Spišská obec Bystrany má Šefildské námestie. Neoficiálne tak obyvatelia osady pomenovali priestranstvo vyčistené po kope odpadkov. Názov im pripomína anglické mesto Sheffield, kde takmer tisícka z nich žije a pracuje.
BYSTRANY. Veľké smetisko v strede rómskej osady vyprovokovalo miestnych, aby ho zlikvidovali a postavili tu niečo užitočné.
„Prišli za mnou členovia občianskeho združenia Mladé sovy, ktorí pôsobia v rómskej komunite. Rozhodli sa využiť voľné priestranstvo a postaviť amfiteáter. Argumentovali tým, že sa nemajú kde zabávať. Chodia k nim rôzne spevácke skupiny a nemajú kde vystupovať,“ hovorí starosta obce František Žiga (Strana rómskej koalície).
Obec pomohla materiálom, mládež si netradičný amfiteáter postavila vlastnými rukami.
Slovenské Šefildské námestie
V dedine žije takmer 3 250 obyvateľov, z toho 2 600 v osade. Rómovia využili možnost pracovať v zahraničí a už desať rokov dochádzajú za prácou do Sheffieldu v Anglicku. Dlhodobo tam žijú celé rodiny.
Koordinátor združenia Mladé sovy Ondrej Žiga tipuje, že v súčasnosti sa tam nachádza okolo tisíc miestnych. On sám pracoval v Sheffielde ako pekár rok a pol.
„Názov amfiteátra Šefildské námestie vznikol spontánne. Väčšine z nás pripomína život za hranicami,“ potvrdil. Pripustil, že o podobnosti rovnomenného námestia v Anglicku nemôže byť ani reči.
Kamenné sedenie pod drevenou strechou pomáhal stavať aj Ján Žiga. Život v Anglicku spoznal aj on. „Vydržal som tam rok a vrátil som sa. Tu je oveľa lepšie,“ potvrdil mladý muž.
Premietacím plátnom stena
Amfiteáter, ktorý dnes využívajú deti na hranie, je pred dokončením. Namiesto plátna bude na premietanie slúžiť stena náprotivného obytného domu, ktorú sa chystajú namaľovať na bielo a zakryť strieškou.
„V minulých dňoch sme nakrúcali amatérsky dokumentárny film o živote v dedine i v samotnej osade. Na jar sa jeho premiéra uskutoční práve tu,“ povedal koordinátor združenia.

Beata
Balogová
