V údajnom spise SIS Gorila mal Jaroslav Haščák radiť Františkovi Határovi, aby nešiel do SPP, lebo sú tam zahraniční investori.
BRATISLAVA. „Határ sa pochválil, že mu Fico ponúkol miesto jeho sekretára alebo vedúceho Úradu vlády, ale nie miesto v parlamente, ale že mu to vykompenzuje účasťou v dozorných radách podnikov,“ píše sa v spise Gorila o stretnutí osobného asistenta Roberta Fica Františka Határa s šéfom Penty Jaroslavom Haščákom.
Údajný spis SIS mal vzniknúť pred voľbami v roku 2006.
„Slávo mu poradil, aby nešiel do dozornej rady, kde sú zahraniční investori, ako príklad uviedol SPP, kde síce každý v dozornej rade dostane v rámci tantiém 1 až 2 milióny korún, ale nech si vyberie napríklad SEPS, GOVCO, Národnú diaľničnú spoločnosť a podobne,“ pokračuje dokument.
Keď bude o všetkom rozhodnuté, mal Határ za Haščákom prísť, aby mu poradil, čo si vybrať. „Zarobí si aj na domček.“
Nie všetko sa splnilo
Határ sa po nástupe Smeru k moci naozaj stal šéfom Ficovej kancelárie.
Aj po minuloročných voľbách, keď už bola známa jeho účasť v spise Gorila, ho stránka Úradu vlády uvádzala ako „zastupujúceho riaditeľa kancelárie predsedu vlády“, no po otázkach SME ho vymazali.
Határ je oficiálne sekretárom Smeru.
Smer na otázku, či bol Határ v odpočúvanom byte na Vazovovej, neodpovedá.
„Pán Határ nikdy nepôsobil ani nepôsobí v žiadnych dozorných radách. Pán Határ nie je zamestnancom Úradu vlády,“ hovorí šéf komunikácie vlády Erik Tomáš. Gorila je podľa neho kauzou druhej Dzurindovej vlády.
Penta: Funkcie sa dávajú
Penta spisu Gorila neverí, označuje ho za falzifikát. S tým, že by sa miesta v štátnych firmách dávali ako odmena či kompenzácia, konkrétnu skúsenosť nemá.
„Avšak to, že sa pozície v štátnych firmách stávajú predmetom politického rozhodovania, je asi verejne známou skutočnosťou, a to nielen na Slovensku, ale aj v okolitých krajinách, napríklad v Česku,“ povedal hovorca skupiny Martin Danko.
Ďalej k téme:

Beata
Balogová
