BRATISLAVA. Ministerstvo školstva odmietlo jeden z pilierov rómskej reformy Petra Polláka z hnutia OĽaNO. Vládny splnomocnenec pre rómske komunity s ministerstvom práce v júli žiadal, aby rodičom detí, ktoré porušia školský poriadok alebo nebudú chodiť do školy, na tri mesiace vzali sociálne dávky.
Učitelia by mohli šikanovať žiakov, ktorých nedokážu zvládnuť, oponuje ministerstvo vedené Dušanom Čaplovičom zo Smeru. Odvolalo sa na to, že školy nemajú jednotné školské poriadky.
V tomto smere sa zachováva súčasný právny stav,“ citovala agentúra SITA ministerstvo práce. Pollákov návrh sa nepozdával ani niektorým riaditeľom škôl a pedagógom.
Vládny splnomocnenec chcel zákonom potrestať najmä nedôsledných rodičov.
„Je to dosť za vlasy pritiahnuté. Problém je, že zákony robia ľudia, ktorí nerozumejú problematike,“ odmietol návrh pred časom Tibor Oros, riaditeľ základnej školy z Keceroviec v okrese Košice – okolie, kde redaktori SME týždeň pozorovali život Rómov. Pollák na žiadosť o reakciu do uzávierky nereagoval.
Druhý neúspech
Tento mesiac ide už o jeho druhý neúspech pri riešení problému s neprispôsobivými Rómami. Minulý týždeň malo ministerstvo dopravy oznámiť, ako bude riešiť problém s osadami, ale vyžiadalo si ďalší mesiac.
Presne pred rokom Pollák predstavil desať pilierov svojej rómskej reformy, doteraz nebol schválený žiadny z jeho zákonov.
Lajčák rieši segregáciu
Slovensko pritom čelí kritike medzinárodných organizácií na vzdelávanie rómskych žiakov.
Na segregáciu a účelové umiestňovanie Rómov do špeciálnych škôl poukazujú ombudsmanka Jana Dubovcová, Amnesty International aj vysoká komisárka OSN pre ľudské práva.
Pollák zrejme aj preto včera riešil s ministrom zahraničných vecí Miroslavom Lajčákom medzi štyrmi očami segregáciu rómskych žiakov.
Diplomacia musí OSN vysvetliť, ako Rómov vzdelávame a tiež aj policajnú raziu v Moldave nad Bodvou.
O porušovaní základných ľudských práv v oboch prípadoch informovala Dubovcová vo svojej mimoriadnej správe. „Plne sa stotožňujeme s ombudsmankinými obavami,“ povedala pre SME Cécile Pouillyová, hovorkyňa vysokej komisárky OSN pre ľudské práva Navi Pillayovej.

Beata
Balogová
