BRATISLAVA. Sexuálne menšiny v rómskych komunitách na Slovensku akoby ani neboli. Rómski homosexuáli a lesby tvoria menšinu v menšine. Najhoršia situácia je v rómskych v osadách, kde čelia výsmechu a predsudkom.
Jedným z nich j aj 18-ročný Nikolas z osady v Kecerovciach v okrese Košice - okolie, kde redaktori SME strávili týždeň.
Nikolas sa nehanbí za svoju sexuálnu orientáciu, hoci je často terčom výsmechu od miestnych. V osade sú vraj štyria homosexuáli. „Každý nadáva, že sme gejovia. Nám to neprekáža. Ignorujeme ich.“
Živá knižnica
Najznámejším prípadom rómskeho homosexuála u nás je spevák Marcel Berky z Veľkého Krtíša. Ten svoju odlišnú orientáciu zverejnil pred televíznymi kamerami v speváckej súťaži. Ako sám hovorí, pomohol mu to a prestali aj urážky od vtedajších spolužiakov na strednej škole.
"Stará mama mojim rodičom hovorila, že budem autistom, pretože od mladosti som žil vo vlastnom svete. Ako dieťa som bol často šikanovaný a nezvládal som to. Spolužiaci ma prehadzovali cez zábradlie, zatvárali na toaletách, vulgárne ma urážali a hádzali do mňa kamene. Bolo toho tak veľa, až som ostal zakomplexovaný. Šikana bola hlavne preto, že som inak orientovaný. Nerozumel som chlapcom - prečo hrajú futbal alebo sa len bijú," spomína Berky.
Po príchode na strednú školu prvýkrát pocítil od spolužiakov, ako mu dali najavo, že je Róm. V triede bol jediným Rómom.
"Môj život tvorili iba detská izba, knihy a spev. Spolužiaci preto začali o mňe na internete vypisovať, že sa vnucujem učiteľom. Ako môže mať Cigán dobrý priemer a navyše, keď je "bukvičák?" opisuje bývalý finalista SuperStar.
Po skončení televíznej šou sa stal súčasťou projektu Živá knižnica a začal chodiť po stredných školách rozprávať svoj príbeh.
"Nespomínam si na živú knižnicu, kde by ho niekto nepokladal za najextrovertnejšiu a najzaujímavejšiu knihu. Hoci väčšina z chlapcov jeho tému znevažovali, nakoniec sa každému z nich dostal pod kožu a trefnými otázkami ich zahanbil, v niektorých prípadoch zmenil ich pohľad na tému homosexuality," zdôrazňuje Ingrid Kosová zo zvolenskej nevládnej organizácie Quo Vadis, ktorá žijú knižnicu organizovala.
V komunite to majú horšie
Berky sa priznáva, že projekt bol pre neho aj istou formou terapie, ako sa vyrovnať sám so sebou.
"Pamätám si, ako sa na prvej živej knižnici bál a plakal," dodáva Kosová. Pre mladého Róma stal najviac v pamäti príbeh zo zvolenskej strednej školy, kde ho skupina mladíkov zosmiešňovala a po skončení rozprávania, si prišli s ním podať ruky. Potom sa Berkymu priznali, že na Rómov boli agresívni, lebo ich v detstve tiež šikanovali.
"Ak k situácii LGBT ľudí na Slovensku je málo relevantných údajov, k situácii rómskych gejov a lesieb nie sú žiadne. Môžeme povedať, že ak je k nejakému javu negatívny prístup zo strany majority, tak v minorite bude ešte negatívnejší," myslí si Martin Macko z Iniciatívy Inakosť. Podľa Macka je jednou z ciest objektívne informovanie o rôznych sexuálnych orientáciách a rodových identitách.

Beata
Balogová
