Bojnice 12. októbra (TASR) - V Bojnickom zámku dnes slávnostne uviedli do obehu prvú spoločnú príležitostnú slovensko-čínsku poštovú známku. Miesto inaugurácie nie je náhodné, pretože na známke je zobrazený Bojnický zámok a terasy v severočínskom meste Handan. Autorom výtvarných návrhov a rytín je popredný slovenský rytec, akademický maliar Rudolf Cigánik z Handlovej.
Čínsky veľvyslanec v Bratislave Jüan Kuej-sen v príhovore označil spoločnú emisiu poštovej známky za prejav rozvíjajúcej sa slovensko-čínskej spolupráce. Vyslovil presvedčenie, že aj táto známka prispeje k lepšiemu vzájomnému spoznávaniu obyvateľov v oboch krajinách.
Zástupkyňa Čínskej pošty Šeng Hui-ping uviedla, že súbežne dnes v Handan sa uskutočnila aj inaugurácia známky za účasti slovenského veľvyslanca v Číne. Emisné komisie oboch pôšt vyberali zo štyroch návrhov, ktoré predkladali aj čínski výtvarníci. Zvíťazil návrh R. Cigánika.
Známka má rozmery 26 krát 40 milimetrov. Obe architektonické skvosty autor na nej zobrazil, akoby stáli vedľa seba. Oddeľuje ich iba strom a známka je rozdelená perforáciou. Pre Slovensko známku vytlačili technikou jednofarebnej oceľotlače v kombinácii s ofsetom v Poštovej tlačiarni cenín v Prahe. Ľavá strana s Bojnickým zámkom má hodnotu 12 Sk a pravá s terasami Handan šesť korún. Čínska pošta si známku nechala vytlačiť v tamojšej tlačiarni a jej hodnota je 80 jüanov, alebo deväť dolárov.
Terasy v Handan patria medzi 99 starobylých čínskych pamiatok. Vystavali ich pred 2300 rokmi počas panovania dynastie Čou. Z viacerých terasovite postavených charakteristických budov sa zachovala jediná stavba. Bojnický zámok je nepomerne mladší. Prvá zmienka o ňom pochádza z 11. storočia nášho letopočtu. Do súčasnej podoby v štýle stredovekých francúzskych kráľovských zámkov na rieke Loire ho nechal na prelome 19. a 20. storočia prestavať posledný šľachtický majiteľ gróf Ján Pálfi.
Slovenská pošta pri príležitosti uvedenia slovensko-čínskej známky vydala aj obálku prvého dňa vrátane príležitostnej pečiatky s domicilom Bojnice.