BRATISLAVA. Ak by Kosovo nedostalo od Slovenska záruku, že Baki Sadiki bude mať po návrate právo na nový súdny proces, zrejme by nám ho nevydalo, povedala pre SME poradkyňa kosovského ministra spravodlivosti Dafina Buçajová.
„Minister by zrejme rozhodol, že nie. Ale takúto otázku sme nikdy neriešili, lebo žiadosť od Slovenskej republiky obsahovala garanciu, že právo na nový proces bude mať,“ hovorí Buçajová.
Kosovo nový proces podľa nej žiada v každom podobnom prípade. Neuznáva rozsudky vynesené v neprítomnosti, a teda ani nevydáva takto odsúdených. „S výnimkou prípadu, že táto osoba bude mať právo na nový súd.“
Stanovisko Kosova je v rozpore s tvrdením slovenského ministra spravodlivosti Tomáša Boreca. Ten hovorí, že garanciu nového súdneho procesu v kauze Sadikiho Kosovu nikdy neposkytol. Vyplýva to aj z jeho žiadosti o vydanie Sadikiho z 9. novembra 2012.
Borec v liste poukazoval na to, že podľa príslušného zákona na Slovensku „osoba má právo žiadať o nový proces“. Teda nie, že má obnovu procesu garantovanú. Kosovo si to však vyložilo inak.
V rozhodnutí o vydaní Sadikiho z 21. decembra konštatovalo, že podmienky na extradíciu boli splnené „aj na základe záruk slovenských orgánov, že pán Sadiki bude mať právo na nový proces“.
Súd vysvetľuje
Kauza Sadiki
- polícia obvinila Sadikiho v roku 2010, ale ušiel,
- v septembri 2011 mu súd za drogy vymeral 22 rokov,
- v Kosove ho zadržali v októbri minulého roka,
- na Slovensko ho eskortovali v decembri.
O obnovení procesu rozhodol 3. septembra Krajský súd v Prešove.
Odôvodnenie verdiktu už má SME k dispozícii. Súd v ňom konštatuje, že spomínaný problém riešil a od ministerstva si vyžiadal potrebné podklady.
„Z prekladu listu ministerstva spravodlivosti adresovaného kompetentnej autorite Kosova vyplýva, že slovenská strana zaručila odsúdenému právo na nový proces,“ konštatuje v rozpore s obsahom Borecovho listu senát pod vedením Emila Dubňanského.
Kosovo na priamu otázku, či by bolo porušením podmienok vydania, ak by sa nový súd nekonal, odpovedalo, že zrejme áno.
„Ale museli by sme brať do úvahy aj odôvodnenie súdu, prečo tak rozhodol,“ hovorí Buçajová.
Uznesenie súdu o obnovení procesu bolo doručené zainteresovaným stranám a je teda už právoplatné. Prípravy na nový proces sa tak môžu začať. Ministerstvo spravodlivosti ešte zvažuje podanie dovolania, ktoré by mohlo verdikt teoreticky zvrátiť. Rozhodoval by o ňom Najvyšší súd.
Lipšic pochybuje
Hoci sa stanoviská slovenského a kosovského ministerstva zásadne líšia, Borec druhú stranu o dodatočné vysvetlenie nepožiadal. Na otázku, prečo tak neurobil, odpovedal, že to nepovažoval za potrebné.
Exminister spravodlivosti Daniel Lipšic si myslí, že súdy hľadali akýkoľvek dôvod na obnovu procesu. „Sadiki bol dôverným priateľom Štefana Harabina a má za záhadných okolností právo na nový proces,“ hovorí Lipšic.
Pripomenul, že Sadiki sa už v minulosti ocitol v podobnej situácii a museli ho oslobodiť, lebo hlavní svedkovia medzičasom zomreli.
Harabin v utorok zopakoval, že so Sadikim žiadny vzťah nemá. Zverejnený prepis ich priateľského telefonátu z roku 1994 označuje za podvrh.
Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka v roku 2007 potvrdil, že prepis bol v kauze Sadiki súčasťou spisu.
Minister Borec sa v utorok nechcel vyjadriť, do akej miery je podľa neho prepis dôveryhodný.
Prepis rozhovoru zo 17. 9. 1994
Sadiki:Štefan Harabin?
Harabin: Áno.
Sadiki: Som ťa nespoznal vôbec po hlase, vieš.
Harabin: No tak telefón trošku mení hlas. Čo máš nového?
Sadiki : Nič, len tak volám, že jak sa máš.
Harabin: Skadiaľ voláš? Z domu?
Sadiki: Hej, zo Smokovca.
Harabin: No dobre ste došli?
Sadiki: Hej, dobre, v poriadku.
Harabin: No ta chvalabohu.
Sadiki: Ty doma jak? Syn, dobre, drží sa?
Harabin: Dobre, hej.
Sadiki: Do koľkej robíš dneska?
Harabin: Robím tak do tej štvrtej asi.
Sadiki: Kedy prídete? Nevieš?
Harabin: No počúvaj, tak to vyzerá, že teraz by sme asi neprišli toho prvého, lebo sú voľby. Zhodou okolností bol tu v stredu aj predseda súdu z Popradu, ten môj kamarát, som ti hovoril, no a sme zrušili ten futbal, že to nebude toho tridsiateho prvého, ale prvého, lebo sú voľby, no a na okresnom súde je pohotovosť z toho titulu, lebo môžu ľudia namietať, voličské zoznamy atď. a súd musí konať aj v sobotu a v nedeľu, vieš. Čiže nemôžeme ísť, takže asi na budúci týždeň, o týždeň neskôr. Ale ja, neviem aj tak, či ja neprídem ešte ten týždeň aj tak.
Sadiki: Tak príď, bol by som rád.
Harabin: Ja mám svoje veci tam ešte vybavovať a chcem sa ísť za dcérou pozrieť.
Sadiki: Príď, ja som doma, ty kedykoľvek môžeš prísť.
...
Sadiki: Dobre, keby si prišiel, tak mi zavolaj prosím ťa, hej?
Harabin: To číslo mám, toto platí.
Sadiki: Máš číslo, rozumieš, keď prídeš do Popradu alebo skôr, zavolaj a prídem po teba na stanicu, rozumieš. Takže sme sa dohodli. Milan nie je tam dakde?
Harabin: Nie je tam, ale môžem sa ísť pozrieť.
Sadiki: Ja mu volám a nikto neberie.
Harabin: Neberie? A mám mu nechať nejaký odkaz?
Sadiki: Nič, len že ho pozdravujem.
Harabin: Môže byť, že z obeda neprišiel, lebo to akurát taký čas na obed je, 2 hodiny, vieš ja som akurát na obed nešiel, lebo študujem spisy, takže som tu a možno on išiel na obed, ale môže byť, že zobral aj dovolenku, lebo včera bolo voľno, štátny sviatok, takže ani dneska nešiel do roboty.
Sadiki: Dobre, v priadku, ja som len chcel vedieť, že kedy prídete, no keď prídeš, tak mi zavolaj, hej.
Harabin: Dobre.
Sadiki: Dobre, ale pozdrav Milana, hej.
Harabin: Hej. Ahoj.
Rozhovor je krátený.

Beata
Balogová
