Vyše 70 rómskych detí z obce Pavlovce nad Uhom v okrese Michalovce zváža každé ráno do miestnej základnej školy autobus, ktorý financuje obecný poslanec Jozef Badi. Špeciálna základná škola z tej istej obce to kritizuje.
PAVLOVCE NAD UHOM. V obci Pavlovce nad Uhom sa bijú o žiakov Základná škola a Špeciálna základná škola (ŠZŠ).
Predmetom sporu sa najnovšie stalo zvážanie rómskych detí autobusom, ktoré financuje podnikateľ, obecný poslanec a zástupca starostky Jozef Badi (HZD).
Riaditeľka ŠZŠ Katarína Romaňáková upozorňuje, že autobus zváža do obecnej školy aj deti, ktoré by mali navštevovať špeciálnu školu.
Starostka: Nie je to aktivita obce
Jozef Badi tvrdí, že mnohé deti nepatria do špeciálnej školy a zaslúžia si študovať spolu so žiakmi klasickej základnej školy.
„Chcem, aby sa lepšie učili. Aby mohli po základnej škole študovať ďalej. Žiaci napríklad šiesteho ročníka, ktorí navštevovali špeciálnu školu, nevedeli ani poriadne čítať a písať. Sťažovali sa ich rodičia,“ povedal Badi.
Autobus chce prevádzkovať po celý rok. Šofér a prevádzka autobusu ho stoja mesačne okolo 300 eur. Dodal, že prevádzku dotuje aj vďaka sponzorom.
Starostka obce Mária Dufincová (nez.) uviedla, že hoci zriaďovateľom základnej školy je obec Pavlovce nad Uhom, s financovaním autobusu obec nemá nič spoločné.
„Je to čisto aktivita podnikateľa. Preto sa k tomu bližšie nebudem vyjadrovať,“ povedala.
Potvrdila, že zápas špeciálnej školy s obecnou o žiakov sa ťahá už niekoľko rokov.
Riaditeľ školy autobus oceňuje
Autobus zváža rómske deti každé ráno pred brány základnej školy, ktorú navštevuje 283 žiakov. Riaditeľ Milan Zolota to oceňuje. Deti nechodia poza školu a prichádzajú na vyučovanie načas.
Potvrdil, že v škole majú aj deti, ktoré pôvodne navštevovali špeciálnu školu. Zastáva názor, že mnohé deti do špeciálnej nepatria.
Podľa neho evidujú prípady, keď niektoré deti boli v špeciálnej škole neprávom.
Podľa Zolotu to potvrdila aj rediagnostika, ktorá sa uskutočnila na špeciálnej škole pred šiestimi rokmi. Časť detí sa vtedy musela opäť vrátiť do základnej školy.
„Rediagnostika mala význam. Jedna žiačka u nás vlani skončila deviaty ročník so samými jednotkami a teraz pokračuje na strednej zdravotníckej škole. Pre to dieťa by bolo nevýhodné, keby zostalo v špeciálnej škole. A takýchto prípadov je oveľa viac,“ uviedol Zolota.
Dodal, že ich vzdelávací program zohľadňuje aj individuálne potreby žiaka.
„V prípade, že žiaci majú určité poruchy správania a učenia, majú vypracované špeciálne tematicko-výchovno-vzdelávacie plány. Zložitejšie prípady majú aj asistenta učiteľa, ktorý s nimi postupuje z ročníka do ročníka. Na predmetoch sedí so žiakom a pomáha mu. Trend je začleňovať medzi zdravé deti tie, ktoré majú určité poruchy,“ povedal Zolota.
Špeciálna škola: Niektoré deti patria k nám
Riaditeľka ŠZŠ Katarína Romaňáková oponuje: „Sú tam aj deti, ktoré majú byť u nás, ktoré chodili k nám sedem rokov. Potrebujú špeciálne vzdelávanie.“
Dodala, že ide o 11 detí. Tie boli pôvodne umiestené do špeciálnej školy na základe rozhodnutia rodičov.
Prešli lekárskym, psychologickým a špeciálnym pedagogickým vyšetrením, ktoré potvrdilo, že majú navštevovať špeciálnu školu.
Romaňáková dodala, že situáciou na oboch školách sa bude zaoberať ministerstvo školstva.
Oslovení rodičia sú so zvážaním detí spokojní.
„Je to výhodné pre deti aj pre nás. Od školy bývame dosť ďaleko. Je pekné, že sa o tie deti postaral. Máme dcéru v treťom ročníku. Ráno sedem pätnásť ich odváža autobus a o jednej sú doma. Nemusíme sa báť. Kým nebol autobus, bol to problém, lebo sme ich museli voziť do školy. Ľudia to uvítali,“ povedal Jozef Belavý.
„Najlepšie to bude v zime. Deti, ktoré bývajú ďalej, sa nebudú musieť brodiť v snehu do školy,“ dodal ďalší rodič.

Beata
Balogová
