Sudcovia naznačujú, že za nezáujmom o miesto v Európskom súde pre ľudské práva môže byť šéf Najvyššieho súdu.
BRATISLAVA. Čo urobí o necelé dva týždne Súdna rada pri voľbe kandidátov na sudcu Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP)?
Predseda Súdnej rady Štefan Harabin na túto otázku neodpovedá, hoci voľby vyhlásil. „Budeme postupovať v súlade so zákonom,“ vraví.
Do volieb sa v termíne prihlásili len dvaja uchádzači. Slovensko musí pritom Rade Európy poslať tri mená, z ktorých vyberú.
Vysvetlenie nemajú
Riešenie nemá ani minister spravodlivosti Tomáš Borec. „Ide o zodpovednosť Súdnej rady,“ odkázal cez hovorkyňu Janu Zlatohlávkovú. Nehovorí tiež, prečo podľa neho nie je záujem o prestížny post.
Borec svoje právo využil a ako kandidátku navrhol sudkyňu Najvyššieho súdu Alenu Poláčkovú.
Navrhla ju aj členka rady a šéfka Združenia sudcov Slovenska Dana Bystrianska, ktorá si nezáujem tiež vie len ťažko vysvetliť. „Zrejme bolo chybou, že pri prvej januárovej voľbe sme my sudcovia zvolili nesudcov.“
Vo výbere vtedy uspela súčasná zástupkyňa štátu pred ESĽP Marica Pirošíková, advokát Ján Drgonec a prokurátor Marek Tomašovič. Ani jeden z nich neprešiel Radou Európy, preto sa výber musí zopakovať.
Bystrianska sa teraz obáva zmarenia celej voľby.
Odradil ich?
Člen rady a sudca Dušan Čimo navrhol opätovne za kandidáta sudcu Juraja Babjaka.
Malý záujem môže podľa Čima súvisieť so znechutením po januárovej voľbe. Súdna rada sa vtedy ani jedného zo siedmich kandidátov na nič nepýtala. Ich predstavovanie trvalo len niekoľko minút.
Obavy z objektivity naznačuje aj sudkyňa Najvyššieho súdu a Harabinova kritička Elena Berthotyová, ktorá ponuku kandidovať odmietla. „Nepôjdeme do vopred prehraného boja.“
Malý záujem o voľby je podľa nej vizitkou Harabinovho vedenia rady.
Harabin na otázku, prečo sa tentoraz prihlásilo tak málo ľudí, neodpovedal.

Beata
Balogová
