Naši odborníci sa už podieľajú na výcviku chemických inšpektorov, takže ovládajú spôsoby práce a metodické postupy.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
ROŽŇAVA. Slovensko ponúklo svojich špecialistov z Práporu radiačnej, chemickej a biologickej ochrany v Rožňave do medzinárodných inšpekčných tímov OSN v Sýrii.
Ich nasadenie prichádza do úvahy, ak sa so Sýriou podarí dohodnúť, že takéto tímy prídu monitorovať nasadenie a skladovanie chemických zbraní.
Pravdepodobnosť, že OSN alebo Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW) využijú špecialistov zo Slovenska, je veľká.
Naši experti pravidelne školia inšpektorov a laboratórnych špecialistov OPCW, ktorej deväť inšpektorov sa už podieľalo na vyšetrovaní použitia chemických zbraní v Sýrii.
Majú renomé
Aká je ponuka našich Ozbrojených síl? Poskytnúť môžeme špecialistov z radiačnej, chemickej a biologickej ochrany, ktorí by doplnili medzinárodné inšpekčné tímy OSN.
„Dokážeme prispieť hlavne vedomosťami špecialistov v oblasti detekcie a vyhľadávania zdrojov kontaminácie, manipulácie s toxickými chemickými látkami, pri preprave aj dekontaminácii,“ približuje náš príspevok hovorca Ozbrojených síl Milan Vanga.
Práve na Slovensku bude na prelome septembra a októbra cvičenie tímov na odber vzoriek a identifikáciu chemických látok.
Naši chemickí experti majú renomé aj v Severoatlantickej aliancii, práve ich prápor je zaradený do síl okamžitej reakcie NATO a EÚ Battle Group. V uplynulom roku boli súčasťou spoločného vyhodnocovacieho tímu pre veliteľa koaličných síl NATO.
Skúsenosti s Irakom
Naši špecialisti na protichemickú ochranu sa zúčastnili na misii bývalého Československa počas americkej invázie v Iraku v roku 1990, pôsobili vtedy v Saudskej Arábii.
O trinásť rokov neskôr rotu nasadili aj pri druhom americkom zásahu v tejto krajine. S českým práporom boli v susednom Kuvajte, kde monitorovali situáciu pre civilnú ochranu. Neskôr sa podieľali na obnove Iraku.
Skúsenosti slovenských expertov a Výcvikové a testovacie centrum radiačnej chemickej a biologickej ochrany v Zemianskych Kostoľanoch zaujali aj špecialistov z veliteľstva izraelskej domobrany. Izraelskí dôstojníci preverovali najmä možnosti výcviku armády s reálnymi toxickými chemickými látkami.
Generálny riaditeľ Organizácie pre zákaz chemických zbraní Ahmet Üzümcü na oficiálnej stránke tvrdí, že OPCW má so šestnásťročnými skúsenosťami dostatok odborníkov a schopností na overenie skutočnej likvidácie chemických zbraní v Sýrii.

Beata
Balogová
