Pozrite sa, koľko bytov sa u vás postavilo za desať rokov (mapa)

Najviac bytov sa stavia v krajských mestách, dynamicky však rastú mestečká.

Najviac bytov sa stavia v krajských mestách, najdynamickejšie sa však rozrastajú mestečká v ich okolí.

BRATISLAVA. Programátor Michal Šelmeci sa pred piatimi rokmi presťahoval z Bratislavy do bytovky v neďalekej Stupave.

„Ceny novostavieb tu boli o 30 percent nižšie, kúsok od domu mám Malé Karpaty a v Bratislave som za 15 minút,“ vymenúva tridsiatnik dôvody sťahovania z hlavného mesta na perifériu.

Jeho o čosi starší sused Ján Gašper pochádza z Oravy. „Pracujem ako zdravotník na bratislavských Kramároch, ale keďže pochádzame z dediny, hľadali sme tichú lokalitu s dobrou dostupnosťou do mesta.“

Obaja patria k tisícom ľudí, ktorí sa do záhorského mestečka prisťahovali v posledných rokoch. Kým v roku 2001 žilo v Stupave 8-tisíc obyvateľov, toto leto presiahol počet desaťtisícovú hranicu, zhruba dvetisíc ľudí tam žije podľa primátora Pavla Slezáka neprihlásených.

Najviac bytov na počet obyvateľov pribudlo spomedzi 138 miest od roku 2001 v Stupave, najmenej v Čiernej nad Tisou. Pozrite sa pomocou kliknutia myšou, koľko bytov sa za posledných desať rokov postavilo vo vašom meste.

Poznámka: Štatistický úrad považuje za dokončené byty všetky skolaudované bytové jednotky vrátane rodinných domov.

Kľúčová je práca

V Stupave od roku 2001 do roku 2011 postavili podľa Štatistického úradu až 1347 nových bytov, čo je v pomere k počtu obyvateľov mesta najviac na Slovensku.

Veľa je to aj v absolútnych číslach, toľko bytov nepribudlo ani v Martine, Poprade či vo Zvolene. Podobný stavebný boom zažívajú aj Svätý Jur, Šamorín, Pezinok či Senica.

Rýchly rast však prináša samosprávam aj ťažkosti. „Sťahujú sa k nám predovšetkým mladé rodiny s deťmi a požiadavky na škôlky a školy nedokážeme napĺňať,“ hovorí Slezák.

Stále problematickejšia je aj doprava v meste, ktorým prechádza iba jeden hlavný ťah.

„V lokalitách, kde vznikali obytné zóny, investori zväčša vybudovali areálovú infraštruktúru a osvetlenie, ale mestská infraštruktúra už nestačí,“ dodáva.

„Rozvoj miest v okolí Bratislavy či na Považí súvisí najmä s migráciou obyvateľov za prácou,“ hovorí demografka Viera Pilinská.

Dostatok práce je hlavným faktorom aj pri rozhodovaní developerov, hovorí Michal Zajíček z realitnej kancelárie Lexxus. „Robia si analýzy, kde je najväčší dopyt po bytoch a ten sa odvíja od pracovných príležitostí.“

Druhou rýchlo rozvíjajúcou sa skupinou sú menšie mestá pri krajských mestách, ktoré obyvateľov strácajú.

„Sme najrýchlejšie sa rozvíjajúce mesto v republike, vznikajú u nás nové ulice i celé štvrte,“ pochvaľuje si primátor Veľkého Šariša pri Prešove Mikuláš Drab.

Byty, medzi ktoré Štatistický úrad ráta aj bytové jednotky v nových rodinných domoch, sa rýchlo rozrastajú aj v Rajeckých Tepliciach blízko Žiliny, v Svite pri Poprade, v Sliači medzi Banskou Bystricou a Zvolenom či v Nemšovej pri Trenčíne.

Výstavba bytov na Slovensku

Starosti vyľudnených

„V týchto mestách pozorujeme fenomén suburbanizácie, keď sa ľudia z väčších miest sťahujú do satelitov pre nižšie ceny, pokoj či environmentálne podmienky,“ hovorí Pilinská.

Aj tieto mestá však musia riešiť problémy ako Stupava. „Rozvoj prináša aj starosti, treba nám dobudovať osvetlenie, vodu, kanalizáciu či plyn,“ priznáva Drab.

Iné problémy riešia mestá ako Čierna nad Tisou. „Je tu veľká nezamestnanosť, mladí odchádzajú do Košíc, Bratislavy a zahraničia. Nieto pre koho stavať,“ vraví primátorka Marta Vozáriková.

V meste na ukrajinskej hranici sa od roku 2001 postavili len dva byty. Časť starších bytov je prázdna, opustený je hotel, zavrieť sa má aj ubytovňa. „Mesto sa od roku 1989 vôbec nerozvíjalo, ale dúfam, že z najhoršieho sme sa už dostali,“ verí primátorka.

Hlavné správy zo Sme.sk

ŠPORT

Sagan skončil v záverečnej etape na Tour Down Under tretí a vyhral bodovaciu súťaž

V etape triumfoval André Greipel, celkovým víťazom sa stal Daryl Impey.

SVET

Opäť si zavaril. Trump nevie skrývať, že je rasista

Trumpovi neveria, že nie je rasista.

Neprehliadnite tiež

Ľudia z jednej ulice v Lučenci sa v daždi hanbia chodiť do mesta (+ FOTO)

Gondová: Vraj si máme na konci ulice postaviť skrinky s prezúvkami.

Rekonštrukcia mosta v Martine na Ľadovni stála tisíce eur, no aj tak sa nevydarila

Mesto nedostatky viackrát reklamovalo, no zhotoviteľ ich nechce uznať. Spor zrejme skončí na súde.

Štefunko: Nešiel by som do toho, keby som mal byť bezvýznamný hráč

Predseda novej strany Progresívne Slovensko si trúfa vo voľbách na 15 percent. Kandidátov chce nasadiť už do tohtoročných komunáliek.