BRATISLAVA. „Niektorí sudcovia Ústavného súdu sa postavili na stranu podozrivých mafiánov a podvodníkov.“
Takto v auguste komentoval Štefan Harabin postup Ústavného súdu v kauze Duckého zmeniek a pri prepustení ľudí zo skupiny piťovcov. Dodal ešte, že niektoré rozhodnutia zaváňajú korupciou.
Pri Bakim Sadikim, s ktorým ho spája prepis kamarátskeho telefonátu z roku 1994, je Harabin ticho. Súd v Prešove rozhodol o obnovení konania v jeho kauze.
„Pán predseda nikdy nekomentoval rozhodnutia súdov. Vždy sa vyjadruje iba v prípadoch, kde je on alebo Najvyšší súd účastníkom sporu, tak to bolo v prípade tzv. Duckého zmeniek a predmetnej väzbe,“ odpovedala jeho kancelária.
Dodala, že rozhodnutia, kde nebol Najvyšší súd nijako zúčastnený, nemôže komentovať zo zákona.
Harabin nebude ani navrhovať zmenu legislatívy, ktorá by lepšie upravila právny styk s cudzinou, aby sa podobné prípady už nestávali.
„V predmetnej veci má návrhovú a legislatívnu dispozíciu ministerstvo spravodlivosti a poslanci. Musíte sa obrátiť na nich.“
Ešte v júli pritom rozmýšľal inak. V Haagu oznámil, že navrhne zmenu právnej úpravy o európskom zatýkacom rozkaze „na základe viacerých justičných omylov a skúseností z praxe“.
Odvolal sa na prípad nevinného Slováka, ktorého doma zatkli a eskortovali do Holandska. Spomenul aj iného občana, ktorý bol v inom štáte uznaný za vinného na základe zámeny vzoriek DNA.
Prečítajte si tiež:
Sadikimu pomohlo aj Kosovo, stačila jedna veta

Beata
Balogová
