BRATISLAVA. Dieťa, ktoré sa raz dostane do špeciálnej školy, už nemá reálnu šancu vrátiť sa do normálnej školy.
Upozornila na to v piatok verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová na stretnutí s mimovládkami, zástupcami Európskej komisie či slovenských ministerstiev.
Chýba vzdelanie
Čo navrhuje?
špeciálnych asistentov v školách,
možnosť učiť v rómčine,
extrémne chudobným žiakom dať školské pomôcky,
nepovinnú predškolskú výchovu.
Ombudsmanka žiada poslancov Smeru o zmenu školského systému, aby každé dieťa malo šancu na vzdelanie.
O jej mimoriadnej správe o stave rómskej problematiky sa poslanci začiatkom mesiaca odmietli baviť. Minister vnútra Robert Kaliňák tvrdil, že bývalá poslankyňa SDKÚ sa snaží robiť politiku.
Dubovcová vraví, že poslanci svojou neochotu odsúdili ďalšiu generáciu rómskych detí na neúspech.
Ohrozené sú podľa nej najmä deti z chudobných rodín, ktoré sú často chybne diagnostikované ako mentálne postihnuté.
Tohtoročná správa o postavení národnostných menšín na Slovensku ukazuje, že Rómovia dosahujú najnižšiu kvalifikáciu spomedzi menšín.
Viac ako 40 percent Rómov je bez základného vzdelania, alarmujúci je aj počet so základným vzdelaním – 42 percent.
Dubovcová ako najrýchlejšie riešenie problému vidí zavedenie špeciálnych dočasných opatrení, ako sú pedagogickí asistenti, výučba aj v rómčine či používanie učebných pomôcok aj po vyučovaní. Ministerstvo školstva o jej návrhoch mlčí.
Rezort Dušana Čaploviča pred časom avizoval výstavbu kontajnerových škôlok a povinnú predškolskú výchovu. Nariadili aj zmeny pri diagnostikovaní.
Nie sme Sparťania
Najlepšie by podľa Dubovcovej bolo úplne zrušiť špeciálne školy a začleniť ich do tradičného školského systému.
V školách by tak vznikli špeciálne triedy a zároveň by dostali špeciálne vybavenie ako upravené klávesnice, monitory, učebnice a učiteľov. Podobný model funguje napríklad vo Fínsku alebo Nórsku.
S tým nesúhlasí Paula Bystrá, riaditeľka špeciálnej základnej školy v Poprade. „Ak chcú riešiť rómsku problematiku, nech ju riešia, ale ostatní, zdravotne postihnutí žiaci v špeciálnych školách by tým boli veľmi poškodení.“
Tvrdí, že okrem nedostatku financií by sa deti mohli stať aj terčom výsmechu. „O tieto deti sa treba špeciálne starať. Nie sme predsa Sparťania, aby sme každého, kto nie je v poriadku, hodili do priekopy.“
Bystrá neverí, že by lekári účelovo diagnostikovali Rómom mentálne postihnutie, kontrola je vraj prísna. Podľa nej ide o dôsledok toho, v akom prostredí deti vyrastajú, ktorý neskôr prerastie do mentálneho ochorenia.

Beata
Balogová
