BRATISLAVA. Dušan dostal od kamaráta ponuku ísť pracovať do Talianska alebo Anglicka.
„Vybral som si Anglicko, lebo kamaráta som poznal veľmi dobre a dlho,“ hovorí. „Sľúbil mi, že tam zarobím a budem mať všetko.“
Tak sa začal príbeh obete obchodovania s ľuďmi. Meno nie je pravé, aby sme chránili jeho identitu.
Ročne asi sto ľudí
Polícia minulý rok pomohla 37 obetiam novodobého otroctva. Išlo najmä o ženy, štyri mali menej ako 18 rokov.
Medzinárodná organizácia pre migráciu odhaduje, že v skutočnosti sa ročne obchoduje približne so sto ľuďmi zo Slovenska, hovorí jej riaditeľka Zuzana Vatráľová.
Najčastejšie novodobí otroci smerovali do Veľkej Británie, potom do Talianska, Rakúska a Belgicka.
Obete obvykle pochádzajú z dedín v Košickom kraji a majú iba základné vzdelanie. Podvodníci im najčastejšie ponúkajú prácu vo Veľkej Británii.
Potom ich najčastejšie zneužívajú na prostitúciu, ale pribúdajú aj prípady nútenej práce. Medzi mužmi zneužívanými na práce v Británii sú slovenskí hneď na druhom mieste za Poliakmi.
Otroci musia pracovať v poľnohospodárstve a potravinárskom priemysle, stavebníctve, pri rekonštrukciách ciest, v hotelových a doručovacích službách, ale aj pestovať hašiš, páchať rôzne zločiny, finančné podvody či krádeže.
Ďalšou cieľovou skupinou obchodovania sú celé rodiny. Gangy si na ich mená nechávajú posielať sociálne dávky a prídavky na deti.
Výnimkou nie sú ani fiktívne sobáše slovenských Rómok s Pakistancami, aby im zabezpečili vstup do schengenského priestoru.
Prečítajte si tiež:
Poslal do otroctva dcéry, družka bola na to príliš stará
Skúsia im to vysvetliť
Aktivisti z Human Trafficking Foundation hovoria, že v Británii je „obchodovaných“ celkovo asi 20-tisíc ľudí ročne.
Európske centrum pre práva Rómov (ERRC) odhaduje, že Rómovia tvoria 60 percent obetí. Aj preto spustilo ministerstvo vnútra od začiatku roka kampaň proti obchodovaniu s ľuďmi v rómskych komunitách.
Rómom v osadách a getách má vysvetliť riziká práce v zahraničí. Pre kampaň vyškolili tristo ľudí vrátane policajtov a vyšetrovateľov, aby vedeli komunikovať s ľuďmi z osád.
„Škótsky Glasgow je typickým rajom obchodníkov s ľuďmi. Silná pakistanská komunita napojená na slovenských Rómov je dobrým zázemím na takého podnikanie,“ hovorí Jarmila Vaňová z Rómskeho mediálneho centra (Mecem), ktorá robila dokument o obchodovaní so slovenskými Rómami.
Strach a uzavretý svet rómskej komunity sú pre obchodníkov s ľuďmi najväčšou výhodou.
„K ich zneužívaniu ľudí z rómskych komunít dochádza najmä pre nízke vzdelanie a jazykovú a bariéru,“ hovorí Jozef Halcin, šéf odboru prevencie kriminality ministerstva vnútra.
Čo treba vedieť pred odchodom?
• Dobre si preverte agentúru alebo človeka, ktorý vám ponúka prácu v zahraničí. Základné informácie o agentúre, ale tiež iné užitočné údaje či odporúčania získate aj na bezplatnej linke pomoci 0800 800 818.
• Každá pracovná agentúra musí byť uvedená v zozname sprostredkovateľov zamestnania za úhradu, ktorý je dostupný na stránke UPSVAR.
• Overte si adresu svojho budúceho zamestnávateľa, a či vôbec existuje. Seriózna pracovná agentúra poskytne aj telefonický kontakt na zamestnávateľa.
• Podpisujte len pracovnú zmluvu v jazyku, ktorému dobre rozumiete, a v ktorej je uvedené meno a adresa zamestnávateľa, adresa budúceho pracoviska, náplň práce, výška odmeny, ubytovacie podmienky a trvanie pracovného pomeru.
• Vycestujte, až keď podpíšete pracovnú zmluvu, získate pracovné povolenie alebo víza.
MV SR
Pomoc obetiam obchodovania s ľuďmi

Beata
Balogová
