SME

Zomrel historik Milan Zemko, ktorý sa nebál búrať mýty

Po revolúcii krátko pôsobil v politike, bol aj poradcom prezidenta Michala Kováča. Zomrel vo veku 69 rokov.

Milan Zemko na archívnej fotografii.Milan Zemko na archívnej fotografii. (Zdroj: SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)


Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom SME

BRATISLAVA. Vo veku 69 rokov v piatok zomrel významný historik Milan Zemko. Len málokto z jeho kolegov sa tak zaslúžil o popularizáciu a demytologizáciu slovenských dejín.

„Mal rád Slovensko, ale nebál sa ironizovať jeho neduhy a národné vlastnosti,“ vraví bývalý disident a politik František Mikloško.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečítajte si rozhovor z roku 2011:
Milan Zemko: Sme zahľadení do mýtov

Po zákazoch sa kontaktoval s disidentmi

Verejný diškurz mohol výraznejšie ovplyvňovať až po revolúcii. Po kritike okupácie v roku 1968 ho vylúčili zo strany, postgraduálneho štúdia, zakázali mu aj odborne publikovať.

SkryťVypnúť reklamu

„Do roku 1989 pôsobil v literárnom mesačníku Slovenské pohľady a udržiaval kontakty s občianskym disentom,“ bilancuje kolega z Historického ústavu Adam Hudek.

„Počas revolúcie sa naplno prejavil aj jeho ďalší rozmer, keď vstúpil do politického života a výrazne ho ovplyvnil ako podpredseda parlamentu a neskôr ako vedúci odboru vnútornej politiky prezidenta Michala Kováča,“ hovorí jeho priateľ a sociológ Martin Bútora.

Kľúčovou politickou osobou bol Zemko aj podľa Mikloška, ktorý s ním viedol v rokoch 1990 až 1992 Slovenskú národnú radu ako predseda.

„Dali sme do pohybu niektoré pekné projekty, ktoré sa viažu k tomu obdobiu. Spolupracovali sme na ospravedlnení sa židovským spoluobčanom za deportácie, ktoré na Vianoce 1990 prijala Národná rada aj Vláda. Osobitne sa podieľal aj na tvorbe vyhlásenia vo februári 1991, v ktorom sme sa ospravedlnili karpatským Nemcom za vysídlenie,“ spomína Mikloško.

SkryťVypnúť reklamu

Milan Zemko písal aj pre SME:
Rok deväťdesiaty ôsmy nie je pamätník, ale stále živá výzva Vojnová Slovenská republika – jasné a nedopovedané odpovede Dvojnásobný Paríž – a čo s tým dnes? Sviatky-zmätky? Slováci medzi „večnou“ provinciou a samostatnosťou

Organizoval semináre o slovenskom štáte

Zemko ako podpredseda parlamentu organizoval v Častej-­Papierničke aj semináre na kontroverzné témy ako slovenský štát či pôsobenie prezidenta Jozefa Tisa.

Od roku 1997 pracoval v Historickom ústave SAV, špecializoval sa na politické dejiny Slovenska a medzivojnového Československa. Vydal viac odborných publikácií, publikoval aj v novinách a časopisoch vrátane SME.

Milan Zemko skonal v Univerzitnej nemocnici v Bratislave po náhlom zhoršení zdravotného stavu.

SkryťVypnúť reklamu

Zemko bol historikom aktívnym vo verejnom živote

Vďaka svojim výborným štylistickým a rečníckym schopnostiam, nadobudnutým počas dlhoročnej novinárskej práce sa z neho stal populárny a erudovaný komentátor dejín v printových aj elektronických médiách.

Milan Zemko sa narodil v roku 1944 v Čiernom Balogu. V rokoch 1966 promoval na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, následne pôsobil na tejto fakulte ako interný ašpirant v odbore dejiny estetiky.

V liberalizačnom období konca 60. rokoch bol redaktorom v časopise vysokoškolských študentov ECHO, kde publikoval články podporujúce reformný proces v socialistickom Československu.

V rámci čistiek po sovietskej okupácii bol pre svoje „antikomunistické“ postoje vylúčený z postgraduálneho štúdia. Súčasne ho vylúčili aj z KSS, kam vstúpil ako vysokoškolák.

SkryťVypnúť reklamu

Až do roku 1989 potom pôsobil ako redaktor v literárnom mesačníku Slovenské pohľady. V „normalizačných“ 70. a 80. rokoch udržiaval kontakty s predstaviteľmi občianskeho disentu a intelektuálmi, ktorých kariéru zastavili čistky po roku 1968.

Spolu s Martinom Bútorom, Ladislavom Kováčom, Jánom Bakošom alebo Michalom Horským sa stretávali na súkromných prednáškach v byte estetika a literárneho kritika Bohuslava Kováča.

V marci 1990 bol kooptovaný za VPN do Slovenskej národnej rady. Vo voľbách 1990 zvolený za poslanca a následne za podpredsedu SNR. Po transformácii VPN na politickú stranu pôsobil v SNR ako nezávislý poslanec.

Od septembra 1992 do marca 1993 pracoval v Politologickom kabinete SAV. V rokoch 1993-1997 bol riaditeľom odboru vnútornej politiky Kancelárie prezidenta SR. Od roku 1997 pracoval v Historickom ústave SAV ako samostatný vedecký pracovník špecializujúci sa na politické dejiny Slovenska a medzivojnového Československa.

SkryťVypnúť reklamu

Vo svojej práci sa zaoberal fungovaním parlamentnej demokracie v prvej ČSR, česko-slovenskými vzťahmi v 20. storočí, formovaním občianskej spoločnosti na Slovensku a významnými postavami slovenského politického života.

V jeho práci je badateľné výrazné úsilie o demytologizáciu slovenských dejín a tiež kritika využívania a zneužívania dejín na účelové politické ciele. Je autorom a spoluautorom niekoľkých kníh a desiatkov článkov.

Výraznou prednosťou Milana Zemka ako historika bola jeho aktivita vo verejnom živote. Zrejme najviac spomedzi svojich kolegov na Historickom ústave SAV sa venoval popularizácii histórie.

Vďaka svojim výborným štylistickým a rečníckym schopnostiam, nadobudnutým počas dlhoročnej novinárskej práce sa z neho stal populárny a erudovaný komentátor dejín v printových aj elektronických médiách.

SkryťVypnúť reklamu

Zúčastňoval sa najrôznejších verejných diskusií a vynakladal značné úsilie pri formovaní historického povedomia na Slovensku.

Milan Zemko bol príkladom verejne pôsobiaceho intelektuála, ktorý podobne ako napríklad Ľubomír Lipták svojou publikačnou činnosťou presiahol odborné hranice svojej vedeckej disciplíny a svoje odborné vedomosti využíval v širokom kultúrno-spoločenskom kontexte.

Pre slovenskú spoločnosť je každá strata kriticky mysliaceho intelektuála formátu Milana Zemka len veľmi ťažko nahraditeľná.

Adam Hudek, historik SAV

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  5. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  1. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  2. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  3. Zlatý sen vo vzduchu
  4. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  7. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  8. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 7 973
  2. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 5 545
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 476
  4. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 5 430
  5. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 3 729
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 896
  7. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 2 693
  8. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 217
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Luke Humphries.

Bratislava hostila exhibíciu svetových šípkarov a slovenských celebrít.


Fotka zo zápasu Edmonton Oilers - Vegas Golden Knights.

V zostave Washingtonu naďalej absentuje slovenský obranca Martin Fehérváry.


TASR
Andrej Golian počas úvodného zápasu na MS v hokeji 2025 proti Švédsku.

Mladý obranca sa stal témou na sociálnych sieťach.


Martin Turčin
Albert Rusnák.

Zápas výrazne poznačila červená karta z prvého polčasu.


SkryťZatvoriť reklamu