BRATISLAVA. Národná rada neschválila návrh zákona o ochrane oznamovateľov korupcie.
Zákon predložený podpredsedom parlamentu Jánom Figeľom (KDH) mal zvyšovať ochranu oznamovateľov korupcie.
Týkať sa mal vybraných trestných činov, ktoré majú dopad na verejný záujem a páchajú ich osoby, ktoré plnia priamo alebo sprostredkovane úlohy vo verejnom záujme.
Zákon neprešiel napriek tomu, že v prvom čítaní ho vládni poslanci podporili a odporučil ho schváliť aj gestorský výbor. Vláda tiež Figeľovu právnu normu zamietla.
Figeľ: Rozhodol Robert Fico
Figeľ hlasovanie poslancov Smeru označil za dobrú správu pre finančné skupiny, pre korupčníkov a podvodníkov.
"Je to zlá správa pre slušných ľudí na Slovensku, slušných podnikateľov a firmy. Ale prídu raz aj lepšie a dobré správy," povedal Figeľ po hlasovaní.
Smer podľa Figeľa zvolil nezodpovedný stranícky prístup. Zákon o ochrane oznamovateľov korupcie prešiel prvým čítaním, kde nikto, ani z vládneho Smeru nebol proti. Po úprave zákona, keď z neho Figeľ vypustil kritizované odmeňovanie oznamovateľov korupcie, prešiel návrh aj parlamentnými výbormi.
Dnes návrh zákona prešiel aj druhým čítaním, ale záverečným hlasovaním už nie. "Pretože tak rozhodol on - Robert Fico. Robert Fico, ktorý nepríde na nie že diskusiu, ale obhajobu prípadu známeho pod názvom Slovenský plynárenský podvod," vyhlásil Figeľ.
Kaliňák pripravuje vlastnú verziu
Podľa rezortu spravodlivosti ale Figeľov návrh nerieši túto problematiku systémovo. Vlastnú verziu tohto zákona pripravuje vláda, predložiť by ho mala na jeseň.
Minister vnútra Robert Kaliňák ohlásil, že vládny návrh zákona má byť komplexnejší ako doterajšie návrhy opozičných poslancov.
Vládny zákon je už vo finálnej fáze, dlhšie ho pripravuje komisia rezortov vnútra, spravodlivosti, práce, kultúry a mimovládnych organizácií. Komisiu vedie vládny splnomocnenec pre mimovládne organizácie Filip Vagač.
Kaliňák upozornil, že sa nediskutuje len o ochrane oznamovateľov korupcie, ale o oveľa širšom spektre nekalých praktík, ktoré by mal zákon obsiahnuť.
V zákone by už nemali byť odmeny pre oznamovateľov korupcie, ako boli definované vo Figeľovom návrhu, ktorý ich napokon zo zákona vypustil.
Podľa ministra spravodlivosti Tomáša Boreca to bola jedna z najzávažnejších chýb návrhu.