Spravodajský súhrn domácich udalosti od 5. do 11. októbra

5. októbra Minister obrany SR Jozef Stank v Košiciach rokoval s českým rezortným kolegom Jaroslavom Tvrdíkom, ktorý sa zúčastnil na spomienkovom stretnutí pri príležitosti5. októbra


Minister obrany SR Jozef Stank v Košiciach rokoval s českým rezortným kolegom Jaroslavom Tvrdíkom, ktorý sa zúčastnil na spomienkovom stretnutí pri príležitosti pamätného Dňa obetí Dukly a 58. výročia Karpatsko-duklianskej operácie. Oslavy 58. výročia Karpatsko-duklianskej operácie sa začali pietnym aktom kladenia vencov k Pamätníku československých vojakov na Dukle a boli na nich prítomní aj prezident Rudolf Schuster, minister vnútra Ivan Šimko a náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Milan Cerovský.

Strana maďarskej koalície (SMK) vstupuje do vládnej koalície. Rozhodli o tom delegáti Republikovej rady (RR) SMK, ktorí schválili tézy vládneho programu, budúcu koaličnú dohodu ako aj nominácie zástupcov SMK na jednotlivé posty v novej vláde a parlamente.

Občianska konzervatívna strana (OKS) nevznikla pre jedny voľby a je odhodlaná pokračovať vo svojej politike zásadných reforiem. Zhodli sa na tom členovia Republikovej rady OKS v Žiline. Ako informoval predseda konzervatívcov Peter Tatár, OKS bude podporovať všetky kroky smerujúce k uskutočneniu reforiem, ktoré SR potrebuje. Do nastávajúcich komunálnych volieb chce OKS vytvárať koalície so stredo-pravými.

6. októbra


Mikuláš Dzurinda sa stane novým premiérom ešte v deň ustanovujúcej schôdze NR SR. Po jej skončení podá súčasná vláda demisiu a následne ho v Prezidentskom paláci 15. októbra prezident republiky Rudolf Schuster znovu vymenuje do funkcie premiéra. Dohodli sa na tom obaja politici počas neoficiálneho stretnutia. V stredu, 16. októbra vymenuje prezident na Bratislavskom hrade nový vládny kabinet. Schuster sa zároveň zúčastní aj na prvom zasadnutí vlády SR.

Deklaráciu o podpore rozširovaniu Severoatlantickej aliancie (NATO), obsahujúcu okrem iného aj odporúčanie predstaviteľom aliancie, aby na pražskom summite do NATO pozvali sedem kandidátskych krajín, schválilo Parlamentné zhromaždenie (PZ) NATO. V deklarácii sa na adresu Estónska, Lotyšska, Litvy, Bulharska, Rumunska, Slovenska a Slovinska uvádza, že svoj pokrok na ceste do NATO dokázali uskutočňovaním radikálnych reforiem, podporou operácií aliancie na Balkáne a zapojením sa do boja proti terorizmu.

7. októbra


Aliancia nového občana (ANO) sa stane súčasťou vládnej koalície. Rozhodla o tom Republiková rada ANO, ktorá tento krok odsúhlasila jednomyseľne. Rada zároveň odsúhlasila programové tézy, na ktorých sa dohodli vyjednávacie tímy budúcich koaličných partnerov. Ako informoval predseda aliancie Pavol Rusko, tézy svojím obsahom takmer úplne zodpovedajú programovým prioritám ANO. Aliancia schválila aj nominácie do vládnych a parlamentných funkcií. Ministerstvo hospodárstva bude viesť Robert Nemcsics, kultúry Rudolf Chmel a zdravotníctva Rudolf Zajac.

Štátnou tajomníčkou na ministerstve hospodárstva sa stane Eva Šimková, na ministerstve dopravy Branislav Opaterný, ministerstve školstva František Tóth a ministerstve sociálnych vecí Michal Horváth, za podpredsedu Národnej rady SR navrhuje Pavla Ruska. Kandidátom na predsedu Ústavnoprávneho výboru NR SR je Ján Drgonec a Mandátového a imunitného výboru NR SR Ľubomír Lintner. Ten by mal byť zároveň aj predsedom poslaneckého klubu ANO.
KDH nominuje na funkcie ministrov Vladimíra Palka na post ministra vnútra, na post ministra spravodlivosti Daniela Lipšica a na post ministra školstva Martina Fronca. Rozhodlo o tom predsedníctvo kresťanských demokratov. Na post predsedu NR SR navrhuje Pavla Hrušovského, na funkciu predsedu zahraničného výboru Jána Figeľa a predsedu výboru pre zdravotníctvo Annu Záborskú. Za štátneho tajomníka na ministerstve dopravy, pôšt a telekomunikácií navrhujú Jána Kotuľa, Peter Stank je nominantom na funkciu štátneho tajomníka na ministerstve životného prostredia a Marián Radošovský na ministerstve pôdohospodárstva. Programové tézy vznikali na základe konsenzu všetkých politických strán a KDH v nich tiež uplatnilo návrhy zo svojho programu. Hrušovský vyjadril spokojnosť nad tým, že do vládnych programových téz bola zapracovaná väčšia časť programových cieľov KDH.

Koaličnú zmluvu s SMK, ANO a KDH jednomyseľne schválilo Prezídium SDKÚ. Ako povedal predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda, prezídium vyslovilo spokojnosť s presadením programových téz SDKÚ do koaličnej zmluvy, podľa neho sa do zmluvy podarilo presadiť význačnú časť priorít SDKÚ. Dzurinda uviedol, že SDKÚ je za nomináciu predsedu Demokratickej strany Ľudovíta Kaníka na post ministra práce, sociálnych vecí a rodiny, pretože sa dlhý čas zaoberal reformou tohto rezortu a reformou dôchodkového systému. Prezídium rozhodlo, že štátnym tajomníkom na ministerstve financií sa stane Vladimír Tvarožka, na ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny Miroslav Beblavý, na ministerstve vnútra Martin Pado. Rastislav Káčer zostáva štátnym tajomníkom na ministerstve obrany, Ján Golian sa stane štátnym tajomníkom na ministerstve pôdohospodárstva, Ivan Korčok na ministerstve zahraničných vecí a Ján Hurný na ministerstve regionálneho rozvoja.

Trnavské krajské predstavenstvo HZDS väčšinou hlasov schválilo uznesením zvolanie mimoriadneho snemu HZDS. Predstavenstvo zasadalo aj napriek tomu, že návrh už predtým podpísala väčšina členov. Jeho relevantnosť však spochybnil podpredseda HZDS Ján Kovarčík, podľa ktorého takéto rozhodnutie musí byť schválené na zasadnutí predstavenstva. Ako uviedol trnavský krajský predseda HZDS Igor Pinkava, uznesenie sa môže prijímať aj per rollam, teda písomne a je platné. Napriek tomu záujem o zvolanie mimoriadneho snemu potvrdili schválením uznesenia predstavenstvom.

Košické krajské predstavenstvo HZDS neprijalo abdikáciu krajského lídra Gustáva Krajčiho a potvrdilo ho vo funkcii. Krajči ponúkol funkciu krajského šéfa HZDS po parlamentných voľbách, v ktorých hnutie v Košickom kraji získalo iba 13% hlasov, čo bol spolu s Bratislavským krajom najhorší výsledok v regiónoch. Predstavenstvo rozhodlo, že stavu v hnutí sa bude venovať po komunálnych voľbách. Krajská konferencia HZDS na základe analýzy výsledkov parlamentných a komunálnych volieb prijme závery a určí ďalší postup.

Na trhu sú opäť toxické PVC hračky, upozornila organizácia Greenpeace. Prítomnosť nebezpečných ftalátov potvrdil Technický skúšobný ústav Piešťany u piatich z ôsmich podozrivých výrobkov. Hračky nespĺňajú limity platných právnych noriem a predstavujú zdravotné riziko pre vekovú kategóriu detí od 0 do 3 rokov, informovala Katarína Bartovičová z Greenpeace. Po dvoch rokoch sa teda opäť potvrdilo, že predajcovia ponúkajú spotrebiteľom výrobky, ktoré môžu vážne poškodiť zdravie detí. To, že sa takéto hračky vyskytujú na trhu je podľa Bartovičovej z veľkej časti vina predajcov, pričom nevylúčila, že aj niektoré certifikáty môžu byť sfalšované.

V uplynulom 40. týždni lekári ohlásili 37 320 akútnych respiračných ochorení, čo predstavuje chorobnosť 695,3 prípadov na stotisíc obyvateľov. V predchádzajúcom týždni bolo 37 320 chorých, čo znamená chorobnosť 672,5 prípadov na stotisíc obyvateľov

8. októbra


Koaličnú zmluvu slávnostne podpísal v Bratislave predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda, predseda SMK Béla Bugár, predseda KDH Pavol Hrušovský a predseda ANO Pavol Rusko. Ambíciou novej koalície je podľa Dzurindu doviesť Slovensko medzi krajiny zjednotenej Európy. Ako uviedol pred novinármi po podpise koaličnej zmluvy medzi SDKÚ, SMK, KDH a ANO, programové tézy koalície sa stanú základom budúceho vládneho programu. Tézy sú podľa Dzurindu najúčinnejším prostriedkom na riešenie problémov krajiny z pohľadu koalície. Zároveň zdôraznil, že nová vláda bude vládou všetkých občanov bez ohľadu na to, koho volili v parlamentných voľbách.

Lídri stredopravých strán SDKÚ, SMK, KDH a ANO sa dohodli na programových tézach, ktoré sa stanú politickým základom programu vlády. Nová vládna koalícia chce znížiť počet zamestnancov v štátnej správe, či presadzovať zúženie imunity ústavných činiteľov. V zahraničnopolitickej oblasti bude jej cieľom zavŕšiť rokovania s EÚ do konca roka 2002 a vytvoriť podmienky pre uskutočnenie úspešného referenda o vstupe do EÚ. V rezorte pôdohospodárstva si dáva koalícia za cieľ zaviesť trhové podmienky a slobodnú konkurenciu. Prioritou bude efektívna podpora zaostalých regiónov Slovenska. Do konca roka 2003 by sa mal zreformovať dôchodkový systém tak, aby bol postavený na troch pilieroch. Študentov čaká čiastočné spoplatnenie vysokého školstva. Koalícia chce reformu zdravotníctva postaviť na zadefinovaní obmedzeného rozsahu zdravotnej starostlivosti hradenej povinným postením, na tvrdom rozpočtovom obmedzení a komerčnom pripoistení.

Predsedovia dvoch najsilnejších opozičných strán - Vladimír Mečiar a Robert Fico sa predbežne dohodli na obsadení postov predsedov parlamentných výborov, ktoré koalícia ponúkla opozícii. Ako informoval predseda Smer-u R. Fico, Smer chce mať predsedu vo výbore pre obranu a bezpečnosť, pre integráciu a vo výbore pre nezlučiteľnosť funkcií štátnych funkcionárov.

Krajské predsedníctvo HZDS v Prešove rozhodlo, že nepodporí okamžité zvolanie mimoriadneho snemu strany, ale až v termíne po komunálnych voľbách. V tejto súvislosti chcú osloviť aj dva kraje, ktoré žiadali zvolať mimoriadny snem okamžite, aby tento návrh zvážili a netlačili svojich členov do termínu komunálnych volieb. Na rokovaní v Prešove sa zúčastnili aj podpredsedovia HZDS Rudolf Žiak a Vojtech Tkáč.
Vodičov, ktorí prechádzajú cez Donovaly či Čertovicu určite prekvapila skorá októbrová nádielka snehu v tejto oblasti. Slovenská správa ciest už vyslala na miesto vozidlá na vykonávanie zimnej údržby. Asi päťcentimetrová nádielka spôsobila niektorým vodičom problémy a na Donovaloch a Čertovici dopravní policajti odstraňovali následky menších nehôd.

9. októbra


Spokojnosť a optimizmus po výsledkoch parlamentných volieb vyjadril veľvyslanec USA pri NATO Nicholas Burns počas stretnutia s prezidentom republiky Rudolfom Schusterom. Podľa Burnsa je Slovensko vážnym kandidátom na vstup do Európskej únie a NATO, avšak definitívne nepotvrdil, či dostane SR pozvánku do aliancie počas novembrového summitu v Prahe.
Novozvolení poslanci Národnej rady SR slávnostne z rúk predsedu Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) Pavla Baxu prevzali osvedčenie o zvolení. Týmto aktom sa skončila činnosť Ústrednej volebnej komisie.


Kabinet Mikuláša Dzurindu na svojom poslednom rokovaní odvolal štyroch štátnych tajomníkov a vedúceho úradu vlády. Z funkcie štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí bol odvolaný Ján Figeľ. Edit Bauerová rozhodnutím vlády odchádza z postu štátnej tajomníčky ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. Vláda tiež odvolala oboch štátnych tajomníkov ministerstva školstva Lászlóa Szigetiho a Martina Fronca. Vo funkcii vedúceho Úradu vlády SR skončil Tibor Tóth. Všetci odvolaní prevzali osvedčenia o zvolení za poslanca Národnej rady SR.

V strategickom dokumente o rozšírení EÚ, ktorý pravidelne sprevádza hodnotiace správy o všetkých trinástich kandidátskych štátoch, Európska komisia (EK) označila 10 kandidátov vrátane Slovenska za pripravených na vstup do únie a členským krajinám odporúča, aby do konca roka ukončili rokovania o podmienkach pristúpenia.

Slovensko dosiahlo stabilitu inštitúcií garantujúcich demokraciu a právny štát, pričom za posledný rok prijalo viacero opatrení, ktoré to iba potvrdili. Uvádza to Európska komisia (EK) v správe o pokroku Slovenska v príprave na vstup do EÚ. EK konštatuje, že Slovensku sa podarilo prijať veľmi dôležité kroky na posilnenie nezávislosti a účinnosti súdov. Uskutočnili sa prvé voľby do regionálnych parlamentov, čím sa v praxi začala napĺňať reforma verejnej správy. Napriek legislatívnym zmenám sa však nebuduje regionálna administratíva spolu s fiškálnou decentralizáciou, čím sa ohrozuje fungovanie demokratickej a účinnej samosprávy. Plány vlády zvýšiť počet štátnych úradníkov zaoberajúcich sa integráciou do EÚ o 833 sa podarilo naplniť iba z dvoch tretín, vláda však rozhodla o ďalšom zvýšení na budúci rok.

Vláda schválila návrh podpredsedu vlády a ministra dopravy, pôšt a telekomunikácií Ivana Mikloša vymenovať generálneho riaditeľa Železničnej polície Tibora Gaplovského do hodnosti generála. Gaplovský bol prijatý do služobného pomeru príslušníka Železničnej polície a vymenovaný do funkcie generálneho riaditeľa Železničnej polície v roku 1998. Podľa Ústavy SR prezident Slovenskej republiky vymenúva a povyšuje generálov.

Odškodnenie židovských obetí tragédie holokaustu nadobudlo reálny charakter. Stalo sa tak podpísaním Dohody medzi vládou SR a Ústredným zväzom židovských náboženských obcí (ÚZ ŽNO) v SR o čiastkovom finančnom odškodnení obetí holokaustu. Za Slovensko v Bratislave podpísal dohodu premiér Mikuláš Dzurinda a za ÚZ ŽNO jeho výkonný predseda František Alexander. Slovensko sa tak prihlásilo k morálnemu a politickému záväzku vyrovnať sa s tragickým dedičstvom holokaustu v slovenských dejinách.

Odchod bývalého šéfa protokolu Kancelárie prezidenta (KP) SR Milana Cigáňa na post veľvyslanca do Brazílie sa posúva na neurčito. Cigáň mal pôvodne odísť do tejto juhoamerickej krajiny v priebehu novembra, kedy však v skutočnosti odíde, nevedel hovorca Ministerstva zahraničných vecí (MZV) SR Boris Gandel povedať. Zároveň ale potvrdil informáciu, že Cigáň neprešiel previerkou Národného bezpečnostného úradu (NBÚ), ktorý ho preveroval na žiadosť KP SR, čo je dôvodom, prečo MZV SR jeho odchod odložilo.

Šéf policajného košického inšpekčného odboru Jaroslav Dzúrik, ktorý havaroval za Nitrou smerom na Zlaté Moravce, mal v krvi vyše tri promile alkoholu. Po tom, ako pri predbiehaní na služobnom aute havaroval a pritom odrazil spätné zrkadlo, mu jeho kolegovia namerali v krvi 2,98 promile alkoholu, pri opakovanej skúške to bolo až 3,04 promile. Dzúrik v Policajnom zbore skončil a odíde bez akýchkoľvek náležitostí. O tom, či ho vyšetrovateľ obviní aj z trestného činu, sa rozhodne neskôr.

Po troch rokoch realizácie Projektu na záchranu tatranského kamzíka (Rupicapra rupicapra tatrica), ktorého spoločenská hodnota je 130 000 korún, sa jeho stavy zvýšili. Vo Vysokých Tatrách sa populácia zvýšila zo 188 kusov v roku 2000 na tohtoročných takmer 300, v Nízkych Tatrách vzrástla asi o 10 percent na približne sto kusov. Prvé dve skúšky DNA tiež potvrdili názor, že kamzík tatranský vrchovský je samostatný poddruh odlišný od kamzíka alpského. Potvrdenie tohto názoru by umožnilo čerpať na jeho ochranu peniaze z fondov EÚ. Vyplynulo to z informácií prezentovaných na kontrolnom dni na Štátnej ochrane prírody v Banskej Bystrici.

V tomto roku by mala byť ukončená transformáciu 19 detských domovov na rodinné typy. Deti a odchovanci z detských domovov sú jednou z najrizikovejších a najohrozenejších skupín, keďže majú problémy so zaradením do normálneho života a veľakrát končia na ulici. Deťom v domovoch a ústavoch vychovávatelia nedokážu poskytnúť lásku a starostlivosť tak ako v rodinách. Do konca roku 2001 bolo pretransformovaných 22 detských domovov na domovy rodinného typu. Ako prví začali proces transformácie z vlastnej vôle uskutočňovať riaditelia z detského domova Tornala a Istebné.

10. októbra


Korupcia, nezamestnanosť a riešenie rómskej otázky sú najdôležitejšie otázky, ktorými by sa mala nová vláda čo najskôr zaoberať, uviedol dnes prezident SR Rudolf Schuster po stretnutí s vedúcim Delegácie Európskej komisie (EK) v SR veľvyslancom Ericom van der Lindenom pri príležitosti zverejnenia pravidelnej hodnotiacej správy o pokroku SR na vstup do EÚ a Strategického dokumentu komisie. Schuster ocenil jej pozitívne hodnotenie, ale pripomenul, že ešte pred vstupom do bloku treba vykonať množstvo náročnej práce.

Predseda EK Romano Prodi je presvedčený, že na ceste Slovenska do EÚ nestoja už nijaké väčšie problémy. Slovensko a Lotyšsko sú jedinými kandidátskymi krajinami, ktoré plnia svoje záväzky z rokovaní o vstupe do bloku bez špecifického oneskorenia, ktoré by nejakým spôsobom zaujalo EK. "Slovensko vo všeobecnosti plní záväzky, ktoré dalo v prístupových rokovaniach," píše EK v časti textu venovanej SR.
Záslužný kríž ministra obrany ČR na maďarskom veľvyslanectve v Prahe udelil šiestim zástupcom ozbrojených síl Poľska, Maďarska a Slovenska minister obrany Českej republiky Jaroslav Tvrdík. Za slovenskú stranu vyznamenania prevzala generálna riaditeľka sekcie ľudských zdrojov Ministerstva obrany SR Eleonóra Kišová a jej zástupca plk. Peter Vojtuš. Záslužný kríž sa udeľuje občanom ČR a cudzím štátnym príslušníkom za významnú spoluprácu s rezortom obrany ČR.

Zdá sa až neuveriteľné, ak odborník - lekár spochybní význam očkovania v Slovenskej republike a nepriamo nabáda laickú verejnosť k tomu, aby sa nedala očkovať, nakoľko vraj očkovanie vedie často k poškodzovaniu zdravia až smrti, uviedla hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre epidemiológiu Mária Avdičová. Reagovala tak na medializované vyjadrenie primára neurologickej kliniky Juraja Štofka, podľa ktorého je každé očkovanie, či už proti chrípke, hepatitíde alebo čomukoľvek inému, spojené s relatívne vysokým rizikom ochrnutia až smrti. "Nie je to pravda," skonštatovala Avdičová.
Zanedbanie očkovania má vždy veľmi vážne následky, reagoval tiež hlavný hygienik SR Ivan Rovný. "V krajinách, kde sa v dôsledku protivakcinačných nálad alebo iných dôvodov zaočkovanosť znížila, veľmi rýchlo vznikli epidémie a úmrtia na také ochorenia, ktoré sa vďaka očkovaniu už dlhé roky vyskytovali len ojedinele, alebo vôbec," konštatoval Rovný.

Od 1. novembra zvyšujú Spojené štáty americké poplatky za vstupné turistické víza zo 65 na 100 dolárov. Americký Kongres sa rozhodol získanými peniazmi pokrývať zvýšené náklady na dodatočné bezpečnostné opatrenia spojené s Programom bezpečnosti na hraniciach, ktorý súvisí s teroristickými útokmi na USA z 11. septembra minulého roku. Podľa Oglesbyho, Ministerstvo zahraničných vecí USA po konzultáciách s predstaviteľmi Bieleho domu skonštatovalo, že zvýšený poplatok by mal pokryť súčasné náklady na program. V budúcnosti bude výška poplatku závisieť od vývoja situácie - môže sa zvýšiť, ale aj znížiť, dodal Oglesby.

Za pochybný krok označujú predstavitelia Združenia mladých Rómov (ZMR) presun agendy rómskej problematiky z úradu podpredsedu vlády na Ministerstvo kultúry SR. "Prehadzovanie si rómskej menšiny ... z jedných politických rúk do druhých ... a napokon uskladnenie tejto minority do šuplíka s kultúrou" je podľa predstaviteľov ZMR signálom, že SR chýba reálna politická a spoločenská vôľa skutočne systémovo riešiť rómsky problém. Uvádza sa to v otvorenom liste predsedu ZMR Ivana Maka a členiek vedenia Jany Luptákovej a Agnes Vozárovej, ktorý jeho autori odoslali premiérovi Mikulášovi Dzurindovi, Delegácii EK v SR, veľvyslancom akreditovaným v SR, veľvyslancovi SR v USA a médiám.


Utajený svedok, ktorý figuruje pod číslom tri v procese s Alojzom K., známym ako Lojzo Čistič, videl v Žiline na vlastné oči tohto údajného nájomného vraha so zbraňou v ruke utekať do zeleného Golfu z miesta, kde zavraždili Milana Holáňa. Povedal to vo svojej výpovedi na hlavnom pojednávaní v Prešove prostredníctvom telemostu. Svedok si pamätal, že sa to stalo na Katarínu, tak sa volá jeho priateľka, v roku 1997. Keď hľadali miesto na zaparkovanie svojho auta, dvaja muži oproti nemu vybehli so zbraňou v ruke z reštaurácie Astória. Kým nasadli do zeleného Golfu, smerom k reštaurácii vystrelili dva alebo trikrát. Či sa strieľalo z jednej alebo dvoch zbraní, svedok nevedel potvrdiť.

11. októbra
Prezident republiky Rudolf Schuster má osobného lekára a riadi sa len jeho odporúčaniami. Prezidentov hovorca Ján Füle reagoval na štvrtkové vyhlásenia psychiatra Breiera, ktorý pre Rádio Twist povedal, že prezident výrokmi, ktorými spochybňuje slovenské zdravotníctvo, nedáva dobrý príklad občanom. Hlava štátu má podľa neho stále strach zo slovenských lekárov, čo znamená, že neprekonal traumu z hospitalizácie spred dvoch rokov. Breier dokonca odporúčal prezidentovi, že by mu mohla pomôcť návšteva psychológa, či psychiatra. Prezident sa podľa Twistu opäť postaral o veľmi zlú reklamu slovenskému zdravotníctvu. Schuster totiž upozornil vedúceho Delegácie Európskej komisie na Slovensku veľvyslanca Erica van der Lindena, ktorý sa mu posťažoval, že si pri športe poranil nohu, aby bol pri návšteve slovenskej nemocnice opatrný.


Predsedovia parlamentných strán vyslovili súhlas s personálnymi nomináciami jednotlivých strán na funkcie v novom zložení NR SR. Kandidátom na nového šéfa parlamentu je predseda KDH Pavol Hrušovský, za podpredsedu by mali byť zvolení Béla Bugár (SMK), Zuzana Martináková (SDKÚ), Pavol Rusko (ANO) a Viliam Veteška (HZDS). Ako povedal pre agentúru SITA predseda hnutia Vladimír Mečiar, predsedovia ostatných politických subjektov nenamietali Veteškovu nomináciu. Na stretnutí sa definitívne odobrili aj nominácie na predsednícke posty v parlamentných výboroch.
V bratislavskom Dóme svätého Martina sa slávnostnou bohoslužbou začali oslavy 40. výročia vyhlásenia Druhého vatikánskeho koncilu. Za účasti predstaviteľov politického a cirkevného života ju spolu s 22 kňazmi a bratislavsko-trnavskými pomocnými biskupmi Dominikom Tóthom a Vladimírom Filom slúžil apoštolský nuncius Henryk Józef Nowacki. “Koncil je veľký dar Boha cirkvi a celému svetu,” povedal nuncius a charakterizoval tento prelom v dejinách katolíckej cirkvi ako hlbokú reflexiu nad jej úlohami v dnešnom svete.


Odchádzajúci minister obrany Jozef Stank je poctený ponukou hlavy štátu na vykonávanie funkcie vedúceho Kancelárie prezidenta (KP) SR. Definitívne sa však zatiaľ nerozhodol a stále ju zvažuje. Stank sa v súčasnosti oboznamuje so štruktúrou, funkciami a obsadením prezidentskej kancelárie. Po oboznámení sa chce predložiť prezidentovi republiky Rudolfovi Schusterovi predložiť návrh o svojej predstave fungovania tohto úradu. Až po následnom rozhovore sa Stank definitívne rozhodne.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 3. Rastie nám pokrivená generácia?
 4. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 5. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 6. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 7. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 10. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 1. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 2. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 3. Rastie nám pokrivená generácia?
 4. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 5. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 6. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 7. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 8. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 9. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 10. Slávnostná imatrikulácia SvF STU v Bratislave
 1. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 20 684
 2. Rastie nám pokrivená generácia? 5 862
 3. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 5 244
 4. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 4 932
 5. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 2 103
 6. Kedy sa refinancovanie oplatí? 2 074
 7. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 1 942
 8. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 939
 9. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 1 702
 10. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 1 299

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Žitňanská chce, aby polícia vysvetľovala, prečo nekoná. Poslanci váhajú

Ak vyšetrovatelia či prokuratúra podrobnosti nepovedia, musia to zdôvodniť. Mimovládne organizácie možnosť odmietnutia znepokojila.

KOMENTÁRE

Zlomí sa charakter Mosta aj pri infozákone?

Žitňanská môže mať s presadením návrhu pri partii, ktorá desať rokov klondajkuje štát, problém.

DOMOV

Má tu veľkú základňu, hovoria o Uhríkovi v Nitre

Súperi kandidatúru extrémistu zľahčujú.

DOMOV

Slovensku hrozí, že príde o desiatky miliónov eur

Peniaze z Únie Slovensko zrejme nestihne odčerpať do konca roka.

Neprehliadnite tiež

Domov

SaS žiada Fica, aby zakročil pri odklade nákupu stíhačiek

Slovensko by malo do roku 2030 získať spolu štrnásť viacúčelových taktických lietadiel.

Domov

Fico chce opäť bojovať s korupciou, založí nový úrad

Fico zvažuje aj prijatie nového ústavného zákona o preukazovaní pôvodu majetku

Domov

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im miestne kšefty

Predseda miestneho klubu vyjadril svoju nespokojnosť, no s ohlasom v strane sa nestretol.

Domov

Sme rodina chce bankové účty zdarma pre viac ľudí

Ku koncu mája zaznamenali banky zisk 290 miliónov eur.