BRATISLAVA. Nútené sobáše slovenských Rómok s Pakistancami sú v Glasgowe úplne bežné.
Pobyt v schengenskom priestore tak za poplatok bez problémov získajú desiatky ľudí z tretích krajín, úrady sa tým nezaoberajú.
Fotografie šťastných žien v náručí nových manželov smerujú najskôr na cudzineckú políciu v Škótsku, kde majú dokázať, že vzťah je skutočný.
Potom ich pošlú domov, do osád na Slovensko, aby presvedčili rodiny, že dcéram sa za hranicami darí.
Žiadajú tínedžerky
Dokument reportérok Kristíny Magdolénovej a Jarmily Vaňovej z rómskeho mediálneho centra (Mecem) priniesol svedectvá slovenských Rómov, ktorí sa v škótsku dostali do otroctva.
„Veď tam chcú ísť,“ povedal Róm, ktorý do Británie poslal svoje dcéry. Poslal by aj družku, ale podľa neho je stará. „Šancu majú len dievčatá okolo osemnástky,“ priznal bez zaváhania.
Dnes nikto nevie povedať, koľko žien z rómskych osád na Slovensku má za muža Pakistanca.
Rómska komunita v Glasgowe o tom tiež mlčí. Asi tritisíc Rómov zo Slovenska, Česka a Rumunska tam žije na jedinej ulici – Allison street, opisujú situáciu reportérky z Mecemu.
Prečítajte si tiež:
Moderní otrokári vyhľadávajú najmä Rómov
Doma sú hrdinami
Rodiny v osadách si myšlienku, že by ich dcéry mohli byť uväznené vo verejných domoch, nepripúšťajú. Odchod za hranice je podľa mnohých z nich jedinou cestou k lepšiemu životu.
Mnohí otrokári sa v osadách na Slovensku prezentujú ako úspešní podnikatelia.
„Stavajú si domy, predvádzajú svoje bohatstvo a nerómske médiá ich často prezentujú ako pozitívne vzory pre komunitu,“ upozorňuje Jarmila Vaňová.
Prečítajte si tiež:
Príbehy slovenských Rómov, ktorí sa stali obeťami obchodovania s ľuďmi vo Veľkej Británií

Beata
Balogová
