Problémom eurofondov v školstve nie je podľa poslanca SDKÚ len to, že idú najmä úradom, a nie školám, ale aj v riziku, že ich Brusel napokon nepreplatí.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom SME
BRATISLAVA. Viac ako 70 miliónov eur môže byť ohrozených pre zbabrané tendre na ministerstve školstva. Tvrdí to opozičný poslanec Miroslav Beblavý (SDKÚ).
Po tom, čo minulý týždeň kritizoval využívanie eurofondov na ministerstve školstva, vo štvrtok ukázal svoju analýzu zle urobených súťaží v tom istom rezorte. Má ísť o jedenásť tendrov, čo majú najmä administratívne pochybenia.
Ministerstvo alebo organizácie, ktoré kontroluje, mali napríklad obmedziť súťažiacich tak, že im dali málo času. V inom prípade chcelo ministerstvo školstva cez dve rôzne súťaže kúpiť rovnaké veci.
Suma, ktorá by sa mala na týchto projektoch spolu minúť, je v takej výške, akou napríklad ministerstvo práce dotuje miesta pre mladých nezamestnaných.
Nemusia preplatiť súťažeProblémy
Problematických má byť jedenásť tendrov, desať je hradených z eurofondov.
Cez tieto tendre sa má rozdeliť vyše 72 miliónov eur.
Sedem tendrov údajne obmedzilo súťaž cez časový limit na prístup k súťažnej dokumentácii.
Vo dvoch tendroch zo siedmich sa to podľa Beblavého snažili napraviť, ale nezvládli to: neopakovali súťaž, iba zmenili počet pracovných dní pred koncom súťaže.
V niektorých prípadoch neboli v súlade s národným projektom, z ktorého sú tendre platené. Dva tendre na digitálne učivo majú byť v rozpore s národným projektom, jeden z nich je podľa poslanca aj vnútorne rozporný a zmätočný.
Vo dvoch tendroch sa má nakupovať to isté – digitálne učivo pre matematiku na II. stupni základnej školy. Tak sa majú nehospodárne, neefektívne a duplicitne míňať peniaze.
Jedna súťaž na zabezpečenie stravovania pre ministerstvo školstva využíva taký postup súťaže, ktorý sa podľa poslanca Beblavého dá jednoducho zmanipulovať.
Ak by sa podozrenia potvrdili, Brusel by nemusel časť obstarávaní v rezorte školstva preplatiť, tvrdí Beblavý. Desať z nich je totiž platených z eurofondov.
Ministerstvo školstva Beblavého zistenia spochybňuje rovnako ako predchádzajúce. Beblavý podľa rezortu nerozumie eurofondom a je povrchný.
„Ak poslanec Beblavý spochybňuje napríklad súťaž na grafické a distribučné služby, tak treba povedať, že tá ešte nebola vyhlásená. Ďalšie z menovaných sú v štádiu posúdenia ponúk. On už však vidí chyby,“ tvrdí ministerstvo.
Beblavý sa obrátil so svojou kritikou aj na ministerstvo financií a Úrad pre verejné obstarávanie.
Ministerstvo zatiaľ jeho podnet nedostalo. K otázkam, či sa na súťaže pozrú, sa tak nevyjadrilo.
Úradu pre verejné obstarávanie už dokumenty prišli, teraz ich analyzujú. Kým analýzu nedokončia, nebudú sa k tomu vyjadrovať.
„Prípadný výkon kontroly v týchto tendroch nie je vylúčený,“ dodal hovorca úradu Ján Mažgút.
Eurofondy sme už vracaliNa tendre, ktoré sú financované z eurofondov, sa môže pozrieť aj Európska komisia. V prípade pochybností by mohla zastaviť ich preplatenie alebo by mohla zaplatiť menej, ako Slovensko žiada.
„Európska komisia nevykonáva kontroly verejného obstarávania pri každom projekte,“ povedal Andrej Králik zo zastúpenia Komisie u nás.
Kontroly sa robia na základe sťažností, ale niektoré tendre si vyberie aj Európska komisia. Buď si vyžiada podklady k projektom, alebo pošle inšpekciu.
„Pri vážnejších nezrovnalostiach a podozreniach z podvodu či korupcie do toho vstupuje aj Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF),“ dodáva Králik.
Už v minulosti sme mali pre čerpanie eurofondov problémy. Doteraz nás Brusel žiada, aby sme vrátili takmer 80 miliónov eur.

Beata
Balogová
