To, že premiér nereaguje na kauzu materiálu so značkou J&T, je jeho bežný postup. Rozhodnutie odvolať ministra mu v minulosti trvalo týždne či mesiace.
BRATISLAVA. Predseda vlády Robert Fico na otázky o dokumente s podpisom firmy blízkej J&T neodpovedá a ďalej odkazuje, že sa treba pýtať ministra hospodárstva.
To, že na kauzu radšej nereaguje, je jeho bežný postup.
Keď sa koncom roka 2008 v médiách objavili vážne podozrenia o kšefte s emisiami v réžii ľudí blízkych SNS, premiér Fico mlčal.
Na ministra životného prostredia Jána Chrbeta (SNS) začal tlačiť až po štvrť roku, keď médiá neustávali v informovaní o kauze. Chrbeta odvolal až v máji 2009.
Premiér najprv mlčal aj pri ďalšej veľkej kauze jeho prvej vlády, pri nástenkovom tendri.
Kauza prepukla na jeseň 2008, ministra výstavby Mariána Janušeka (SNS) napokon odvolal až v apríli 2009, keď jej médiá venovali desiatky článkov a reportáží a aj Úrad pre verejné obstarávanie jednoznačne potvrdil, že u Janušeka porušili zákon.
Primerane sa nahneval
„Som naňho primerane nahnevaný, ale to je asi tak jediné, čo poviem na jeho adresu,“ hovoril Fico o vtedajšom ministrovi financií Jánovi Počiatkovi, ktorý sa objavil na jachte spolumajiteľa J&T tesne predtým, ako sa zverejil výmenný kurz medzi korunou a eurom a vyvstala otázka, či na informácii o kurze nezarobila práve J&T.
Aj v tomto prípade Fico s jasným vyjadrením ku kauze váhal niekoľko dní, hoci Počiatek návštevu priznal.
Ficova druhá vláda mala zatiaľ len jednu závažnú kauzu – vážne podozrenia z tunelovania Vojenskej spravodajskej služby.
Po niekoľkých dňoch mlčania a potom, čo vypovedali niektorí svedkovia, sa premiér ku kauze vyjadril vetou, že sa v nej nevyzná „ani divá sviňa“.
V Gorile drží líniu
Fico sa pri vážnych aj menej vážnych kauzách zvyčajne nenechá vymanévrovať zo svojej vopred pripravenej mediálnej stratégie.
Ukážkou je jeho nemenné stanovisko ku kauze Gorila a k tomu, či popíjal kolu v byte s Jaroslavom Haščákom z Penty.
Ani po desiatkach otázok nikdy jasne nepoprel, že v byte bol, ale neustále tvrdí, že nejde o jeho, ale o kauzu Dzurindovej vlády.
Ficove kauzy
Nástenkový tender
Prípad z roku 2008 bol druhou najväčšou kauzou prvej Ficovej vlády. Tender na predražené propagačné služby nominanti SNS vyhlásili tak, že oznámenie zavesili na nástenku ministerstva výstavby vnútri budovy za zatvorenými dverami. Vyhralo konzorcium firiem blízkych predsedovi SNS Jánovi Slotovi. V kauze polícia obvinila dvoch exministrov a jednu ich zamestnankyňu.
Počiatek na jachte
Krátko potom, ako Európska centrálna banka stanovila výmenný kurz koruny a eura a pred zverejnením kurzu sa zastavil minister financií Ján Počiatek počas formuly 1 v Monaku na jachte spolumajiteľa J&T Ivana Jakaboviča. Exminister financií Ivan Mikloš naznačoval, že na obchodoch s korunou mohla zarobiť J&T, keďže vopred mohli poznať kurz. Polícia prípad nevyšetrovala.
Analýza PPP projektu
Polícia zrejme ešte stále vyšetruje prípad analýzy výhodnosti PPP projektov na výstavbu diaľnic. V analýze z roku 2010 sa však zrejme objavili falšované údaje. V analýze bolo, že PPP diaľnica je oproti tradičnej drahšia asi o pol miliardy eur. Do vlády však prišiel materiál, kde bolo napísané, že je to drahšie o 29 miliónov eur. Polícia teraz stíha bývalého ministerského úradníka Petra Havrilu.
Elektronické mýto
Veľkolepý projekt prvej Ficovej vlády za 852 miliónov eur sa stal kauzou po tom, ako výberová komisia vyradila lacnejšie ponuky a v súťaži vyhrala firma SkyToll s neprehľadnou vlastníckou štruktúrou. V súvislosti s tendrom bežia stále súdne spory a pre ne nie je vôbec jasné, či nám Európska komisia preplatí časť nákladov na mýtny systém. K časti akcií v konzorciu sa priznalo J&T.
Ďalej k téme:
- Opozícia chce pre SPP odvolávať Fica
- Zorientujte sa v téme (otázky a odpovede)
- Minister tají analýzu o výhodách kúpy
- Anketa: Je pre vás materiál o SPP dôveryhodný?
- Stĺpček Františka Múčku
- Komentár Konštantína Čikovského

Beata
Balogová
