Predvolebné zoskupenia na komunálnej úrovni sú často iné ako koalície vo veľkej politike. V Bratislave idú proti sebe napríklad SDKÚ a KDH, spoločného kandidáta nepostaví pravica ani v Banskej Bystrici či v Košiciach.
To by mohli využiť HZDS, Smer alebo ľavicové strany. Bývalý vládny splnomocnenec pre reformu verejnej správy Viktor Nižňanský si však nemyslí, že voliči budú tieto opozičné strany podporovať len preto, aby vyvážili úspech pravice v parlamente. „Komunálne voľby majú iné pravidlá. Najmä v dedinách a malých mestách budú ľudia voliť osobnosti, nie straníkov,“ hovorí.
Aj z tohto dôvodu vznikajú na miestnej úrovni zvláštne spojenia. V Košiciach podporujú jedného kandidáta na primátora Smer, SMK, ANO, SDA a dokonca aj KSS, v Komárne zasa HZDS podporí nezávislého kandidáta maďarskej národnosti.
Komunálne voľby majú spravidla podstatne nižšiu účasť ako parlamentné. „Ľudia majú pocit, že o nič nejde. Zaujíma ich veľká politika,“ myslí si Nižnanský. Bude podľa neho o čosi nižšia než pred štyrmi rokmi, „ale zas nie taká nízka, aby sa tým Slovensko líšilo od iných krajín“.
Počet miestnych volených predstaviteľov by sa mal znížiť takmer o 15-tisíc z dnešných približne 40-tisíc poslancov, starostov a primátorov. Voliť sa bude v 138 mestách a v 2738 obciach.
Autor: joč

Beata
Balogová
