Agentúrnu správu sme nahradili článkom SME.
BRATISLAVA. Ústavný súd v stredu opäť otvoril disciplinárne stíhanie proti predsedovi Najvyššieho súdu Štefanovi Harabinovi. Jeho postupom sa zaoberal aj pri posudzovaní andiskriminačných žalôb.
Harabin rozhodol, že všetky námietky zaujatosti proti sudcom, ktorí si žaloby sami podali a rozhodujú v podobných prípadoch svojich kolegov, bude na Najvyššom súde riešiť jediný senát.
Senátov má byť viac
Žaloby sudcov
podalo ich 808 sudcov, aktuálne žaluje štát 651 sudcov, dokopy požadujú 67 miliónov eur , 105 sudcov žaloby stiahlo, 320 sudcov nezaplatilo súdny poplatok.
Za čo súdia Harabina
Za odmietnutie kontroly na Najvyššom súde mu Ústavný súd na rok znížil plat: v Štrasburgu uspel so sťažnosťou.
Druhý návrh sa týka porušenia povinnosti náhodného prideľovania spisov.
Súd má preskúmať aj to, či dostatočne chránil záujmy štátu pri žalobách sudcov.
Ústavný súd podľa agentúry TASR rozhodol, že nie je prípustné, aby na akomkoľvek súde existoval mechanizmus, ktorý „znemožňuje náhodné prideľovanie spisov a naopak umožnil jednému senátu rozhodovať o námietkach zaujatosti“. V odôvodnení nálezu to uviedol predseda senátu Milan Ľalík.
Takisto zdôraznil, že nie je v súlade s ústavou, aby sudcovia rozhodovali o antidiskriminačných žalobách, ak sami takéto žaloby podali.
Harabin sa k tejto časti rozhodnutia Ústavného súdu v stredu nevyjadril. Odkázal len, že s antidiskiminačnými žalobami nič nemá.
„Predseda Najvyššieho súdu takúto žalobu nepodal a ani vo veci nerozhodoval,“ konštatovala jeho kancelária.
Ľalík má k Harabinovi blízko. Jeho manželka zastupuje Harabina v jeho súdnych sporoch. V senáte s Ľalíkom boli ešte sudcovia Lajos Mészároš a Sergej Kohut.
Návrat ku kontrole
Plénum Ústavného súdu pod vedením šéfky Ivetty Macejkovej začalo znovu konať aj vo veci Harabinovho disciplinárneho stíhania.
Ešte v júni 2011 ho Ústavný súd potrestal za to, že neumožnil na Najvyššom súde kontrolu ministerstva financií. Vymeral mu trest 70-percentného zníženia platu na jeden rok.
Harabin sa obrátil na Európsky súd pre ľudské práva. Ten v novembri 2012 rozhodol, že bolo porušené jeho právo na konanie pred nestranným súdom. Problémom bolo, že sa ústavní sudcovia nedostatočne venovali námietkam zaujatosti.
Na základe verdiktu európskeho súdu požiadal Harabin Ústavný súd o obnovu konania. „Slovenská republika je povinná rešpektovať verdikt ESĽP vrátane sudcov Ústavného súdu, inak hrozí vylúčenie z Rady Európy, čo by bol medzinárodný škandál,“ tvrdí Harabin.
Ústavný súd včera našiel mechanizmus, ako námietky vyriešiť. Z konania vylúčil sudcov Sergeja Kohuta a Ladislava Orosza. Nevylúčil Ľudmilu Gajdošíkovú, Juraja Horvátha, Jána Lubyho a Lajosa Mészárosa.
Aspoň jednu nehoráznosť súd zatrhol, píše Lukáš Fila
Čítajte komentár (piano) >>

Beata
Balogová
