SME

Zomrel významný slovenský fotograf Tibor Huszár

Huszára preslávili fotky Cigánov, vzbúrených väzňov, New Yorku, či drevených kostolíkov. Zomrel vo veku 61 rokov.

Fotograf Tibor Huszár v marci 2011.Fotograf Tibor Huszár v marci 2011. (Zdroj: SITA)

Preslávili ho fotky Cigánov, vzbúrených väzňov, New Yorku, či drevených kostolíkov. Tibor Huszár zomrel vo veku 61 rokov.

BRATISLAVA. V stredu v skorých ranných hodinách zomrel významný slovenský fotograf Tibor Huszár. Agentúre SITA to potvrdila blízka osoba fotografa Judita Klačanská. Zomrel ráno o 2:00 u seba doma v Modre Harmónii.

„Všetci chcú byť slávni a bohatí, ale fotografia, to je životný štýl,“ hovorí Tibor Huszár vo filme z cyklu Slovenskí fotografi.

Režisér Miro Remo ho zachytil v období, keď sa po totálnom fyzickom kolapse v roku 2010 opäť postavil na nohy. Sprevádza ho v uliciach Paríža a ukazuje, s akou ohromnou ľahkosťou sa dokáže prihovoriť prakticky komukoľvek.

SkryťVypnúť reklamu

V tom filme sú omnoho zásadnejšie momenty a intímnejšie výpovede, no táto je z pohľadu na jeho prácu veľmi dôležitá.

Môže to znieť ako fráza, ale to, čo tu nazýva životným štýlom je v skutočnosti oveľa viac, dokonca všetko. „Jeho svetom bola fotografia. Bol si toho vedomý a sám vravel, že jej podriadil úplne všetko,“ hovorí fotograf Jozef Sedlák.

Portréty z Paríža sú už takmer hotové, no autor ich už nedotiahne dokonca. Zomrel po zdravotných komplikáciách v stredu skoro ráno.

Ideš dobre

„Obrovská charizma, spontánnosť, schopnosť nadviazať kontakt s ľuďmi – od Rómov z osád až po umelcov – to je pre fotografa kľúčová vec a Tibor Huszár toto všetko mal,“ hovorí dokumentarista Andrej Bán. „V tom bol absolútne výnimočný, neopakovateľný.“

Spomína, ako mu raz rozprával príhodu – prišiel na svojom veľkom džípe na kraj osady, zastavil, vyložil von z okna ten svoj veľký lakeť, odklepol si zo svojej cigary a prihovoril sa prvému rómskemu chlapcovi, čo išiel okolo. „Hej, kamoš, idem dobre? spýtal sa ho. On sa na neho vraj pozrel a povedal mu: Ideš dobre.“

SkryťVypnúť reklamu

Jeho cesty do rómskych osád v 70. a 80. rokoch boli naozaj dobrým smerom. Séria výnimočných čiernobielych snímok, ktorá knižne vyšla pod názvom Cigáni, je pre mnohých dodnes vrcholom jeho tvorby.

Zo série Cigáni.

„Bol posadnutý dokumentárnou fotografiou – mal v tom jasno od začiatku, keď sme sa stretli na FAMU v Prahe. Už vtedy vlastne chodil fotiť do osád. Vycítil tam asi, že vie vojsť medzi ľudí,“ hovorí Peter Župník. „Lebo presne o tom je dokument – fotograf musí prekonať určitú bariéru strachu, aby mohol vziať fotoaparát, ísť medzi ľudí a mieriť na nich.“

Portrét Júliusa Satinského s Milanom Lasicom.

Politické zákazky

„New York je pre robotu a Paríž pre život,“ hovorí Huszár pôžitkársky v uliciach francúzskej metropoly. Hneď v úvode krátkeho filmu však vysvetľuje, ako to bolo s vybavením ateliéru a padne pri tom meno Vladimíra Mečiara.

SkryťVypnúť reklamu

Napokon, nikdy to netajil. Aj na svoju webovú stránku si napísal presný zoznam volebných kampaní, na ktorých robil. Sú medzi nimi HZDS, SDKÚ, SMK aj Smer. Pre kontakty v politike sa v 90. rokoch dostal aj k privatizácii malej firmy v Pezinku, čo mu výrazne pomohlo vo financovaní fotografických kníh.

„Dá sa to povedať aj tak, že sa vedel uplatniť za každých okolností,“ hovorí teoretik Aurel Hrabušický. „Faktom je však i to, že aj oficiálne postavy komunistického režimu dokázal fotografovať tak, že to pôsobilo ľahko a invenčne. Svojej autorskej pozícii tým neublížil, až na to, že mnohí to vnímali ako kontroverzný počin.“

Bilbord pre kampaň HZDS v roku 1998. FOTO - ARCHÍV TASR

Za všetko zaplatíš

„Zo začiatku to bral vyslovene ako komerčnú zákazku. Aj to tak vravel – že predsa ako profesionálny fotograf nemôže odmietnuť takúto prácu,“ spomína Peter Župník. „Aj sme sa o tom zopárkrát pohádali, ale potom sme to prestali riešiť a zhovárali sme sa o tom, čo malo zmysel. On vedel vždy ponúknuť perfektnú odpoveď na otázku, prečo to urobil, akoby sa v nej snažil niekedy sám hľadať dôvody a ospravedlnenie, ale to sa už ťažko vysvetľuje,“ dodáva.

SkryťVypnúť reklamu

Otázke na obdobie mečiarovských rokov sa nevyhol ani Miro Remo vo filme. „Nebudem klamať, to obdobie je za mnou – na jednej strane je dobré, že bolo, na druhej ma to stálo veľa energie a nie som si istý, či som to mal robiť. Či som sa nemal radšej venovať čistému umeniu,“ hovorí vo filme. „Za všetko zaplatíš daň. Zaplatil som – zdravím, za toto všetko. Rozsypala sa mi rodina a veľa iných vecí,“ sumarizuje Huszár.

Počas celej svojej tvorby ostal Tibor Huszár verný klasickej čiernobielej fotografii na film. Vyhýbal sa dramatickým témam. „Malo to logiku v jeho povahe odmietajúcej násilie. Napriek zdaniu 'hromotĺka' to bol citlivý človek,“ dodáva Andrej Bán.

Posledná rozlúčka s Tiborom Huszárom bude v sobotu 14. septembra o 15.00 h v Dome smútku v obci Reca.

SkryťVypnúť reklamu

foto

Prečítajte si rozhovor z roku 2011

Tibor Huszár: Na fotenie sa zatiaľ necítim

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 425
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 544
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 706
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 627
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 129
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 573
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 281
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu