Bratislava 13. októbra (TASR) - Kauzou pohľadávky za viac ako 2,24 miliardy korún, ktorú žiada uznať Fond ochrany vkladov (FOV) u správcu konkurznej podstaty úpadcu Dopravná banka a. s. Banská Bystrica sa bude musieť opäť zaoberať odvolací senát Najvyššieho súdu SR.
Päťčlenný dovolací senát NS SR pod vedením jeho predsedu Juraja Semana v uplynulých dňoch totiž zrušil minuloročný rozsudok NS SR z 3. októbra, ktorý neuznal postavenie FOV ako veriteľa v konkurznom konaní skrachovanej Dopravnej banky. Dôvodom zrušenia rozsudku je skutočnosť, že rozhodnutie odvolacieho súdu spočívalo na nesprávnom právnom posúdení veci.
Fond vyplácal za skrachovanú Dopravnú banku náhrady za nedostupné vklady, čím sa mal stať jej veriteľom. Výška pohľadávky 2 240 432 000 Sk, ktorú si fond uplatňoval v konkurze, predstavovala 90 percent všetkých záväzkov banky a fond tak bol najväčším veriteľom banky. Pri konkurze Dopravnej banky bola v decembri 2000 správcom konkurznej podstaty popretá pohľadávka FOV na prieskumnom pojednávaní, čo znamená, že sa fondu odopreli jeho veriteľské práva. FOV podal incidenčnú žalobu v tejto veci, na základe ktorej sudca Krajského súdu v Banskej Bystrici dňa 14. marca 2001 rozhodol, že pohľadávka FOV je oprávnená. Správca sa ale proti tomuto rozhodnutiu odvolal a Odvolací senát pod vedením Jozefa Štefanka v októbri minulého roka rozhodol v neprospech FOV. Vzniknutou situáciou, ktorá sa mohla stať vážnym precedensom aj pri ostatných skrachovaných bankách sa následne zaoberal aj kabinet Mikuláša Dzurindu. Rozhodnutie NS totiž zneistilo celý systém ochrany vkladov a postavenie FOV, čo bolo obzvlášť nebezpečné v situácii tesne pred začiatkom výplaty náhrad vkladov za Devín banku. Parlament následne v skrátenom legislatívnom konaní prijal novelu zákona o ochrane vkladov. Najvyšší súd (NS) SR rozhodol, že pohľadávka FOV je opätovne popretá. Voči tomuto rozhodnutiu NS FOV podal mimoriadny opravný prostriedok - dovolanie.
Prvou skrachovanou bankou, ktorej vklady FOV musel vyplácať, bola AG Banka. Práve v prípade tejto banky sa konkurz ťahá najdlhšie - od roku 2000, pričom doteraz nebol schválený ani plán speňaženia, ani sa neuskutočnilo prieskumné pojednávanie, a to kvôli odročeniu schôdze veriteľov z dôvodu námietky proti zaujatosti sudkyne. V prípade tejto banky stále pokračuje vyplácanie vkladov, a to až do marca budúceho roka.
Porušenia zákona v konkurze Slovenskej kreditnej banky (SKB) konštatoval veriteľský výbor banky vo februári tohto roku. Ani po znovuustanovení Juraja Tomášeka za správcu konkurznej podstaty skrachovanej SKB sa nevykonala účtovná závierka banky ku dňu, predchádzajúcemu konkurzu tak, ako to ukladá správcovi zákon o účtovníctve. Bez riadnej účtovnej závierky nebolo možné vykonať inventarizáciu majetku a definovať a vyčísliť majetok v konkurznej podstate. Veriteľský výbor preto zvolil R. Šujana za nového predsedu výboru. Členovia výboru vzali na vedomie stanovisko predsedu veriteľského výboru k schôdzi veriteľov zo 7. februára 2002, ktorá bola na základe podania odvolania dvoch veriteľov voči programu schôdze odročená. O odvolaní v súčasnosti rozhoduje Najvyšší súd SR.
Devín banka, na ktorú bol pred necelým rokom vyhlásený konkurz, vykazuje vo svojom hospodárení za 1. polrok 2002 zisk na úrovni 215,070 milióna Sk. Správca konkurznej podstaty Pavol Görner informoval, že aktivity Devín banky boli v prvom polroku zamerané na zabezpečenie priebehu konkurzu a procesu speňažovania, ako aj na vysporiadanie pohľadávok. Prieskumné pojednávanie aj schôdza veriteľov Devín banky však boli v júli tohto roku z dôvodu opätovného podania námietky pre zaujatosť sudcu odložené. Najvyšší súd, ktorý už raz rovnakú námietku zamietol, sa bude musieť opäť zaoberať zaujatosťou sudcu v tomto prípade, čo znamená ďalší časový posun pre zvolanie prieskumného pojednávania a schôdze veriteľov. Devín banka je v konkurze od konca minulého roka, pričom okolnosti okolo vyhlásenia konkurzného konania na DB sú predmetom rôznych podaní na orgány činné v trestnom konaní. V decembri bola zvolaná prvá schôdza veriteľov aj prieskumné pojednávanie, keďže ale bola vznesená námietka proti zaujatosti sudcu, došlo k ich odročeniu.
Vzhľadom na to, že FOV je v prípade spomínaných bánk jasným majoritným veriteľom s podielom okolo 90 percent, pripadne mu podľa zákona o konkurze a vyrovnaní aj zodpovedajúci podiel vymoženej sumy. R. Šujan predpokladá, že z konkurzov by FOV mohol získať späť do 40 percent sumy vyplatených vkladov, to znamená do osem miliárd Sk.
FOV garantuje vyplatenie vkladov klientov skrachovaných bánk do výšky 70 percent nominálnej hodnoty vkladov každého klienta a 30-násobku priemernej mzdy.
*mm mac som