo E. Kabat však píše, že ak policajtovi ukáže preukaz „ihneď poprosí o prepáčenie“ a rešpektuje jeho imunitu.
Známi honorárni konzuli
Bahamy - Michal Lazar, podnikateľ,
Etiópia - Štefan Rosina, podnikateľ, Matador,
Filipíny - Pavol Konštiak, šéf Zväzu obchodu a cestovného ruchu,
Fínsko - Karol Kállay, architekt,
Guatemala - Zoroslav Kollár, podnikateľ,
Kazachstan - Štefan Rosina, podnikateľ, Matador,
Kolumbia – Anton Siekel, zakladateľ Istrokapitálu,
Kostarika - Tomáš Chrenek, podnikateľ,
Peru - Andrej Glatz, podnikateľ,
Seychely - Andrej Hryc, herec,
Siera Leone - Branislav Hronec, bývalý hudobník,
Mexiko - Václav Mika, riaditeľ RTVS,
Thajsko - Alexander Rozin, podnikateľ, Incheba,
Turecko - Vladimír Soták, podnikateľ, Železiarne Podbrezová,
Uzbekistan - Ľudovít Černák, bývalý minister hospodárstva, podnikateľ, Sitno Holding.

Beata
Balogová
